В Орбана використовують повернення Трампа для боротьби з опозиційними ЗМІ – аналітики

Джерело: Анджей Садецький в інтерв’ю для PAP, передає Польське Радіо

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан використовує повернення Дональда Трампа до Білого дому для посилення тиску на опозиційні ЗМІ та громадські організації, які отримують фінансування з-за кордону.

У своїй промові на святкуванні національного свята 15 березня Орбан пообіцяв “великого великоднього прибирання” для викорінення іноземного впливу на медіа та НУО, яких він звинуватив у підриві суверенітету Угорщини. ​

Орбан порівняв ці організації з “комахами” та заявив, що уряд ліквідує фінансові мережі, які, за його словами, купують політиків, суддів, журналістів та активістів. Ці заяви збігаються з протестами в Будапешті, де десятки тисяч людей вийшли на демонстрації проти уряду Орбана, висловлюючи незадоволення економічними проблемами та інфляцією.

Уряд почав посилювати тиск на опозиційні ЗМІ після повернення Трампа в Білий дім і на тлі зростання підтримки головної опозиційної партії TISZA, яку очолює колишній соратник Орбана Петер Мадяр. Десятки тисяч угорців відвідують організовані ним антиурядові демонстрації. Опитування свідчать, що ця партія набирає популярність, що створює новий виклик для влади напередодні парламентських виборів, запланованих на 2026 рік.

Орбан відчуває більше свободи дій, — зазначив Садецький, аналітик Центру східних досліджень (OSW). — Я відчуваю, що це момент, коли він може посилити тиск на незалежні медіа в наративі боротьби з „ліберальними мережами”, проти яких також бореться американська адміністрація.

Зовнішньополітична орієнтація Орбана також викликає занепокоєння. Він неодноразово виступав проти розширення НАТО на схід та підтримував тісні зв’язки з Росією, що суперечить позиції більшості країн Європейського Союзу. ​

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте здійснить дводенний візит до Вашингтона, де зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом, держсекретарем Марко Рубіо, міністром оборони Пітом Гегсетом, та членами Конгресу. 

Сербія віддана стратегічному партнерству зі США та має намір розвивати співпрацю з Вашингтоном у всіх сферах — від енергетики до штучного інтелекту, повідомив президент країни Александар Вучич за результатами зустрічі з представником Державного департаменту США з питань Європи Бренданом Ханраханом.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.

Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.