Відтепер печери Києво-Печерської лаври мають відцифровану версію

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України

Печери Києво-Печерської лаври у Києві оцифрували – відтепер їх можна розглядати у цифровому форматі.

Диджиталізацією печер займалась Skeiron — українська компанія, що оцифровує культурну спадщину України та організовує 3D-тури музеями. За понад 7 років існування львівська команда оцифрувала понад 100 історичних будівель у чотирьох країнах та безліч музейних колекцій. Після лютого 2022 пріоритетними стали об’єкти ЮНЕСКО у Львові та Києві.

Створення 3D-моделі лаврських печер ініціювало Міністерство культури.

Зазначимо, що восени 2023 року Міністерство культури Чеської Республіки спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України презентувало запуск проєкту “Мобільний центр оцифрування” як важливий внесок у підтримку та збереження української культури.

Мобільний центр оцифрування використовується насамперед у випадках, коли складно чи неможливо забезпечити перевезення, чи переміщення документів, обраних для оцифрування.

Такі центри зазвичай обладнані сканерами, комп’ютерами, програмним забезпеченням для обробки відсканованого матеріалу, портативними носіями для збереження даних, системою кондиціювання та містять автономне джерело живлення.

Створення мобільного центру оцифрування, розміщеного в мобільному транспортному контейнері, має на меті запропонувати переносне й ефективне рішення для оцифрування різноманітних бібліотечних документів і матеріалів на різних локаціях відповідно до актуальної потреби.

Мобільний центр можна використовувати у різних місцях, що постраждали від трагедій. Його можуть використовувати різні організації, наприклад, державні установи, неприбуткові організації, медичні установи, бібліотеки чи приватні компанії, яким потрібно швидко й ефективно відсканувати велику кількість документів і таким чином зробити їх доступнішими чи врятувати від знищення.

Довідково. Києво-Печерська лавра — київський православний монастирський комплекс. Один із найбільших християнських центрів України, визначна пам’ятка історії та архітектури. Києво-Печерська лавра належить державі, а релігійні організації користуються нею на правах оренди.

Заснована 1051 року як печерний монастир за межами Києва. Свою назву отримала від печер, де оселилися перші його мешканці.

У середньовіччі був оплотом православ’я Русі. 1592 року став ставропігією Вселенського патріархату Константинополя. 1688 року став лаврою. У ранньому новому часі перетворився на центр паломництва православних.

В 1994 (в списку об’єктів значиться 1990 рік) та 2023 році разом із Софійським собором внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.

На території Верхньої лаври діє Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник (від 1996 року). Власне монастир знаходиться на території Нижньої лаври. Пам’ятка перебуває під юрисдикцією Національного заповідника.

29 березня 2023 року Україна розірвала договір з РПЦвУ про оренду Києво-Печерської лаври, на території якої проросійська релігійна організація, після свого утворення, з 27 жовтня 1990 року, тимчасово розміщувала органи управління.

З січня 2023 року Православна Церква України (ПЦУ) регулярно звершує богослужіння у храмах Верхньої лаври.

Сучасний лаврський ансамбль розташований на площі 22 га і поділяється на такі частини: Верхня лавра; Ближні печери; Дальні печери; Гостинний двір.

Більшість монастирських будівель і споруд мають архітектурні форми українського бароко середини XVIII ст.

За роки господарювання УПЦ (МП) на території лаври було зроблено новобудов на більш ніж 20 тисяч метрів квадратних.

В Україні триває 792-га доба повномасштабної війни проти РФ. За цей час втрати окупантів у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 462 тисячі осіб.

Протягом минулої доби відбулося 104 бойових зіткнення. Загалом, ворог завдав 13 ракетних та 56 авіаційних ударів, здійснив 105 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

25 квітня відзначають Всесвітній день боротьби проти малярії, Всесвітній день пінгвінів, Міжнародний день ДНК та День перукаря. Християни сьогодні згадують святого Марка.

За даними синоптиків у четвер, 25 квітня, у низці областей йтимуть дощі.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.