В Україні зареєстровано понад 158 тисяч випадків ВІЛ-інфекції – МОЗ
Джерело: МОЗ України
Сьогодні, 1 грудня, відзначають Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. В Україні зареєстровано 158 803 випадки ВІЛ-інфекції, з них 9 769 – у 2023 році.
Від цього захворювання у світі померло близько 40,4 мільйона людей.
З 1981 року, який вважають початком глобальної епідемії ВІЛ/СНІДу, людство навчилося ефективно запобігати зараженню та винайшло ліки, які дозволяють ВІЛ-інфікованим жити повноцінним життям. Але люди й далі продовжують заражатися і помирати від цієї хвороби.
Минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ. В Україні у 2022 році внаслідок СНІДу померли 1 293 людей, а упродовж 2023 (станом на 1 листопада) – ще 1 198.
ВІЛ передається через кров, сперму та прееякулят, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто — гетеросексуальні чоловіки та жінки через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження у разі поранення, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти — під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування.
Станом на 1 листопада 2023 року в Україні встановлено 158 803 випадки ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифри можуть бути більшими. Згідно з оцінювальними даними, на кінець 2021 року кожна четверта людина з ВІЛ не знала про свій статус.
Протягом перших тижнів, місяців чи навіть років носійства ВІЛ не має жодних симптомів. Тим часом вірус поволі окупує та руйнує імунну систему людини, а та – передає вірус далі. Якщо людина вчасно не виявить вірус і не розпочне лікування, у неї розвинеться СНІД, безповоротний стан, коли імунна система настільки ослаблена, що не може побороти найпростіші інфекції, і внаслідок якоїсь із них людина зрештою помирає.
Саме відсутність звички регулярного тестування на ВІЛ і є основною проблемою в подоланні цієї хвороби. Адже позитивний тест на ВІЛ сьогодні не є вироком. Існує надійний спосіб тримати вірус під контролем за допомогою ліків. Це – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія), завдяки якій ВІЛ-інфіковані можуть жити довге й повноцінне життя, народжувати здорових дітей і не поширювати вірус серед інших.
Антиретровірусна терапія є безоплатною – ліки можна отримати в закладах охорони здоров’я своєї громади. Головне – знати про свій ВІЛ-статус, аби вчасно почати терапію і запобігти розвитку СНІДу та передачі вірусу іншим.
У 2023 році АРВ-терапію отримують 121 820 українців, із них 119 730 – це дорослі, 1 990 – діти. 7 500 наших співгромадян із ВІЛ отримують АРВ-терапію у країнах ЄС.
У МОЗ нагадали, що зараженню ВІЛ запобігають презервативи, гумові рукавички та медичні окуляри, користування стерильними хірургічними інструментами та одноразовими голками.
Якщо жінка отримує АРВ-терапію під час вагітності і грудного вигодовування, ризик передачі ВІЛ від неї до дитини не перевищує 1%. Також ефективними способами профілактики є приймання за призначенням лікаря засобів доконтактної (PrEP) і постконтактної профілактики (PEP).
Крім того, усім людям важливо регулярно проходити тестування на ВІЛ. Воно є безоплатним. Пройти тестування можна у сімейного лікаря, в кабінеті довіри, у медзакладах або мобільних пунктах для тестування, якщо такі є у вашому населеному пункті.Також тестування на ВІЛ та гепатити щоразу проводять під час донації крові.
- Минулого тижня у 1 475 дітей віком до 17 років підтвердили COVID-19. 382 із них потребували стаціонарного лікування, 7 – у відділенні реанімації та інтенсивної терапії.
- У трьох українських областях можуть запровадити карантинні обмеження внаслідок підвищення рівня захворювання на COVID-19.
- Більше ніж 200 тисяч доз “омікронспецифічної” вакцини проти COVID-19 доставлено в Україну для безоплатних щеплень.
Система протиповітряної оборони Patriot, яку Німеччина планує оплатити для передачі Україні, зараз проходить доопрацювання і буде готовою не раніше ніж через 6–8 місяців.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що секретар РНБО Рустем Умєров запропонував Росії провести новий раунд переговорів наступного тижня.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв відповів на запитання українського журналіста Дмитра Гордона, який попросив дати пораду Україні щодо окупованих територій. Алієв наголосив, що Україна ніколи не повинна миритися з окупацією, як це було і з Азербайджаном.
У затоці Халонг у В’єтнамі туристичний човен перекинувся під час шторму. Внаслідок інциденту загинули щонайменше 34 людини.
У Голосіївському районі Києва поліція затримала чоловіка, який ножем поранив відвідувача одного з торговельно-розважальних центрів.