Відновлення реєстрів Мін’юсту після кібератаки триватиме до двох тижнів – Стефанішина
Джерело: Ольга Стефанішина/Facebook
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила про наймасштабнішу зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Атака, організована росіянами, тимчасово паралізувала ключові системи Міністерства юстиції. Відновлення роботи триватиме до двох тижнів.
Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Мін’юсту.
Міністерка запевнила, що спільно з командою та фахівцями інших служб, координують роботу з протидії кібератаки та відновлення систем.
Вже точно зрозуміло, що атака здійснювалася росіянами з метою порушити роботу критично важливої інфраструктури держави… За попередньою оцінкою загроз функціонування іншим ресурсам – немає, — зазначила вона.
За словами, Стефанішиної, у першу чергу будуть відновлені
- Державний реєстр актів цивільного стану громадян
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців
- Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Також, міністерка озвучила, що час на першочергове відновлення складатиме орієнтовно до двох тижнів.
Особливості надання послуг громадянам будуть надані завтра впродовж дня. Про всі важливі оновлення інформуватимемо додатково.
Ворог намагається використати цю ситуацію у своїх інформаційних операціях, щоб посіяти паніку серед громадян України та за кордоном, — додала Стефанішина.
Нагадаємо, у роботі державних реєстрів 19 грудня стався масштабний збій на рівні мережевої інфраструктури, поінформувала пресслужба Міністерства юстиції.
Розуміємо, наскільки важливим для кожного з вас є доступ до державних реєстрів та сервісів, і щиро перепрошуємо за тимчасові незручності. На жаль, ми зіткнулися з серйозним викликом – масштабним збоєм на рівні мережевої інфраструктури, що обслуговує реєстри, – мовили у повідомленні.
У Мін’юсті запевнили, що фахівці ДП “Національні інформаційні системи” працюють у посиленому режимі з метою якнайшвидшого відновлення роботи всіх сервісів.
Своєю чергою, колишній заступник голови Держспецзв’язку Віктор Жора розкритикував національну систему кібербезпеки, зазначивши, що сьогоднішня кібератака на державні реєстри стала наслідком багаторічної безпорадності в національній системі кібербезпеки.
На його думку, проблеми виникли через:
- відсутність координації між органами,
- руйнування ключових спроможностей Держспецзв’язку,
- слабкість законодавчого регулювання,
- недоліки в архітектурі цифрових систем.
Жора наголосив, що без системних змін подібні атаки повторюватимуться.
- Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA у взаємодії з Центром кібербезпеки ЗСУ виявила та дослідила ворожу активність угрупування UAC-0020 (Vermin) проти Сил оборони України.
- Хакерські групи, пов’язані з російським військовим розвідувальним відомством ГРУ, активно використовували месенджери, зокрема Telegram та Signal, для поширення шкідливого програмного забезпечення. Ці атаки, які були виявлені у другому півріччі 2023 року, мають на меті враження на мобільні пристрої та системи військових.
- У Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України попередили про зростання кількості кібератак на бухгалтерів.
- У Силах оборони обговорили можливість створення нового роду сил у структурі ЗСУ – Кіберсил.
Туреччина провела масштабну військові навчання Mavi Vatan-2025 за участю 20 тисяч особового складу та великої кількості військової техніки.
Сумнозвісний прихильник концепції “щоб корова менше їла і давала більше молока, її потрібно менше годувати і більше доїти” “слуга” Данило Гетманцев, прикрившись “вимогами бізнесу”, зареєстрував законопроєкт про стягнення ПДВ з усіх закордонних покупок, незалежно від їхньої вартості. Іншими словами – кожен українець, купуючи товар будь-якої вартості та призначення за кордоном, при пересиланні його в Україну муситиме сплатити додатково ⅕, або 20% вартості цього товару.
Київська школа економіки (KSE) опублікувала новий звіт про діяльність Російського психологічного товариства (РПТ), найбільшої організації психологів у Росії, зосереджуючись на подіях після 2022 року. У дослідженні, підготовленому психологом Іллею Полудонним та експертами KSE Валерією Палій і Оленою Гапак, розглядаються наслідки співпраці РПТ з російськими органами влади та підсанкційними організаціями, а також роль товариства у підтримці наративів, які представляють війну Росії проти України як “справедливу” та “необхідну”.
У Китаї стратили 62-річного водія Фань Вейцю, який у листопаді 2024 року навмисне в’їхав на позашляховику в натовп пішоходів у південнокитайському місті Чжухай. Тоді загинули 35 осіб загинули та ще 43 зазнали поранення.
У Колорадо (США) двоє маленьких хлопчиків, залишившись без нагляду всього на кілька хвилин, випадково з’їли частину праху свого прадідуся. Під час гри вони також висипали його прах з контейнера.