Віцепрезидент США звинуватив Данію у тому, що вона не захищає Гренландію від Китаю та Росії
Джеело: Reuters
Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс звинуватив Данію у тому, що вона не забезпечує захист Гренландії від інших країн наголосивши, що США краще захищатимуть острів.
Про це Венс сказав під час візиту на військову базу США на півночі Гренландії. Він запевнив, що у США немає безпосередніх планів розширювати свою військову присутність на суші, але вони інвестуватимуть у ресурси, зокрема у додаткові військові кораблі.
Венс пообіцяв поважати суверенітет Гренландії, але припустив, що партнерство зі США буде вигідним острову.
“Данія не встигала за темпом і не виділяла ресурси, потрібні для утримання цієї бази, для утримання наших військ і, на мій погляд, для захисту народу Гренландії від низки дуже агресивних вторгнень з боку Росії, Китаю та інших країн”.
При цьому, які саме вторгнення інших країн на острів він має на увазі, американський віцепрезидент не уточнив, але зазначив, що Росія, Китай та інші країни проявлять “надзвичайний інтерес” до арктичних проходів, морських шляхів та корисних копалин регіону.
Відтак, додав Венс, США інвестуватимуть більше у військові кораблі та криголами на острові.
Коментуючи занепокоєння гренландців щодо його візиту, Венс пообіцяв, що жителі острова матимуть право на “самовизначеність”, а США поважатимуть його суверенітет.
“Я думаю, що зрештою вони співпрацюватимуть зі Сполученими Штатами. Ми можемо зробити їх більш безпечними. Ми могли б забезпечити набагато кращий захист. І, я думаю, що вони також житимуть набагато краще в економічному плані”.
Глава МЗС Данії Ларс Льокке Расмуссен, коментуючи заяву Венса, погодився з ним у тому, що “ми зробили недостатньо”. При цьому міністр додав, що і США “також зробили недостатньо”.
Він зауважив, що на сьогодні на острові розташована одна американська база з 200 солдатами, тоді як під час холодної війни у Гренландії розташовувалось 17 військових об’єктів Штатів та 10 000 солдатів.
Поки Венс був у Гренландії, президент США Дональд Трамп заявив журналістам у Білому домі, що острів потрібен Штатам, аби забезпечити “мир у всьому світі”.
“Нам потрібна Гренландія, що дуже важливо, для міжнародної безпеки. Нам потрібна Гренландія. Питання не у тому, “як ви думаєте, ми можемо обійтись без неї?”. Ми не можемо”.
За його словами, водні шляхи Гренландії “заповнені китайськими та російськими кораблями” і США не можуть сподіватись на Данію чи когось іншого, аби розв’язати цю проблему.
- Глава Росії Володимир Путін заявив, що плани США стосовно приєднання Гренландії мають “історичне підґрунтя” та не є чимось незвичним. За його словами, Вашингтон намагався зробити це ще у XIX столітті, а нинішній інтерес Трампа до острова пояснюється його “стратегічним значенням”.
Оператори 413-го батальйону “Рейд” Сил безпілотних систем виявили та завдали точний удар по важкій вогнеметній системі залпового вогню ТОС-1А “Сонцепьок”, котру російські війська намагалися сховати в посадці за 25 км від лінії фронту.
Командування російської армії розглядало можливість тактичного ядерного удару по Україні восени 2022 року після низки поразок на фронті, внаслідок яких російські війська були змушені залишити спершу Харківську область, після чого — тікати з Херсону.
Російський військовий Ніколай Карташев, котрий потрапив у полон під Кремінною і нині вже зізнався у воєнних злочинах у Бучі, відкрито заявив про своє бажання повернутися на фронт, щоб “мститися” українцям.
Швеція оголосила про надання найбільшого на сьогодні пакету військової допомоги Україні, загальна вартість котрого становитиме 1,6 млрд доларів. Як повідомив міністр оборони країни Пол Йонсон, у новий пакет увійдуть кошти для посилення протиповітряної оборони, артилерії, супутникового зв’язку та морського потенціалу України.
Шевченківський суд Києва засудив громадянку Росії Ольгу Биковську до п’яти років ув’язнення за заклики до сексуального насильства над українками під час повномасштабного вторгнення РФ.