Від дитячих майданчиків до плаців: російські школи стають дедалі більш мілітаризованими

Джерело: CNN

Російські дитячі майданчики перетворюються на плаци для парадів. У школах від Тихого океану до Чорного моря діти початкових класів надягають форму та беруть участь у стройовій підготовці. Учнів старших класів вчать рити окопи, метати гранати та стріляти справжніми набоями.

У школах по всій РФ прославляють службу в збройних силах, створюють “добровільні загони” підлітків і змінюють державну навчальну програму, роблячи наголос на захисті країни.

Словом, дітей в Росії готують до війни.

Мілітаризація російських державних шкіл посилилася після російського вторгнення в Україну, вона керована не спонтанним спалахом патріотичних почуттів, а урядом у Москві.

Інвестиції величезні. Міністр освіти Сергій Кравцов нещодавно заявив, що зараз в російських школах і вузах діє близько 10 тисяч так званих “військово-патріотичних” клубів, у роботі яких беруть участь чверть мільйона осіб.

Ці клуби є частиною багатосторонньої роботи, яка включає докорінний перегляд шкільної програми. Проводяться обов’язкові заняття з військово-патріотичного виховання; оновлені підручники історії підкреслюють російські військові тріумфи.

У серпні президент Володимир Путін підписав закон про введення в школах нового обов’язкового курсу “Основи безпеки і оборони вітчизни”.

Згодом, у межах цієї ініціативи, міністерство освіти розробило курси, які включають екскурсії військовими частинами, “військово-спортивні ігри, зустрічі з військовослужбовцями та ветеранами”, тренування з безпілотниками.

Також старшокласників навчатимуть застосовувати бойові набої “під керівництвом досвідчених офіцерів військових частин або інструкторів”, повідомляє міністерство.

Згідно з документом міністерства освіти, який оприлюднило незалежне медіа “Важливі історії”, програма, яка тестується цього року і буде запроваджена у 2024 році, покликана прищепити студентам “розуміння та прийняття естетики військової форми, військових ритуалів і бойових традицій”.

Сучасну історію також переписують. Стандартний підручник “Історія Росії” тепер має на обкладинці Кримський міст і новий розділ, який присвячений новітній історії України. Є підрозділи “Фальсифікація історії”, “Відродження нацизму”, “Український неонацизм”, “Росія – країна героїв”.

Путін неодноразово брехливо називав російське вторгнення в Україну “спеціальною операцією” для захисту російськомовних громадян від геноциду з боку “неонацистів”.

У новому розділі неправдиво стверджується, що Україна “відкрито заявила про бажання отримати ядерну зброю”, а проти Росії запроваджено “безпрецедентні санкції, оскільки Захід всіляко намагається обвалити російську економіку”.

Підручник, здається, покликаний розпалити почуття історичної образи серед російських дітей і викласти тезу екзистенційної боротьби за виживання нації, що є поширеною темою в державних ЗМІ, яка щодня потрапляє в домівки по всій країні.

Президент Путін особисто очолив кампанію з виховання патріотизму в російських школах. На заході в Кремлі цього місяця він розповів групі дітей про лист, який його дід надіслав своєму батькові, який воював з нацистами під час Другої світової війни.

Бий негідників! – написав він йому, згідно з розповіддю Путіна.

Далі Путін сказав: “Я зрозумів, чому ми виграли Велику Вітчизняну війну. Людей з таким ставленням просто неможливо перемогти. Ми були абсолютно непереможні, як і зараз”.

Дітей навчають збирати автомати

Масштабне опитування CNN у місцевих і соціальних медіа в Росії показало, що діти віком від семи до восьми років отримують базову військовий вишкіл.

У липні, наприклад, у Бєлгороді діти дали собі позивні – один став “Кувалдою” – і взяли участь у вправах із використання автоматичної зброї, збирання кулемета та подолання смуги перешкод.

Губернатор Бєлгорода В’ячеслав Гладков запропонував регулярно проводити заняття зі школярами та дошкільнятами.

У травні в Краснодарі десятки дітей, яким на вигляд було не більше семи-восьми років, марширували в армійській і військово-морській формі, дехто з макетами автоматичної зброї, повз високих гостей на трибуні.

