Вибори президента «за шість місяців» або провальний план для України. Репортаж з Донбасу

Джерело: репортаж Wiadomości w Onet

Поїздка на охоплений війною український Донбас – це гнітючий досвід. Армійці зазвичай кажуть не якщо, а коли вони втратять свої позиції. Дефіцит людей і техніки, корупція і дезертирство. Так описує ситуацію на фронті польський журналіст Марцін Вирвал, відверто дивуючись зокрема заявам нардепа, брата спікера Верховної Ради Миколи Стефанчука щодо запланованим виборам президента України вже за шість-дев’ять місяців.

Коли президент Зеленський просуває план перемоги для України, реальність рухається в протилежному напрямку, наголошує журналіст.

Українські депутати та деякі посадовці продовжують відкрито наполягати на реальності Плану перемоги для України, цілком серйозно розмірковуючи про вибори президента за шість-дев’ять місяців.

Вибори президента України пройдуть через шість місяців, максимум дев’ять, – говорить Микола Стефанчук, коли ми у вузькому колі вечеряємо у заброньованому залі ресторану у Хмельницькому. Микола Стефанчук, народний депутат від партії “Слуга народу”, а також брат спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука виглядає впевненим у тому, про що говорить.

– Але, за українською конституцією, для того, щоб пройшли вибори, спочатку повинна закінчитися війна.

– Ну, так, – підтверджує Стефанчук.

– І як же вона закінчиться?

– Росія віддає всі території, які захопила з 2014 року, включно з усім Донбасом і Кримом, і виплачує репарації.

– Цей сценарій, він… трохи нереальний?

– Зовсім ні.

Журналіст наголошує, що ці слова не останнього українського політика настільки несподівані, що вже після зустрічі вони надіслали йому смс з запитанням, чи точно його можна цитувати. Він миттєво відповів: “Звичайно”.

Водночас Вирвал зауважив, що поки слухав запевнення одного важливого народного депутата, у тому ж Хмельницькому Державне бюро розслідувань щойно виявило, що у квартирі голови медичної комісії цієї області слідчі знайшли майже 6 мільйонів доларів. Ці гроші вона заробила на хабарах за видачу фальшивих документів про інвалідність, які звільняли чоловіків від участі у війні.

Корупція та ухилення від військової служби, переплетені в одній історії, – це лише дві з багатьох проблем України, які є з’єднувальними судинами у цій війні, і, всупереч плану перемоги, який пропагує президент Зеленський, вони більше нагадують готовий план. план поразки. Ніде це не так помітно, як на охопленому війною Донбасі на самому сході країни, – додає журналіст.

Раніше у Сполучених Штатах пояснили, що в Україні можуть зробити більше для боротьби з корупцією у країні. Як зауважив речник Державного департаменту Метью Міллер, влада США давно веде відповідні діалоги з урядом в Україні.

Загалом у США позитивно оцінюють конкретні кроки України в боротьбі з корупцією, та, однак наголошують, що можна зробити більше.

Зауважимо, 5 грудня 2023 року пані посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що такі реформи, як боротьба з корупцією, судочинство та корпоративне управління, зміцнять довіру українських союзників та бажання продовжувати допомагати й інвестувати в Україну. Брінк зауважила, що це рекомендація, натомість рішення, як рухатися далі, залежить від українського керівництва і народу.

Однак, я вказала б на три сфери, на яких ми зосереджені, — це боротьба з корупцією, корпоративне управління та реформа системи правосуддя, — заявила вона.

Також пані посол нагадала, що Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт щодо посилення незалежності САП. Водночас вона порадила розглянути рекомендації G7 та ЄС, які, можуть зробити САП ще сильнішою.

Раніше у Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомили, що конфіскувати статки очільників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) неможливо.

Від початку жовтня правоохоронні органи здійснюють перевірки МСЕК у межах розслідування схем ухиляння від мобілізації. У межах перевірок у керівників МСЕК виявляли буквально мільйони гривень необґрунтованих доходів.

До прикладу, у керівниці Хмельницького обласного МСЕК під час обшуку виявили понад 2 мільйони доларів, 300 тисяч євро та понад 5 мільйонів гривень готівкою. В очільниці Миколаївської МСЕК правоохоронці виявили понад 450 тисяч доларів готівкою.

Ці випадки змусили центральну владу країни зібрати засідання РНБО, де ухвалили рішення про ліквідацію МСЕК. Також на тлі скандалу з МСЕК подав у відставку генеральний прокурор України Андрій Костін.

Апеляційна палата ВАКС залишила без змін рішення першої інстанції, а апеляційні скарги фірм російського бізнесмена Алішера Усманова без задоволення.

Правоохоронці викрили посадовців філії АТ “Укрзалізниця”, котрі розтратили кошти підприємства в особливо великих розмірах під час закупівлі програмного забезпечення. 

Міноборони Канади повідомило про передачу Україні першої партії БТР. Зауважується, що нові LAV вже перебувають на території України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував інформацію, поширену у соціальних мережах, стосовно ймовірного розстрілу двох цивільних жінок російськими військами у місті Селидове.

Поїздка на охоплений війною український Донбас – це гнітючий досвід. Армійці зазвичай кажуть не якщо, а коли вони втратять свої позиції. Дефіцит людей і техніки, корупція і дезертирство. Так описує ситуацію на фронті польський журналіст Марцін Вирвал, відверто дивуючись зокрема заявам нардепа, брата спікера Верховної Ради Миколи Стефанчука щодо запланованим виборам президента України вже за шість-дев’ять місяців.