Вперше в молюсках знайшли фрагменти скловолокна

Джерело: Sky News

Вчені з університетів Портсмута та Брайтона виявили у молюсках крихітні фрагменти скловолокна, широко використовуваного у виготовленні невеликих човнів. Цих молюсків виловили біля південного узбережжя Англії.

Скляні осколки мали довжину лише частку міліметра. Голчасті фрагменти скловолокна або армованого склом пластику були настільки гострими, що деякі пошкодили біологічну тканину молюсків.

Професорка Фей Кусейро, провідна дослідниця і експертка із забруднення навколишнього середовища, заявила, що потрібні додаткові дослідження для розуміння ризику для людей, які споживають устриці та мідії. Скловолокно викликає запалення у всіх ділянках, де воно знаходиться в тканинах молюсків, сказала вона, додавши, що невідомо, як це впливає на здоров’я людини.

Фото: Sky News

Скловолокно є сіткою зі скляних ниток, зануреною в пластикову смолу. Воно може утворювати дрібний пил із волокон під час різання, шліфування або з часом. Цей пил легко змивається в море, забруднюючи прибережні води.

Дослідники досліджували устриць і мідій, виловлених біля човнової верфі в гавані Чічестер, популярному місці вітрильного спорту на півдні Англії. За допомогою потужного мікроскопа вони виявили до 11 220 частинок скловолокна на кілограм устриць і 2740 – на кілограм мідій.

Фото: Sky News

Більшість частинок знаходилися в шлунках молюсків, але деякі  знайдено в м’ясі, що може становити загрозу для споживачів.

Гордон Вотсон, професор морської зоології в Університеті Портсмута, зазначив, що скловолокно впливає на зростання мідій і може передаватися далі за харчовим ланцюгом, накопичуючись у різних організмах.

Професорка Кусейро підкреслила необхідність належної утилізації склопластикових човнів після закінчення їхнього терміну служби, щоб запобігти потраплянню частинок у навколишнє середовище. Вона запропонувала створити реєстрацію суден для забезпечення їх належної утилізації.

Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…

Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.

Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.

Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.

Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.