Військова розвідка РФ посилила активність у Європі – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
За даними ЗМІ, Європою розповсюджуються російські диверсії, шпигунство та залякування.
У Німеччині двоє підозрюваних у співпраці з російською розвідкою приїхали до країни ще у підлітковому віці. В Естонії через соцмережі вербували молодиків з кримінальним минулим, аби вони за гроші вчиняли напади, до прикладу, на автівку урядовця чи національні пам’ятки.
У зв’язку із цим в інших країнах Європи держслужбовцям радять вживати запобіжних заходів, аби уникати нападів з боку злочинців, підтримуваних Росією.
Офіційні особи, знайомі з ситуацією, на умовах анонімності розповіли, що, найімовірніше, за серією все більш відкритих, частих і скоординованих інцидентів по всьому континенту, ймовірно, стоїть рука військової розвідки, відома як ГРУ.
Європейські уряди стикаються зі зростаючою загрозою від спонсорованих Росією актів саботажу та насильницького залякування на території НАТО напередодні виборів до Європейського Союзу наступного місяця, які, разом з потужною кампанією дезінформації, мають на меті перевірити, як континент підтримує Україну.
Один з європейських посадовців вважає, що нахабні операції ГРУ свідчать про те, що Росію більше не хвилює можливість бути викритою.
10 травня у Лондоні перед судом постане британець, якого звинувачують у підпалі пов’язаного з Україною складу в Східному Лондоні. Велика Британія вислала високопоставленого російського дипломата у відповідь на придушення російських шпигунів.
У Польщі прокуратура заарештувала чоловіка, якого звинуватили в зборі інформації про аеропорт, який служить основним пунктом зупинки для посадовців, які подорожують в Україну та з України, за підозрою в сприянні російській змові з метою вбивства президента Володимира Зеленського.
Один європейський посадовець сказав, що кілька інцидентів у Європі були частиною скоординованої російською розвідкою операції з подібними діями, що проводяться в різних столицях.
“Росія роками надсилає ескадрони смерті до Європи — Берліна, Лондона, Солсбері, а також інших місць. У нас був завербований Росією терорист, який намагався здійснити теракт у Польщі пару місяців тому, і я впевнений, що вони намагаються зробити це і в інших країнах”, — заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський 9 травні в Естонії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам на початку тижня, що звинувачення в тому, що Росія планує диверсії в Європі, є “лише черговою серією необґрунтованих звинувачень проти нашої країни”.
Європейські посадовці зазначили, що остання хвиля атак на континенті схожі між собою агресивністю, методами та масштабами дій. Зазвичай, ГРУ залучаю до операцій місцевих жителів, завербованих через Інтернет.
Імовірно, що стратегія таких атак на Європу була ухвалена на найвищому рівні у Москві, вважає один з посадовців. Інший заявив, що мета РФ – саботувати допомогу Україні і для цього вони вербують саме місцевих мешканців.
Тея Тіілікайнен, директорка Європейського центру передового досвіду з протидії гібридним загрозам, бачить у всьому цьому бажання Росії зміцнити роль авторитарного режиму, а також, можливо, підготовку до ескалації конфлікту з Заходом, випробовуючи свої інструменти.
Раніше цього року Естонія заарештувала близько десятка осіб, підозрюваних у роботі на російську розвідку. Цього тижня розвідка Литви попередила, що Росія намагається найняти мешканців країн Балтії для здійснення провокацій або нападів.
“Для цього все частіше використовуються соціальні платформи, де шукають людей для вербування, бажаючих шпигувати за винагороду, фотографувати інфраструктуру військових об’єктів стратегічного значення, збирати дані про осіб і здійснювати диверсії. або вандалізм”, – повідомили у відомстві.
Минулого місяця Німеччина заарештувала двох чоловіків за планування “можливих диверсійних дій” проти військових і промислових об’єктів, зокрема американських.
Офіційні особи внутрішньої розвідки Німеччини стурбовані тим, що російські спецслужби систематично атакують росіян, які проживають у Німеччині, через канали соціальних мереж, повідомила особа, знайома з цим питанням на умовах анонімності.
Велика небезпека перш за все постає перед колишніми країнами СРСР, адже у них досі транслюють російські ЗМІ, через які мешканці піддаються антиукраїнській та антиєвропейській пропаганді.
Вища рада оборони Румунії попередила у звіті про можливе проникнення російських шпигунів як українських біженців або навіть про потенційні диверсії військового транспорту в Україну.
Румунія є державою-членом ЄС, яка має найдовший кордон з Україною, і з початку війни зазнала збільшення кількості кібератак проти деяких ключових установ і політиків. Під час однієї з атак на базу даних парламенту хакери викрали ідентифікаційні дані прем’єр-міністра Марселя Чолаку та опублікували їх у темній мережі, змусивши його змінити своє посвідчення.
НАТО ж поки що має обмежені можливості аби протистояти подібним гібридним загрозам.
За словами Тіілікайнен, зважаючи на 5 статтю НАТО про колективну оборону, Росія прагне отримати максимальну користь від своїх операцій і водночас вберегтись від негайних реакцій та контрзаходів Альянсу.
- У жовтні 2023 року у Держдепартаменті США заявили, що висилають двох російських дипломатів із посольства у Вашингтоні.
- 1 серпня 2023 року Ісландія зупинила роботу свого посольства на території Російської Федерації.
- 16 вересня 2023 року Північна Македонія вислала ще трьох російських дипломатів, вже втретє з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
- Німецького військового офіцера звинуватили у шпигунстві на користь Росії.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом. Новий стандарт затверджено наказом Міноборони. Він розроблений на основі стандарту НАТО та враховує національні особливості та бойовий досвід України, набутий під час відсічі агресії РФ.
Північна Корея значно нарощує постачання боєприпасів до Росії та розширює виробництво озброєння, необхідного Москві, свідчать нові супутникові знімки.
Дружина колишнього президента Сирії Башара Асада, Асма Асад, висловила бажання розлучитися з чоловіком і виїхати з Росії, де їхня родина знайшла притулок після повалення режиму.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.