Влада робить прямо протилежні речі, ніж йдеться в умовах допомоги ЄС – Вікторія Сюмар
Джерело: “Європейська Солідарність”
Народна депутатка від “Євросолідарності” Вікторія Сюмар заявила, що резонансний законопроєкт №12414 суперечить умовам, які прописані в документах, за якими Україна отримує фінансову допомогу від Європейського Союзу.
Як відомо, правки до законопроєкту обмежують незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та підпорядковують їх Офісу генпрокурора.
За словами Сюмар, це голосування може спричинити вагомі наслідки для країни, оскільки це було однією з умов української євроінтеграції, безвізу і надання фінансової допомоги.
“Це дуже серйозно б’є по країні, оскільки за грішми, які надають наші партнери, потрібен незалежний контроль. І от сьогодні цей незалежний контроль спробували вбити, як і всі справи проти топчиновників. В цьому суть такого злагодженого наступу на антикорупційну інфраструктуру, який полягав і у вчорашніх обшуках. Це теж була частина цього наступу”, – вважає народна депутатка.
Як вказує обраниця, нині фінансова допомога ЄС надається Києву по програмі Ukraine Facility.
“В умовах надання цієї допомоги чітко записано про те, що Україна зобов’язана провести реформування ДБР, яке відверто займається політичними замовленнями, і гарантування незалежності НАБУ і САП. Замість цього фактично розвертають в іншу форму НАБУ і САП і взагалі не чіпають ДБР. Тобто роблять прямо протилежні речі, ніж вже записано в дуже конкретних документах, відповідно до яких ми отримуємо гроші ЄС”, – зауважила Сюмар.
Вона підкреслює, що “напередодні відкриття першого кластеру переговорів щодо реального членства України ми можемо втрапити в надзвичайно невигідну для себе ситуацію”.
Депутатка зауважила, що найбільше людей у фракції “Європейська Солідарність” проголосувало “проти”, що показує справжню позицію фракції.
“Наша команда в 2014-2019 році створювала антикорупційну інфраструктуру, до якої входить і НАБУ, і САП, і Антикорсуд, щодо якого, до речі, теж може бути наступ найближчими днями. І, звичайно, цю позицію відстояти, незалежність цих органів було принципово. Це дуже важливо для того, щоб правосуддя в Україні взагалі залишалося правосуддям”, – сказала Сюмар.
За її словами, корупція є другою за вагомістю проблемою в Україні — після війни з РФ. НАБУ і САП мали успіхи в цій боротьбі, вели розслідування проти чиновників високого рівня, як-от як ексміністр єдності Олексій Чернишов, а також родичів Тімура Міндіча – колишнього бізнес-партнера президента Володимира Зеленського.
“Там багато фігурантів, в тому числі і фігуранти з правлячої фракції “Слуга народу”, яка сьогодні фактично зробила це голосування, давайте речі називати своїми іменами. Вони зробили це разом із своїми сателітами, із групами ОПЗЖ, “Довіра”, “За майбутнє”, “Відродження”. Тобто переважно це уламки ОПЗЖ”, – сказала Сюмар.
Вона також зауважила, що влада протягнула потрібні їй зміни через непрофільний законопроєкт щодо зниклих безвісти.
“Це такий особливий вид цинізму, коли насправді в потрібний закон, в якому, до речі, є хороша норма, яку наші колеги ініціювали, про заборону позасудових обшуків. Бо вчора до детективів НАБУ прийшли без рішень суду. І цього не можна допускати, це відкриває двері репресіям. У правильному законі можна заветувати певні норми, і закон далі ухвалюється з підтримкою позиції президента. Тобто на рівні процедури, коли президент ветує окремі норми. Достатньо просто прибрати всі ці норми, і тоді законопроєкт буде в залі, буде відповідати своїй назві, а не от так поставити все з ніг на голову”, – резюмувала Сюмар.
- Ветеран Дмитро Козятинський збирає акцію протесту проти підпорядкування НАБУ та САП Офісу генпрокурора.
- Директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос повідомив про наявність тілесних ушкоджень у співробітників бюро, в яких СБУ проводила обшуки.
- Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала “серйозним кроком назад” законопроєкт, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та підпорядковує їх Офісу генпрокурора.
- Народний депутат Ярослав Железняк, посилаючись на декілька власних джерел, повідомив, що президент Володимир Зеленський підписав резонансні правки до законопроєкту №12414.
Ввечері 22 липня начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов закликав українців “вирішувати внутрішні суперечності шляхом відкритого діалогу для досягнення єдиної спільної мети”.
Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.
Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.
Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.