Вручення «нобелівок» з фізики та хімії викликали дискусії про домінування Google в сфері ШІ

Джерело: Reuters

Цього тижня вручення Нобелівських премій з хімії та фізики викликало дискусії щодо домінування компанії “Google” у сфері штучного інтелекту та визнання досягнень у галузі інформатики. Google є лідером у дослідженнях ШІ, але зазнає конкуренції з боку Microsoft і OpenAI, а також посиленого контролю регуляторів США.

Співзасновник підрозділу Google DeepMind Деміс Хассабіс та його колега Джон Джампер отримали Нобелівську премію з хімії разом із біохіміком Девідом Бейкером за роботу з розшифровки білкових структур. Днем раніше ексдослідник Google Джеффрі Хінтон отримав Нобелівську премію з фізики за попередні відкриття в машинному навчанні разом з американським ученим Джоном Хопфілдом.

Професорка комп’ютерних наук Венді Холл зазначила, що відсутність Нобелівської премії з інформатики спотворює ситуацію, а присудження Хінтону премії з фізики виглядає сумнівно, хоча його робота й заслуговує на визнання. Подібну думку висловив і професор математики Ноа Гіансіракуза, який вважає, що досягнення Хінтона не можна вважати внеском у фізику.

Категорії Нобелівських премій були визначені у заповіті Альфреда Нобеля, а пізніше заснували премію з економіки. Зараз триває обговорення щодо можливого розпаду компанії Google через її монопольне становище на ринку.

Сам Хінтон, який залишив Google у 2023 році через свої побоювання щодо розвитку ШІ, попередив про потенційні небезпеки цих технологій. Він зазначив, що немає простого рішення для запобігання загрозам, пов’язаним зі штучним інтелектом.

Дискусії щодо Нобелівських премій цього тижня акцентували на труднощах для традиційних наукових установ у конкуруванні з великими технологічними компаніями, оскільки значну частину ресурсів останніх спрямовано на комерційні цілі, а не на наукові прориви.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.