Відновлять у початковому вигляді: КМДА зобов’язала власників відбудувати садибу Зеленських

Джерело: Віталій Кличко/Telegram

Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що власники садиби Зеленського зобов’язались відновити її. Історичну будівлю знесли 19 липня.

“Власники будівлі, згідно з документом, зобов’язуються відновити її в тому вигляді, який вона мала. Співпрацювати з міською владою та громадськістю щодо створення проєкту відновлення, оформлення всіх необхідних за законом дозволів та документів, відкритості всього процесу відновлення садиби” – написав очільник міста.

Джерело: Віталій Кличко

Сьогодні ж Міністерство культури та інформаційної політики визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам’яткою архітектури.

Організація “Цегла” заявила, що 23 липня експертна рада міністерства одностайно підтримала рішення визнати садибу Зеленських памʼяткою.

Чому тільки після того, як її знесли?

Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що місто направило до Мінкульту десятки звернень щодо внесення понад 1,5 тисячі пам’яток до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, але Міністерство культури внесло лише близько сотні.

Водночас очільник міністерства Ростислав Карандєєв зазначив, що від КМДА за останні два роки надійшли звернення щодо 817 обʼєктів, а накази ухвалили лише щодо 242 пам’яток, бо решта запитів були з численними грубими помилками.

“Щодо Будинку Євменія Зеленського. Його не внесено до Державного реєстру нерухомих памʼяток тільки з однієї причини — КМДА за увесь час не спромоглася підготувати та подати необхідну документацію”, — сказав Карандєєв.

Що кажуть правоохоронці

Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.

Згідно з даними прокуратури, на цю будівлю в січні 2024 року було накладено арешт у межах кримінального провадження, розпочатого за фактом умисного незаконного знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини. Арешт забороняв користування, розпорядження та відчуження будівлі.

Згодом Офіс Генпрокурора повідомив, що співвласнику історичної садиби Зеленських, за вказівкою якого її знесли, оголосили підозру.

За даними слідства, він залучив будівельну фірму і наказав співробітникам здійснити демонтаж будівлі. На використану для цього техніку вже накладено арешт.

Також вирішується питання про притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, які брали участь у незаконному знесенні будівлі.

Знесення пам’ятки

19 липня в центрі Києва незаконно знесли історичну будівлю — Садибу Зеленських, збудовану у 1890 році. Поліція відкрила кримінальне провадження, а міська влада засудила знесення як “зухвале та цинічне самоуправство”.

Подія сталась на тлі того, що кілька днів тому громадська організація “Спадщина Київ” подала документи для присвоєння будівлі статусу пам’ятки, а міський голова підтримав петицію “Зберегти історичну садибу Зеленських”.

Активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу “Цегла” Дмитро Перов сказав, що правоохоронці, які прибули на виклик, опитали екскаваторника, але нікого так і не затримали.

“ТОВ “Тургєнєв Білд” зніс історичну Садибу Зеленських, 1890 р. Активісти, що намагались завадити демонтажу – були побиті тітушками…”, – розповів він.

Дмитро Перов повідомив, що на місці знесеного будинку планують побудувати житловий комплекс “Тургеневъ”, хоча Український інститут національної памʼяті вважає це будівництво порушенням закону про деколонізацію.

Довідка

Садиба Зеленських — дерев’яна будівля, обкладена цеглою, зведена у 1890 році. Це один з найстаріших будинків на вулиці.

Споруду почали розбирати у 2021 році, але через суспільний розголос довелось зупинити роботи. У квітні 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад інформаційним щитом, де стверджується, що будівля нібито не має історичної або архітектурної цінності.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 4197-ІХ “Про військовий обов’язок і військову службу щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки”, яким передбачено, що 17-річних юнаків вноситимуть до реєстру призовників.

Служба безпеки України та Національна поліція затримали в Києві дві групи диверсантів, які діяли на замовлення російських спецслужб. Зловмисники підпалювали військові автомобілі та релейні шафи “Укрзалізниці”.

Радники майбутнього президента США Дональда Трампа визнали, що для досягнення мирної угоди між Україною та РФ потрібні місяці, а не один день, як обіцяв Трамп у передвиборчій кампанії.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України заявило, що не може впливати на показ сюжетів про езотеричні практики в етері телемарафону.

Міністерство національної оборони Тайваню оголосило про посилення спостереження в чотирьох ключових морських районах, де розташовані підводні волоконно-оптичні кабелі. Це рішення прийняте після інциденту, коли китайське судно, ймовірно, пошкодило один із кабелів неподалік гавані Кілун.