Вучич не підписав декларацію саміту в Одесі через санкції проти РФ

Джерело: пресслужба президента Сербії

Президент Сербії Александар Вучич пояснив, що не підписав декларацію саміту “Україна – Південно-Східна Європа” через вимогу посилення санкцій проти Росії.

Спільну декларацію саміту підписали лідери Молдови, Чорногорії, Румунії, Болгарії, Хорватії, Греції, Албанії, Північної Македонії та Словенії.

У спільній заяві учасники саміту засудили жорстоку агресивну війну Росії проти України, водночас підтвердили свою відданість підтримці України “стільки, скільки буде потрібно” та закликали всі держави утриматися від допомоги військовим зусиллям РФ.

Декларація містить заклики до запровадження додаткових санкцій проти росіян, виведення російських військ з усієї території України, підтримки членства України в ЄС і НАТО, а також створення спеціального трибуналу.

Президент Сербії Александар Вучич згодом заявив, що ніхто не тиснув на нього щодо підписання декларації. За його словами, він не міг підписати документ, в якому міститься заклик до санкцій проти Росії, оскільки це було б на шкоду його країні та політиці, яку він проводить.

Зауважимо, Вучич заявив, що його країна готова відбудувати одне або два українських міста чи невеликого регіони, аби засвідчити підтримку Україні. Він запевнив, що Україна може розраховувати на Сербію в питанні гуманітарної сфери, а також політичної підтримки та територіальної цілісності. Глава Сербії вперше відвідав Україну з початку повномасштабного нападу РФ.

Втім, у січні Вучич заявив, що не буде вводити санкції проти Росії чи “інших друзів”.

Я не буду вводити санкції ні проти Росії, ні проти інших друзів, – сказав він на мітингу в місті Ягодина.

Глава Сербії додав, що “матиме братерські та дружні стосунки” з Росією та Китаєм. Крім того, він анонсував найближчими днями розмову з очільником Кремля Володимиром Путіним, щоб вирішити ситуацію щодо санкцій США щодо сербської нафтової промисловості.

Також у квітні Сполучені Штати Америки втретє відтермінували санкції проти компанії “Нафтна индустрија Србије” (NIS). Мажоритарний пакет акцій NIS належить російським “Газпром нєфть” і “Газпром”.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.