В Одесі створили мапу об’єктів культурної спадщини, пошкоджених внаслідок російських атак

Джерело: Одеська міська рада
В Одесі розробили мапу об’єктів культурної спадщини та історичних будівель у межах власності всесвітньої спадщини “Історичний центр Одеси”, пошкоджених внаслідок ракетних атак РФ.
Зазначається, що 20 та 23 липня, а також 14 серпня 2023 року, під час ракетних атак РФ по Одесі на об’єкті всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “Історичний центр Одеси” пошкоджень зазнали 87 будівель, що мають статус пам’яток архітектури, культури та історії.
У цих будинках розміщувалися музеї, музична школа, дитячий садок, науковий центр, аматорський театр, квартири мирних громадян. Одна з ракет вразила містобудівну домінанту історичного центру – Спасо-Преображенський собор.
Також через вибухову хвилю завдано шкоди декільком десяткам кварталів історичної житлової забудови – як на території об’єкта всесвітньої спадщини, так і в його буферній зоні.
У міськраді наголосили, що учасники 45-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО отримали екземпляри цієї мапи, щоб мати можливість наочно ознайомитися з інформацією про пошкоджені об’єкти культурної спадщини.

Зображення: Одеська міська рада
Зазначимо, що станом на 25 серпня 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України пошкоджень зазнали 823 об’єкти культурної спадщини. З них об’єктів національного значення – 109, місцевого значення – 650, щойно виявлених – 64.
Із них пам’ятки архітектури складають 252 об’єкти, архітектури та містобудування – 244, історії – 199, архітектури та містобудування, історії – 32, архітектури, історії – 30, археології – 20, монументального мистецтва – 19, містобудування, монументального мистецтва – 17, містобудування – 5, науки і техніки – 2, садово-паркового мистецтва – 1, архітектури та містобудування, монументального мистецтва – 1, архітектури, монументального мистецтва – 1.
- Місія ЮНЕСКО готує звіт про наслідки ракетних ударів по всесвітній спадщині в Одесі. Надалі інформацію залучать під час зустрічі країн-учасниць Гаазької конвенції у грудні, її можуть використати як доказ у міжнародних судах.
- 29 липня до Одеси прибула місія Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) для оцінки шкоди, завданої культурним і релігійним об’єктам ракетними ударами російської армії впродовж 19-23 липня.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія нібито готова до укладення мирної угоди, і тепер, за його словами, черга за Україною.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.