Вчені розшифрували «фонетичний алфавіт» китів

Джерело: Nature Communications
Американські вчені заявили, що виявили раніше невідому складність спілкування китів, проаналізувавши тисячі записаних послідовностей клацань кашалота з використанням штучного інтелекту.
Зазначається, що варіації темпу, ритму та тривалості послідовностей клацань китів, які вчені називаються кодами, створюють широкий акустичний гобелен. Тож вчені припустили, що кити можуть комбінувати шаблони клацання різними способами, змішуючи та поєднуючи фрази, аби передати один одному широкий спектр інформації.
За час дослідження фахівці проаналізували понад 9 тисяч кодів, зібраних під час вивчення родин східнокарибських кашалотів.
Після чого, за допомогою нейромережі вчені склали щось на кшталт “алфавіту кашалотів”, визначивши “ритм”, “темп”, “орнаментацію” і “рубато” (зміну темпу).
Пояснити, що саме кажуть кашалоти своїми клацаннями, залишається загадкою. Одначе, розкриття вокальної взаємодії китів є важливим кроком до пов’язування китових криків із конкретними повідомленнями чи соціальною поведінкою.
Як зауважила співавторка дослідження, директорка Лабораторії комп’ютерних наук і штучного інтелекту (CSAIL) Массачусетського технологічного інституту Даніела Рус, робота базується на багатьох попередніх роботах, спрямованих на розуміння криків кашалотів. Водночас це перша робота, яка почала розглядати крики кашалотів у їхньому ширшому комунікативному контексті та в контексті обмінів між китами, інформує CNN.
Розуміння того, які аспекти їхніх кодів вони можуть контролювати та змінювати, допомагає нам зрозуміти, як вони можуть кодувати інформацію у своїх викликах, — зазначила Рус.
Дослідники назвали свій каталог звукових комбінацій “фонетичним алфавітом” для кашалотів, порівнюючи варіації в послідовності клацань китів з виробленням різних фонетичних звуків у людській мові.
Проте, хоча висновки команди цікаві, цей термін пропонує оманливий погляд на голосові взаємодії китів, зазначив доктор Люк Ренделл, дослідник з Університету Сент-Ендрюса у Великої Британії, чия робота зосереджена на спілкуванні морських ссавців.
Спосіб використання варіації темпу абсолютно відрізняється від того, як, скажімо, ми використовуємо елементи алфавіту для побудови лінгвістичного вираження, — зазначив він. — Цьому немає жодних доказів, і це не надто корисне тлумачення, оскільки воно змушує все розглядати в обмеженій і дещо надмірній перспективі “чи це схоже на людську мову чи ні”, коли доступний набагато ширший діапазон тлумачень.
Довідка. Кашалот тупоносий, або кашалот звичайний — морський ссавець, найбільший представник підряду зубатих китів, або дельфіновидих, єдиний сучасний представник роду Physeter, близький до карликового кашалота.
Голосові сигнали кашалота в цілому близькі до сигналів інших китів. Це три типи звуків — стогнучі звуки, клацання і швидкий тріск, схожий на звук механічної друкарської машинки, і скрип. Кашалоти, що потрапили на мілину, голосно ревуть. Голос кашалота, як, втім, і у всіх великих китів, дуже гучний — до 236 децибел (шум двигунів великого авіалайнера поблизу досягає максимум 160 децибел). Навіть новонароджене дитинча кашалота видає звуки до 162 децибел. Цікаво, що голосові сигнали молодих кашалотів дуже сильно відрізняються від голосу дорослих як по набору звуків, так і по акустичній частоті. Згідно з недавніми дослідженнями, кашалоти володіють кращою чутливістю до звуків низької частоти, в тому числі інфразвуку, ніж вусаті кити. Відповідно, і голосові сигнали кашалота зазвичай мають в середньому нижчу частоту — у середньому близько 4 кГц в порівнянні з 10 кГц у китів-смугастиків. Учені припускають, що за допомогою деяких криків кашалот здатний оглушувати здобич.
- У Західній Австралії операція з порятунку більше сотні китів, які викинулися на берег, завершилася частковим успіхом. Представникам охорони дикої природи вдалося повернути в океан більшість ссавців.
- Вчені з Бразилії виявили, що деякі жаби кричать із великою гучністю, проте люди не чують цієї частоти.
- Нове дослідження засвідчило, що люди передають приблизно вдвічі більше вірусів тваринам, ніж вони нам.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.