Відновлення захисного укриття над ЧАЕС коштуватиме десятки мільйонів доларів – The Guardian
Джерело: The Guardian
Витрати на відновлення захисного саркофага над Чорнобильською АЕС, який у лютому зазнав пошкоджень через атаку російського БпЛА, можуть сягнути десятків мільйонів доларів. Імовірно, кошти надаватимуть західні союзники України.
Удар “шахедом” в середині лютого не призвів до негайної радіологічної небезпеки, але сильно пошкодив захисний саркофаг, встановлення якого вартувало 1,5 млрд євро. Саркофаг завершили будувати у 2017 році, його мета – захист зруйнованого реактора.
За попередніми оцінками, відновлення вартуватиме понад 25 млн євро, закладених у міжнародному резервному фонді. Фінансування, ймовірно, “ляже” на уряди західних країн.
Імовірно, на повне відновлення пошкодженого саркофага знадобляться місяці, якщо не роки.
Сергій Боков, головний черговий інженер, розповів, що удар по саркофагу стався 14 лютого близько 2:00. Датчики показали щось схоже на землетрус магнітудою 6-7 балів.
“Але ми чітко розуміли, що це не так”, – сказав Боков.
БпЛА, який летів на низькій висоті і радар не міг його виявити, пробив дірку розміром 15 квадратних метрів на даху. Через удар також виникла пожежа, яку гасили два тижні.
Тепер через пошкоджений саркофаг радіоактивний пил може вийти назовні, а дощова вода потрапити всередину. Щобільше, тепер укриття вразливе до корозії. У саркофазі також довелось пробурити дві невеликі скважини для гасіння пожежі.
Ерік Шміман, американський інженер, який працював над проєктуванням та будівництвом саркофага 15 років вважає, що ремонт пошкодження обов’язковий.
“Повний ремонт обійдеться мінімум в десятки мільйонів доларів, а може легко досягти сотень мільйонів. Ремонт займе місяці, а то й роки”, – сказав він.
Вважалось, що саркофаг захищатиме від радіації 100 років, протягом яких будуть виводити ядерні відходи. Але тепер, без ремонту, така можливість під питанням. Шміман додав, що саркофаг так і не вдалось перефарбувати, щоб запобігти корозії.
Під саркофагом перебуває високорадіоактивна лавоподібна маса з суміші 200 тонн урану та 5000 тонн піску, свинцю та борної кислоти, які скидали на місце вибуху енергоблока після аварії.
Детальна оцінка наслідків буде опублікована згодом у травні, але за даними ЄБРР, який фінансував будівництво саркофага та бере участь в аналізі наслідків, “очевидно, що атака завдала значних збитків”.
Інші джерела, знайомі з оцінками наслідків, повідомили, що розрахунки Шмімана щодо вартості ремонту правильні. Хоча у резерві ЄБРР є 25 млн євро на екстрені роботи, американський інженер впевнений, що потрібно набагато більше коштів.
Така ж оцінка і в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, яке вважає, що ремонт обійдеться дорожче, аніж 25 млн євро.
Старший ядерний експерт Greenpeace Україна Шон Берні вважає, що ця атака матиме наслідки на десятиліття.
Витрати на ремонт саркофага, найімовірніше, надійдуть від Західних союзників України. На будівництво саркофага виділили кошти 26 держав, зокрема США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Туреччина та навіть Росія.
В Україні кажуть, що перш за все буде виконуватись розроблення та впровадження тимчасового ущільнення отвору в укритті.
Натомість Шміман застеріг, що роботи на даху саркофага небезпечні, адже на висоті доза опромінення зростає. Тому доведеться постійно міняти працівників, зважаючи на дозволену межу дози опромінення.
“Ми проєктували цю будівлю з врахування низки непередбачуваних обставин, але ми не проєктували його для війни.Хоча більшість атомних станцій спроєктовані так, щоб витримати падіння літака, ми цього не зробили, тому що після аварії 1986 року у Чорнобилі була створена безпілотна зона. Ми думали, що над нами нічого не літатиме”, – сказав Шміман.
- Уряд України ухвалив рішення про виділення понад 1,5 млрд грн на підтримку в безпечному стані укриття Чорнобильської АЕС. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Співробітників комунальних служб у Москві перевели на посилений режим роботи через загрозу атак українських безпілотників напередодні 9 травня. Зокрема працівникам держустанови “Жилищник” роздали біноклі та відправили чергувати на дахи будинків, аби стежити за повітряним простором.
Надвечір 7 травня російські війська обстріляли безпілотниками Черкащину. Внаслідок атаки постраждав чоловік, повідомив глава Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.
У Москві та області російська влада обмежила мобільний зв’язок спільно з інтернетом з метою “реалізації безпеки”.
У Китаї під час тестування людиноподібний робот Unitree H1, який був підвішений на гаку, раптово почав розмахувати руками та рухатися в бік інженера.