Вчені з’ясували, що чутливі зуби дісталися людям від водоплавних пращурів
Джерело: ScienceAlert
Вчені з Чиказького університету дійшли до висновку, що чутливість зубів дісталася людям від водоплавних пращурів, які могли використовувати їх як органи чуття.
Вважається, що еволюційними попередниками зубів були тверді структури під назвою одонтоди, які вперше з’явилися не в роті, а на зовнішній броні найдавніших риб близько 500 мільйонів років тому.
Але нове дослідження, опубліковане в журналі Nature, підтримує гіпотезу про те, що спочатку вони використовувалися як органи чуття, які передавали відчуття на нерви.
Провідна авторка дослідження Яра Харіді попросила музеї по всій території США надіслати їй сотні зразків хребетних, щоб вона могла проаналізувати їх за допомогою комп’ютерного томографа. Вона почала зосереджуватися на дентині — внутрішньому шарі зубів, який передає сенсорну інформацію до нервів у пульпі.
Скам’янілість з кембрійського періоду під назвою Anatolepis, здавалося, була відповіддю, яку вона шукала. Його екзоскелет має пори під одонтодами, які називаються канальцями, що може свідчити про те, що вони колись містили дентин.
Коли Харіді порівняла його з іншими відсканованими зразками, вона виявила, що канальці схожі на органи чуття членистоногих — групи тварин, до якої входять ракоподібні та комахи. Те, наскільки мало ці функції змінилися з плином часу, свідчить про те, що вони виконують ті ж самі функції вже пів мільярда років.
Крім того, сьогодні акули, скати і соми теж вкриті мікроскопічними зубами, які роблять їхню шкіру шорсткою, як наждачний папір.
“Ми провели експерименти на сучасних рибах, які підтвердили наявність нервів у зовнішніх зубах сомів, акул і скатів. Це свідчить про те, що тканини зубів одонтод поза ротом можуть бути чутливими — і, можливо, найперші одонтоди також були чутливими”, — розповіла Харіді.

Джерело: ScienceAlert
Харіді пояснила, що з часом у риб розвинулися щелепи і “стало вигідним мати загострені структури” біля рота.
“Поступово у деяких риб з щелепами з’явилися загострені одонтоди на краю рота, а потім, зрештою, у деяких з них вони опинилися безпосередньо в роті. Зубний біль — це насправді давня сенсорна функція, яка, можливо, допомогла нашим риб’ячим предкам вижити!”, – сказала вона.
- Вчені успішно виростили людські зуби в лабораторії, що може прокласти шлях до нових методів лікування зубів у майбутньому.
- В Японії стартували клінічні випробування препарату для вирощування нових зубів. Його тестують на дорослих добровольцях.
На території Естонії розпочалися найбільші навчання НАТО під назвою Spring Storm, в яких беруть участь близько 16 тисяч військових із країн альянсу, включаючи Велику Британію, Францію та Фінляндію. Навчання моделюють можливий напад Росії на країни Балтії та відпрацьовують сценарії захисту.
Київські митники виявили у міжнародному поштовому відправленні до Чехії раритетний кінознімальний апарат “Конвас-автомат 1КСР” 1957 року випуску.
Японська компанія – виробник електроніки Panasonic Holdings планує скоротити близько 10 тисяч робочих місць, що становить приблизно 5% її глобальної робочої сили.
Російські окупанти не припиняють обстріли Херсонщини. Так, від ранку 22 травня відомо про трьох загиблих.
Прем’єр-міністр Дональд Туск розкритикував позицію кандидата в президенти від партії “Право і справедливість” Кароля Навроцького щодо України.