В Україні посилять вимоги до експлуатації полігонів та сміттєзвалищ: що зміниться

Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

В Україні буде посилено вимоги до експлуатації полігонів та сміттєзвалищ – відтак нові правила мають повністю відповідати європейським стандартам та сприяти підтриманню стану екологічної безпеки.

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, Міндовкілля вже розробило відповідний документ, який встановлюватиме європейські вимоги до полігонів та сміттєзвалищ. Його неодноразово обговорювали з експертами, громадськістю та учасниками ринку.

“Все для того, аби правила були дієвими. Не просто залишилися “написаними на папері”, але дозволили Україні якісно провести реформу управління відходами, досягти поставленої цілі. Ми відкриті до діалогу та спільного доопрацювання нормативних актів. Ключове – нове регулювання має відповідати 31-ій Директиві ЄС про захоронення відходів”, – зазначив міністр.

Як було до початку реформи?

Правила роботи полігонів для України – не нововведення. Поточні діють з 2010 року, але стосуються лише технічної експлуатації об’єктів оброблення твердих побутових відходів.

Регулювання не охоплює такі питання, як припинення експлуатації полігонів та догляд за ними опісля, рекультивацію тощо. Крім того, на відміну від ЄС, в Україні передбачено досить обмежену кількість критеріїв, за якими здійснюється моніторинг впливу полігонів на довкілля – наразі лише визначається вплив на повітря, воду та ґрунт.

Як буде після?

Нові правила стосуватимуться полігонів для небезпечних відходів, а також відходів, що не є небезпечними, та інертних. Вони регулюватимуть не лише питання роботи цих об’єктів, але і припинення їх експлуатації та рекультивацію. Програма ж моніторингу включатиме, окрім звичних компонентів, ще й такі складові, як шумове навантаження, фільтрат та виробничі стоки, просідання тіла полігону, метеорологічні параметри тощо.

Чітко визначатиметься процедура приймання відходів на полігон – перевірка документів, візуальний контроль та верифікація на місці тощо. Також встановлюватимуться вимоги, які відходи не можуть бути розміщені на полігонах. Це, наприклад, рідкі, вибухонебезпечні та медичні відходи.

Заборонено буде приймати і відходи, які були роздільно зібрані для їх повторного використання та рециклінгу.

У відомстві зазначили, що регулювання роботи полігонів та сміттєзвалищ в Україні за європейськими стандартами є частиною реформи управління відходам, яка наразі провадиться в Україні.

На саміті у Вашингтоні НАТО планує зміцнити співпрацю з Південною Кореєю, зокрема щодо України.

Естонія передала Україні зенітно-ракетні комплекси малої дальності Mistral та ракети до них. Про це повідомило Міністерство оборони Естонії у суботу, 6 липня.

Улюбленець британців – кіт Ларі може покинути свій дім. В резиденції прем’єра на Даунінг-стріт побоюються через можливу ворожнечу між головним мишоловом Ларрі та кішкою Джо-Джо новообраного прем’єра Кейра Стармера.

Міністерство оборони повернуло Збройним силам України тисячі одиниць техніки. У відомстві зазначили, що “активно працюють над забезпеченням ЗСУ необхідними ресурсами”.

В Одесі фітнес-тренер образив військового і побажав смерті усім українським захисникам. Відео цього інциденту опублікував одеський волонтер і активіст Дем’ян Ганул. Причина конфлікту залишається невідомою.