Впродовж 2023 року в Україні проведено понад 500 органних трансплантацій
Джерело: МОЗ України
Попри повномасштабну війну галузь трансплантації в Україні продовжує розвиватися – відтак впродовж 2023 року в Україні проведено 585 органних трансплантацій.
Українські лікарі успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу. Також збільшилась кількість трансплантацій кісткового мозку.
Як саме трансформувалась та розвинулась галузь за 2023 рік?
- лікарі успішно освоїли нові види трансплантацій і вперше провели унікальні для країни операції: трансплантували підшлункову залозу, здійснили спліт-трансплантацію печінки (донорський орган розділили й пересадили двом реципієнтам), без допомоги закордонних колег пересадили пацієнту легені;
- збільшилося число трансплантацій кісткового мозку. У 2022 році було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, а у 2023 — 340, з них 43 — від неродинного донора;
- зросла кількість прижиттєвих згод на посмертне донорство і згод на донорство рідних, яким констатували смерть мозку;
- ліки в пострансплантаційному періоді стали ще доступнішими. Від лютого 2023 року препарати імуносупресії внесли до реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації — їх можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою. Цією можливістю скористалися уже 1055 пацієнтів, виписано 4459 рецептів.
Пілотний проєкт МОЗ із трансплантації, що тривав три роки, завершився. В межах проєкту у 2021 році здійснено 316 органних трансплантацій, у 2022 — 384, а у 2023 — 585. З огляду на такі неймовірні показники, цьогоріч трансплантаційні пакети увійшли до Програми медичних гарантій Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
- Уряд схвалив постанову про затвердження положення про Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.
- Немовляті, який має синдром Гурлера, зробили трансплантацію кісткового мозку від донора зі Сполучених Штатів Америки.
- Тригодинна операція подарувала дівчинці серце 4-річного хлопчика, у якого лікарі констатували смерть мозку після перенесеної аневризми.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
Під час патрулювання лінії державного кордону прикордонники 9 загону імені Січових Стрільців виявили рідкісного птаха-хижака орлана-білохвоста, який потребував негайної допомоги. Поранений птах лежав на землі та не міг злетіти через пошкоджене крило.
17 квітня парламент Молдови проголосував за призначення чергових виборів до законодавчого органу на 28 вересня.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
Під час своєї першої пресконференції на посаді міністра охорони здоров’я США, Роберт Кеннеді-молодший назвав аутизм “епідемією” та зробив низку суперечливих заяв, котрі викликали обурення серед громадськості та експертів.