В Одесі вчителька історії України вела уроки російською і просувала антиукраїнські наративи

Джерело: Ярослава Вітко-Присяжнюк/Facebook, Думська

В Одесі вчителька історії України вела уроки російською і розповсюджувала антиукраїнські наративи. Вона звільнилась того ж дня, як розпочалась перевірка.

Представниця Уповноваженого із захисту державної мови на півдні Ярослава Вітко-Присяжнюк не може назвати номер школи, де ставалося порушення, адже досі триває службова перевірка.

На викладачку поскаржилися учні і як доказ показали запис майже всього уроку – понад 35 хвилин. Завдяки цьому спеціалісти змогли проаналізувати слова вчительки так, щоб це не можна було назвати “вирваним з контексту”.

“Вчителька протягом уроку не сказала жодного слова державною мовою. І те, що вона дітям говорила, це якби сприймати інформацію поверхнево, вирвати конкретний уривок, то важко щось таке зафіксувати. Але якщо вже аналізувати весь урок цілісно, то там наративи щось на кшталт того, що українську ідентичність створила Австро-Угорська імперія, про те, як українці зустрічали російську армію на переломі 19-20 століть із хлібом і сіллю”, – наголосила Ярослава Вітко-Присяжнюк.

Хоча вчителька звільнилась одразу, як почалась перевірка, це не звільняє її від адміністративної відповідальності. Жінці може загрожувати штраф до п’яти тисяч гривень.

  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.
  • Очільниця МЗС Латвії Байба Браже поділилась історією поїздки на таксі, водій якого не знав латиської мови і розмовляв лише російською. З’ясувалось, що водій родом з України.
  • Згідно з дослідженням Work.ua, на українському ринку праці спостерігається зростання використання української мови, тоді як російська майже не зустрічається у текстах резюме та вакансій.
  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що наклав штраф на таксиста у Києві, що відмовився обслуговувати пасажирок українською.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.