В Україну повернули 14 цінних історичних артефактів, які викрали росіяни
Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України
Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” передали 14 культурних цінностей, раніше викрадених російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України.
Їх намагалися незаконно ввезти на територію США.
Предмети археології передала американська сторона посольству України в США, відтак МЗС їх доставило в Україну й передало Міністерству культури та інформаційної політики України.
“Можна образно сказати, що в Україну надійшла партія зброї. Це древня зброя – від часів енеоліту до середньовіччя. Міністерством прийнято рішення передати на тимчасове зберігання 14 артефактів Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра”, а потім МКІП визначить місце їх експонування”, – сказав т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
У відомстві зазначили, що в умовах війни страждає українська культурна спадщина. Це не тільки архітектура, а й величезна кількість археологічних пам’яток, особливо це стосується півдня та сходу України. Багато з таких місць окупанти грабують під час будівництва своїх укріплень на тимчасово окупованих територіях.
Протягом 2022 року міністерство активно співпрацювало зі Службою зовнішньої розвідки України щодо ідентифікації предметів археології, які затримала Митно-прикордонна служба США.
За цей час американська сторона затримала понад 20 відправлень з предметами археології. Вони можуть походити з території України та незаконно ввозилися на територію США.
Нагадаємо, що на початку березня 2023 року американська сторона передала Україні крем’яну сокиру періоду пізнього енеоліту – ранньої бронзи, дві залізні шаблі та залізний меч доби середньовіччя.
- Під час робочого візиту до Сполучених Штатів Америки Володимир Зеленський узяв участь у церемонії повернення культурних цінностей, викрадених російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України.
- Італія повідомила про повернення 266 стародавніх артефактів зі Сполучених Штатів Америки, вартість яких становить десятки мільйонів євро.
- Після повернення артефактів з Нідерландів українці зможуть побачити колекцію “Скіфського золота” у Національному музеї історії України.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.