Від початку 2024 року майже 3 тис. українців встановлено діагноз «гостра реакція на стрес»
Джерело: МОЗ
За перші місяці 2024 року діагноз “гостра реакція на стрес” встановлено 2 964 українцям.
За даними Електронної системи охорони здоров’я, у 2023 році 4 289 пацієнтам, які звернулися по допомогу до лікарів, було встановлено діагноз “гостра реакція на стрес”.
Основні ознаки стресу
Маркерами, що вказують на те, що людина перебуває в стані стресу, можуть бути:
- пришвидшення серцебиття та частоти дихання;
- уповільнення або повна зупинка травлення;
- звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла;
- розширення кровоносних судин у мʼязах;
- зупинка слиновиділення та вироблення сліз;
- розширення зіниць;
- тремор;
- підвищене потовиділення;
- тунельний зір – стан, коли органи зору не можуть бачити предмети з боків, що виходять із центрального огляду.
Якщо вам важко впоратися зі стресом та його наслідками самостійно, зверніться по допомогу до фахівця.
До кого звернутися в разі перших ознак стресу?
Перший, до кого варто звернутися, – це сімейний лікар. Він проведе діагностику психічного стану пацієнта, надасть підтримку та складе план лікування межах своєї компетенції. Або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста.
Нині понад 17 000 сімейних лікарів пройшли спеціальне навчання за керівництвом mhGAP, більше ніж 10 000 із них вже надають послуги з охорони ментального здоровʼя.
Такі послуги надаються на первинній ланці в межах пакету “Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. Нині 982 заклади в Україні уклали відповідний договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та надають безоплатну допомогу з охорони ментального здоровʼя.
Щоб знайти медзаклад та лікаря, який надає такі послуги за договором із НСЗУ, скористайтеся онлайн-мапою або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Якщо не маєте можливості чи бажання звернутися до лікаря – зателефонуйте на одну з ліній психологічної підтримки. Перелік телефонних номерів деяких із таких служб, що надають послуги безоплатно, є за посиланням.
Вправи антистрес для дітей: https://moz.gov.ua/article/health/vpravi-antistres-dlja-ditej або https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid021skbCWedfDf7zdVDwgoktp4NuSy5D4guLHYgAQokLAU3wBLaqs1fvbbcauP3SaAVl
Як впоратися зі стресом самостійно: посібник від ВООЗ “Важливі навички в періоди стресу”
Техніки самодопомоги у разі стресу: https://moz.gov.ua/article/health/tehniki-samodopomogi-pri-stresi-poradi-vooz
- У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, де і як отримати безоплатні послуги з ментального здоровʼя.
- За результатами опитування, проведеного на початку 2024 року у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, 13% респондентів визначають свій ментальний стан як незадовільний.
- Протягом останніх двох років в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
- У 2024 році Міністерство культури та інформаційної політики України разом з ЮНЕСКО реалізують проєкт зі створення просторів для психологічної підтримки у бібліотеках.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 березня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 124 бойових зіткнення.
У Німеччині розглядають можливість передачі газопроводу “Північний потік-2” під управління США, що потенційно дозволить відновити постачання російського газу до Європи, інформують обізнані джерела, зазначаючи, що робота над відповідною угодою вже триває.
Пізно ввечері 20 березня російські війська запустили на Одесу десятки ударних безпілотників. Після низки вибухів у місті повідомляють про пожежу.
20 березня президент США Дональд Трамп знову повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали.
19 березня у Брюсселі представили перший стратегічний документ щодо обороноздатності ЄС “Білу книгу з питань європейської оборони – Готовність 2030”. Відтак, Європейський Союз кардинально змінює підхід до власної безпеки.