ВР у першому читанні підтримала законопроєкт про запровадження суду присяжних
Джерело: нардепи Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк
5 грудня Верховна Рада у першому читанні підтримала проєкт закону про запровадження в Україні суду присяжних.
За повідомленням Гончаренка, відповідний законопроєкт № 3843 підтримали 232 народних обранці.
“Важливе рішення! Це крок до повернення довіри до суду і боротьби із корупцією”, – зауважив нардеп.
Железняк, своєю чергою, повідомив, що за основу прийнято одразу два закони про суд присяжних в Україні – № 3843 про суд присяжних та № 3844 про судоустрій у зв’язку із судом присяжних.
Проєкт закону передбачає дати визначення, юрисдикцію, склад суду присяжних, унормування порядку формування Лави присяжних. Також документ визначає вимоги до присяжного, його права й обов’язки тощо.
Згідно з документом, в Україні планують запровадити класичний суд присяжних, де рішення ухвалюють звичайні громадяни.
Суд присяжних складається з одного професійного судді і Лави присяжних. Професійний суддя суду присяжних є процесуальним головуючим у судовому засіданні та не бере участі в прийняті рішення лавою присяжних по суті обвинувачення.
Лаву суду присяжних складають восьмеро присяжних. Склад Лави формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів у присяжні з-поміж громадян України, які постійно проживають у відповідному суддівському окрузі.
Лава присяжних, за наслідками судового розгляду обвинувачення особи, постановляє вердикт.
Здійснення правосуддя громадянином України, якого обрано як присяжного, є не лише правом, а й конституційним та громадянським обов’язком. Присяжний залучається до здійснення правосуддя у складі однієї лави суду присяжних на строк розгляду лише однієї судової справи.
- Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт №11090, який передбачає підвищення акцизного податку на тютюнові вироби. Рішення підтримали 237 народних депутатів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не поїде до Росії для участі у святкуванні Дня перемоги 9 травня.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що команди України та Сполучених Штатів Америки працюють над проєктом угоди. Про це президент розповів під час вечірнього звернення 21 лютого.
Очільник Департаменту ефективності уряду США (DOGE) та радник Дональда Трампа, Ілон Маск, пояснив, чому змінив своє ставлення до України після початку російського вторгнення, звинувативши у цьому українську владу.
20 лютого німецька поліція затримала 18-річного громадянина Росії, якого підозрюють у підготовці “політично вмотивованого нападу” в Берліні.
США повідомили, що розглядають можливість припинення участі в міжнародних зусиллях щодо судового переслідування Росії вторгнення в Україну.