Вчені з’ясували, що чутливі зуби дісталися людям від водоплавних пращурів
Джерело: ScienceAlert
Вчені з Чиказького університету дійшли до висновку, що чутливість зубів дісталася людям від водоплавних пращурів, які могли використовувати їх як органи чуття.
Вважається, що еволюційними попередниками зубів були тверді структури під назвою одонтоди, які вперше з’явилися не в роті, а на зовнішній броні найдавніших риб близько 500 мільйонів років тому.
Але нове дослідження, опубліковане в журналі Nature, підтримує гіпотезу про те, що спочатку вони використовувалися як органи чуття, які передавали відчуття на нерви.
Провідна авторка дослідження Яра Харіді попросила музеї по всій території США надіслати їй сотні зразків хребетних, щоб вона могла проаналізувати їх за допомогою комп’ютерного томографа. Вона почала зосереджуватися на дентині — внутрішньому шарі зубів, який передає сенсорну інформацію до нервів у пульпі.
Скам’янілість з кембрійського періоду під назвою Anatolepis, здавалося, була відповіддю, яку вона шукала. Його екзоскелет має пори під одонтодами, які називаються канальцями, що може свідчити про те, що вони колись містили дентин.
Коли Харіді порівняла його з іншими відсканованими зразками, вона виявила, що канальці схожі на органи чуття членистоногих — групи тварин, до якої входять ракоподібні та комахи. Те, наскільки мало ці функції змінилися з плином часу, свідчить про те, що вони виконують ті ж самі функції вже пів мільярда років.
Крім того, сьогодні акули, скати і соми теж вкриті мікроскопічними зубами, які роблять їхню шкіру шорсткою, як наждачний папір.
“Ми провели експерименти на сучасних рибах, які підтвердили наявність нервів у зовнішніх зубах сомів, акул і скатів. Це свідчить про те, що тканини зубів одонтод поза ротом можуть бути чутливими — і, можливо, найперші одонтоди також були чутливими”, — розповіла Харіді.

Джерело: ScienceAlert
Харіді пояснила, що з часом у риб розвинулися щелепи і “стало вигідним мати загострені структури” біля рота.
“Поступово у деяких риб з щелепами з’явилися загострені одонтоди на краю рота, а потім, зрештою, у деяких з них вони опинилися безпосередньо в роті. Зубний біль — це насправді давня сенсорна функція, яка, можливо, допомогла нашим риб’ячим предкам вижити!”, – сказала вона.
- Вчені успішно виростили людські зуби в лабораторії, що може прокласти шлях до нових методів лікування зубів у майбутньому.
- В Японії стартували клінічні випробування препарату для вирощування нових зубів. Його тестують на дорослих добровольцях.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.