В Україні посилять вимоги до експлуатації полігонів та сміттєзвалищ: що зміниться
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
В Україні буде посилено вимоги до експлуатації полігонів та сміттєзвалищ – відтак нові правила мають повністю відповідати європейським стандартам та сприяти підтриманню стану екологічної безпеки.
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, Міндовкілля вже розробило відповідний документ, який встановлюватиме європейські вимоги до полігонів та сміттєзвалищ. Його неодноразово обговорювали з експертами, громадськістю та учасниками ринку.
“Все для того, аби правила були дієвими. Не просто залишилися “написаними на папері”, але дозволили Україні якісно провести реформу управління відходами, досягти поставленої цілі. Ми відкриті до діалогу та спільного доопрацювання нормативних актів. Ключове – нове регулювання має відповідати 31-ій Директиві ЄС про захоронення відходів”, – зазначив міністр.
Як було до початку реформи?
Правила роботи полігонів для України – не нововведення. Поточні діють з 2010 року, але стосуються лише технічної експлуатації об’єктів оброблення твердих побутових відходів.
Регулювання не охоплює такі питання, як припинення експлуатації полігонів та догляд за ними опісля, рекультивацію тощо. Крім того, на відміну від ЄС, в Україні передбачено досить обмежену кількість критеріїв, за якими здійснюється моніторинг впливу полігонів на довкілля – наразі лише визначається вплив на повітря, воду та ґрунт.
Як буде після?
Нові правила стосуватимуться полігонів для небезпечних відходів, а також відходів, що не є небезпечними, та інертних. Вони регулюватимуть не лише питання роботи цих об’єктів, але і припинення їх експлуатації та рекультивацію. Програма ж моніторингу включатиме, окрім звичних компонентів, ще й такі складові, як шумове навантаження, фільтрат та виробничі стоки, просідання тіла полігону, метеорологічні параметри тощо.
Чітко визначатиметься процедура приймання відходів на полігон – перевірка документів, візуальний контроль та верифікація на місці тощо. Також встановлюватимуться вимоги, які відходи не можуть бути розміщені на полігонах. Це, наприклад, рідкі, вибухонебезпечні та медичні відходи.
Заборонено буде приймати і відходи, які були роздільно зібрані для їх повторного використання та рециклінгу.
У відомстві зазначили, що регулювання роботи полігонів та сміттєзвалищ в Україні за європейськими стандартами є частиною реформи управління відходам, яка наразі провадиться в Україні.
- На тимчасово окупованих територіях України росіяни продовжують будувати сміттєзвалища для обслуговування регіонів Росії.
- В Центрі національного спротиву повідомили, що сміття з Ростовської області російські окупанти транспортують на тимчасово окуповані території Донецької області.
- У тимчасово окупованому Шахтарську Донецької області проблеми з вивезенням сміття через відсутність працівників у сфері комунальних послуг. Більшість працівників були призвані окупантами на війну, а інша частина втекли. Це призвело до відсутності можливості організувати вивіз сміття.
Вранці 25 грудня російські окупанти завдали чергового удару по українських енергооб’єктах, зокрема теплоелектростанціях (ТЕС).
Колишній очільник українського МЗС Дмитро Кулеба вважає, що Україна повинна стати членом НАТО, аби у майбутньому вона не напала на Росію у “реваншистському” настрої.
Триває 1036-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 779 тисяч.
У Кривому Розі завершили пошуково-рятувальну операцію після ракетного удару РФ по багатоповерхівці міста 24 грудня.
25 грудня відзначають Різдво Христове та Хануку.