Вперше у світі: американські хірурги провели трансплантацію ока

Джерело: BBC

У Нью-Йорку хірурги провели першу у світі повну трансплантацію ока чоловіку. Однак лікарі наголошують, що немає 100% впевненості, що пацієнт відновить зір.

Пацієнтом став Аарон Джеймс, який втратив більшу частину обличчя внаслідок удару струмом. Операція з трансплантації тривала 21 годину.

Лікарі роками успішно трансплантували рогівку ока, проте трансплантацію всього органу можна вважати проривом у прагненні відновити зір для мільйонів осіб.

Джеймс був працівником високовольтної лінії в Арканзасі. У 2021 році він випадково торкнувся дроту під напругою у 7200 вольтів, що призвело до понівечення обличчя.

27 травня цього року він переніс рідкісну часткову трансплантацію обличчя на додаток до трансплантації ока, у якій брали участь понад 140 медичних працівників.

Хірурги NYU Langone Health, які провели складну операцію, заявили, що 46-річний Джеймс добре відновлюється після подвійної трансплантації, а донорське око виглядає надзвичайно здоровим. Його праве око все ще працює.

“Простий факт, що ми здійснили першу успішну трансплантацію цілого ока з обличчям, — це величезний подвиг, який багато хто довго вважав неможливим. Ми зробили один важливий крок вперед і проклали шлях до наступної глави відновлення бачення”, — сказав доктор Едуардо Родрігес, один із провідних хірургів у команді.

Лікарі зауважили, що операція Джеймса дає вченим безпрецедентне розуміння того, як людське око намагається зцілитися.

“Ми не стверджуємо, що збираємося відновити зір. Але я не сумніваюся, що ми на крок ближче”, — сказав доктор Родрігес.

Лікарі сказали, що кровотік був прямий до сітківки – частини ока, яка надсилає зображення в мозок. Хоча немає впевненості, що Джеймс відновить зір у новому оці, лікарі також не виключають такої можливості.

“Якщо я зможу це побачити, це чудово. Але якщо це поштовхне наступний шлях у сфері медицини, тоді я за це”, – сказав Джеймс в інтерв’ю.

Аарон Джеймс, військовий ветеран, і надалі перебуватиме під наглядом лікарів, але прогрес, який вони побачили винятковим, зауважив Брюс Е. Гелб, доктор медичних наук, хірург-трансплантолог Нью-Йоркського університету.

Обличчя та око Джеймсу подарував один 30-річний чоловік-донор. Під час операції лікарі ввели дорослі стовбурові клітини з кісткового мозку донора в зоровий нерв, щоб стимулювати його відновлення.

Джеймс став лише 19-ю людиною в США, якій зробили пересадку обличчя.

Після нещасного випадку Джеймсу довелося видалити ліве око через біль, і він переніс численні операції, включно з протезом руки.

Він назвав трансплантацію ока “змінною життя” і каже, що невимовно вдячний донору та його родині за те, що операція стала можливою.

“Я просто виглядаю як звичайна людина, яка йде вулицею”, – сказав він.

  • У Львові лікарі провели складну операцію дворічному Матвію, котрому раніше через рідкісне онкозахворювання видалили сечовий міхур. Нині, після довгої боротьби, дитина вже добре почувається.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.