На параді у місті Вологда маленька дитина відсалютувала і сказала посадовцю: “Товаришу командуючий парадом! Парад готовий. Я – командир Уляна Шумєлова”.

Подібні сцени відбуваються від Сахаліну на Далекому Сході Росії до Єйська на Азовському морі. Хтось із дітей виглядає схвильованим, хтось спантеличеним. У Єйську дошкільник очолив марш прикордонників, а його однолітки скандували: “Раз, два, три. Лівою, лівою, лівою!”.

Більшість російських дітей на цих парадах без особливого успіху намагаються марширувати у військовій формі. Вони часто носять фотографії російських військових героїв.

Також використовуються символи того, що Кремль називає “спеціальною військовою операцією” в Україні. У місті Астрахань діти дошкільного віку носили форму та мали іграшкові транспортні засоби прикрашені літерою Z – пропагандистським символом, який використовувався для демонстрації підтримки війни в Україні.

Міністерство оборони розширює свою роботу в школах за допомогою розрекламованої програми “Ялинка бажань”, подібної до фонду “Загадай бажання”, у якому брав активну участь сам міністр Сергій Шойгу.

Шойгу запросив 9-річну дівчинку Дар’ю з Удмуртії на травневий парад Перемоги в Москві. Інші діти ходили дивитись військові гелікоптери та відвідали музей ППО.

Нове покоління готують до служби в армії

Також очікується, що російські діти зроблять практичний внесок у військові дії. Правляча партія “Единая Россия” запустила у Владивостоці програму, у межах якої школярі шиють штани та кашкети для солдатів.

У місті Владимир діти шиють балаклави для військових на уроках праці в межах акції “Шиємо для своїх”.

Студентам технікуму у Воронежі було доручено виготовляти переносні печі та окопні свічки для російських військових. Дівчат-підлітків з інвалідністю в Уссурійську призвали на шиття пов’язок “свій-чужий” для Північного військового округу. А в Бурятії на Далекому Сході Росії діти-сироти шили амулети “на щастя” для солдатів, які воюють в Україні.

Також проводяться кампанії з написання листів.

П’ятирічні хлопчики з дитячого садка відповідають упевнено, – тріумфально доповіло місцеве видання в Читі. – Перед тим, як заклеїти трикутний конверт, вони ретельно розфарбували зображення бійця.

Усі ці заходи висвітлюються в регіональних ЗМІ як частина ширших зусиль зі згуртування патріотичного духу на підтримку війни в Україні.

Підлітків також заохочують брати участь у так званих військово-спортивних іграх молоді.

Щойно завершився окружний фінал в Оренбурзькій області. 180 спортсменів з 14 команд – у тому числі з незаконно анексованих областей України – взяли участь у різноманітних змаганнях: метання гранати, стройові вправи, подолання смуги перешкод та збирання автомата Калашникова, зберігання спорядження та військово-історична вікторина.

Метою, за словами міністерства оборони, є “виховання почуття взаємодопомоги і товариської підтримки, високих морально-психологічних якостей, а також підготовка підростаючого покоління до служби в збройних силах Російської Федерації”.

Військові також відвідують школи. Діти в Бурятії розповідали про візит пораненого солдата, який заявив, що воював з польськими найманцями в Україні, і сказав, що самі українці “не хочуть воювати і їх змушують”.

Принаймні деяких вчителів, які без ентузіазму зустріли зміни, було звільнено, хоча важко визначити, скільки таких. Директорка школи в Пермі звільнилася після критики від провоєнних активістів. Вона не хотіла проводити заняття про спеціальну військову операцію.

Також важко оцінити, як батьки ставляться до впровадження більш мілітаристської навчальної програми. Частина батьків висловлювалася проти, але більшість, схоже, підтримує цю військово-патріотичну кампанію, якщо вірити опитуванням громадської думки.

Державне пропагандистське агентство “РИА Новости” повідомило, що згідно з опитуванням 79% батьків підтримують показ дітям відео про війну.

Коментарі в соціальних мережах дійсно свідчать про те, що багато росіян відчувають, що їхня країна оточена та піддана остракізму ворожими державами. Єдиний вихід – це захищатися. Цей меседж, який насаджується президентом і державними ЗМІ, зараз поширюється в російських школах.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.