Вибачення Лукашенка, допомога США та гарантії безпеки: тригодинне інтерв’ю Зеленського

Джерело: Володимир Зеленський в інтерв’ю Лексу Фрідману

Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.

Зеленський зауважив, що перед початком повномасштабної війни західні союзники багато говорили, однак, не надали реальної допомоги.

Попередження – “х…я”

Він згадав обіцянки США перед початком вторгнення.

Я просив у США одного — якщо ви впевнені, у вас є докази вторгнення… Прошу дві речі — посильте нас зброєю, а найкраще посильте нас передумовами, щоб не було цієї війни. Залякайте його Путіна. Не кажіть, якщо він прийде через кордон, якщо почне вбивати, то ми запровадимо санкції. Вибачте, але це ху…я, реально, — заявив глава держави.

Лише після повномасштабного вторгнення США та решта союзників поступово почали запроваджувати санкції проти Росії та активізували постачання озброєння.

У Кремлі не брали слухавку з 2019 року

Росіяни порушили домовленість 2019 року про припинення вогню через місяць. Зеленський зауважив, що дзвонив Путіну, проте згодом у Кремлі просто перестали брати слухавку.

Щодо ceasefire, ну, росіяни почали нас вбивати через десь місяць. Я подзвонив йому. І я йому сказав, що, ми ж домовилися про припинення вогню. Це ж не папірець у туалеті, це серйозна історія.

Вибачення Лукашенка

Окремо Зеленський нагадав, що телефоном спілкувався з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком за кілька днів після початку повномасштабного вторгнення, той, мовляв, “перепросив”.

Трохи згодом, до речі, за кілька днів, перших днів війни, я говорив із Лукашенком, телефоном, і він просити вибачення. Він говорив, що “це не я, з моєї території пускали ракети і пускав Путін”. Це його слова, — зазначив президент.

Не цікаво, що буде з РФ

Зеленському не цікаво, що надалі буде РФ після закінчення війни в майбутньому, проте він зауважив, що Росія має понести покарання за усі свої злочини.

Мені взагалі, відверто кажучи, після закінчення війни, взагалі нічого не цікаво, що буде з ними в майбутньому. Але це наші кордони, і ми повинні розуміти, що там відбувається.

Президент також відзначив, що “гарантії НАТО для України, це також гарантії безпеки і для росіян”.

Покарання за злочин має бути. Це просто справедливість. Якщо немає справедливості і вбивці не покарані, чому ці люди не повернуться з ненавистю? Вони обов’язково повернуться. І тому, коли ми говоримо про НАТО, НАТО не тільки зупиняє Росію — не забувайте, що НАТО зупиняє і нас. Тому що не для всіх буде справедливість, — пояснив він.

Про візит Трампа

Розмірковуючи стосовно переговорів та припинення вогню, Зеленський прокоментував, що Дональд Трамп може бути першим лідером, котрий прибуде в Україну літаком.

Війна закінчиться, і президент Трамп може бути першим лідером, який прилетить на літаку. Мені здається, це було символічно, — заявив президент.

Путін боїться Трампа

Він також розповів про віру у силу обраного 47-м президентом США зробити сильною Україну. Разом з тим, пояснив, що Путіна можуть зупинити у майбутньому лише гарантії для України.

Що буде, якщо Трамп досягне перемир’я без гарантій безпеки для України? Хоча б для територій, які ми контролюємо. Що буде, якщо зробить припинення вогню, а через три місяці Путін почне нову хвилю атаки? Як буде виглядати Трамп і Україна?.

Зеленський пояснив, що Путін боїться Трампа. Однак, як тільки Трампа піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, він дасть Путіну пас.

Бо в голові у Путіна посварити мене з Трампом, в голові у нього закінчити війну окупацією нашої території, — зазначив він.

Втрати КНДР у війні

Відповідаючи на запитання стосовно участі КНДР у війні, президент зазначив, що втрати Північної Кореї вже становили 3,8 тис. осіб убитими та пораненими.

Північна Корея. Подивіться на цей приклад. 12 тисяч приїхало. На сьогодні 3 800 убито або поранено.

Шлях до миру

Розмірковуючи стосовно шляху до миру, Зеленський погодився, що треба припинення війни.

