Вчені з‘ясували, як люди втратили хвости – дослідження

Джерело: Nature

Команда вчених виявила спільну для людей та мавп генетичну зміну, яка вплинула на те, що люди втратили хвости близько 25 мільйонів років тому.

Дослідники розповіли, що, на відміну від більшості мавп, людиноподібні мавпи та їхні близькі вимерлі родичі не мали хвостів. Їхній куприк (куприкова кістка) є залишком хребців, які формують хвіст в інших тварин.

Для вивчення гена, який “відповідав” за розвиток хвоста, генетик Бо Ся з Гарвардського університету в Кембриджі разом із колегами проаналізував 140 генів, що беруть участь у розвитку хвоста. Відтак вони встановили, що ці гени протягом еволюції зазнали тисяч змін.

За словами Бо Ся, у 1927 році українська вчена Надія Добровольська-Завадська описала різновид короткохвостої лабораторної миші, яка, за її припущенням, мала мутований ген під назвою Т, людський еквівалент якого нині відомий як TBXT. Миші з такими мутованими генами мали короткі хвости або не мали їх взагалі.

У 2021 році разом із колегами Ся з’ясував, що внаслідок хімічних змін в організмі мавп формкла білка гена TBXT скоротилася. Науковці зазначили, що миші, яким додали ген TBXT, мали низку дефектів із хвостами.

Команда Ся також припустила, що втрата хвоста могла сприяти здатності мавп пересуватися на двох ногах й проводити менше часу на деревах.

За словами антропологині Габріелі Руссо з університету Стонібрука в Нью-Йорку, мавпи – не єдині примати без хвостів. Лорі, мандрили та деякі макаки також не мають хвостів. Це вказує на те, що втрата хвоста еволюціонувала кілька разів.

У Генеральному консульстві України у Любліні 10 січня відбулося підписання контрактів другою групою громадян України, котрі проживають за кордоном, для проходження військової служби в лавах Українського легіону. 

У 2023 році 328 американських компаній сплатили понад $1,2 млрд податків, попри міжнародний тиск.

12 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова допомогти США у гасінні лісових пожеж у Каліфорнії.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готова віддавати Північній Кореї її людей у межах обміну українських військових, котрі перебувають у російському полоні.

У Норвегії планують відновити скасовану 30 років тому вимогу стосовно обов’язкового зведення бомбосховищ у нових будівлях. Положення стане частиною нового плану цивільної оборони країни на  тлі повномасштабного вторгнення сусідньої Росії в Україну.