Він є — шлях до припинення вогню. Сильна Україна і її позиція, ми можемо поговорити про це з Трампом. Ми можемо говорити про гарантії безпеки, але як швидкий крок. НАТО — швидкий крок для початку. Я розумію почуття Трампа, але НАТО — це сильні гарантії безпеки для всіх людей, — додав глава держави.

Деталізуючи власне бачення, Зеленський уточнив, що друга частина — це пакет зброї.

Але ми не будемо її використовувати, якщо припинення вогню буде працювати. Але вона повинна залишитись, не так, як це було раніше, при всій повазі до США, але я не хочу, щоб ситуація повторилась, як це було з Байденом. Прошу, санкції зараз, зброя зараз, тоді побачимо, чи почнуть вони, — розповів він.

Своєю чергою, Фрідман зауважив, що вступ до НАТО може бути, однак, не всієї території. Зокрема, є можливість взяти в НАТО Україну без Луганська, Донецька, Запоріжжя, Херсонської області і Криму.

На що Зеленський відповів, що законодавче запрошення до НАТО робиться Україні.

Але НАТО може діяти на частині, що контролюється Україною. Про це можна домовитись. Це невеликий успіх для нас, але якщо ми бачимо дипломатичний спосіб завершення війни, це може бути перше, — додав він.

Також президент зазначив, що в інтересах усіх розумних людей, щоб на ринку не було російської нафти, тоді у Володимира Путіна не буде стільки грошей на війну.

Зброя коштом заморожених активів РФ

Зеленський повідомив, що запропонував Трампу закуповувати американську зброю коштом $300 млрд заморожених російських активів.

Я сказав Трампу, що це — одна з гарантій безпеки: візьміть 300 млрд заморожених російських активів, ми їх заберемо, візьмемо гроші, які потрібні для нашого внутрішнього виробництва, і будемо купувати всю зброю в США. Нам не потрібні подарунки від США. Це буде корисно для вашої галузі, для Сполучених Штатів. Ми вкладемо туди гроші — російські гроші, не українські, не європейські — російські гроші. Вони мусять заплатити. Це одна з гарантій безпеки? Так, звичайно. Бо це військова гарантія, — розповів президент.

Мова важлива

Зеленський переважно говорив українською, хоча Фрідман хотів, щоб розмова була російською.

Він зауважив, що добре розуміє російську та ця мова не зазнає утисків в Україні.

Я чудово володію російською мовою. Добре розумію, що ви мені говорите, проте не можу відповідати російською…

Він відзначив, що зокрема сьогодні по Україні здійснили 73 ракетні удари, загинули люди, було понад сто дронів, і це, наголосив президент, щоденна історія.

Глава Українською держави також нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення звертався до росіян російською, однак, на це було жодної реакції.

Вони німі. Вони не чують. Хтось боїться. Причини різні. Це як людина тоне, а хтось проходить повз, бо не чує, а хтось плаче, бо боїться врятувати. Але тій людині, яка тоне, це важливо. Їй би, щоб хтось допоміг, — пояснив він.

Тоді Фрідман зауважив, що, мовляв, російська в Україні забороняється. Зеленський заперечив.

У нас сьогодні неповага до російської через росіян. Коли ті “рятували російськомовних”, то вбили багатьох російськомовних людей, які у більшості своїй живуть на сході, — резюмував глава держави.

Вранці 7 січня російська армія обстріляла прикордонні райони Чернігівської області.

Джордан Маклаклен, 26-річний доброволець з Шотландії, загинув у бою проти російських окупантів. Він приєднався до українського війська у 2022 році.

За результатами 2024 року МЗС РФ підготувало масштабний звіт про “порушення прав російських громадян та співвітчизників у зарубіжних країнах”. У документі наведено дані з більш ніж 40 “недружніх до Росії” держав світу, включаючи Україну.

У тимчасово окупованому Сіверськодонецьку Луганської області російські окупанти змушують підлітків брати участь у показових роботах із відновлення будинків, зруйнованих внаслідок дій армії РФ.

У Франції підтвердили, що кілька десятків українських солдатів дезертирували під час навчання у Франції, повідомив у понеділок офіційний представник французької армії.