«Виконаєш — отримаєш гроші. Відмовишся — передамо тебе СБУ»: як працюють російські куратори

“Тобі слабо зробити кілька фото?” — так починається історія, яка може закінчитись тюрмою. Росія на повну вербує українців — для диверсій, підпалів і зйомок “страшного” контенту для пропаганди. Букви поспілкувалися зі співрозмовником з СБУ, ім’я якого не вказуємо з міркувань безпеки, про те, кого обирає ФСБ, як саме йде вербування, чому підлітки — в особливій зоні ризику, і що робити, якщо тебе або когось із близьких втягнули.

 

– Які основні цілі переслідує Росія, вербуючи українських людей, в тому числі і підлітків, для диверсій?

Основна ціль, яку переслідують спецслужби російської федерації під час вербування громадян для проведення диверсій на території України – це проведення інформаційно-психологічних операцій на території України, Росії та світу. За результатами виконаного завдання, російські куратори просять надіслати фото та відео вчинення протиправних дій, після чого на підконтрольних спецслужбам РФ медіаресурсах поширюють вказані сюжети. Метою є формування думки у суспільства, що в України присутні диверсійно-розвідувальні групи та особи, які входять до руху опору проти чинної влади України.

– Наскільки масштабним є це явище? Чи є статистика щодо кількості виявлених випадків?

Протягом 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за дорученням російських кураторів підпалювали майно, вчиняли диверсії та проводили підготовку до проведення терористичного акту. Усі виконавці вказаних злочинів були затримані та кожного чекає покарання згідно з чинним законодавством України. За наявною інформацією спроби вербування Росією в європейських та інших країнах також присутні.

– Які платформи та канали використовують російські спецслужби для вербування?

Російські спецслужби використовують всі наявні можливості для вербування громадян. Для громадян України старшого віку, як правило використовують телеграм-канали з пошуку роботи, в яких підписникам пропонується легкий заробіток. Якщо говорити про підлітків, то тут можуть бути різні варіанти, але перш за все це також телеграм-канали. Через них відбувається 90% вербування.

По-друге, використовують комп’ютерні та мобільні ігри, з можливістю листуватися у внутрішньому чаті.

По-третє, використовують соціальні мережі, де російські вербувальники маскуються під виглядом колишніх учнів навчального закладу.  Навіть було таке, що шукали на Work.ua. Переважно пропонували роботу різнороба. Ось ми недавно затримали осіб, які за вказівкою співробітників ФСБ виготовляли провокативні листівки. Наші співробітники з райвідділу затримали їх на гарячому. Вони тільки їх виготовили і забрали з пошти. Насправді існує безліч варіацій, але ці найпоширеніші. 

– Як відбувається перший контакт із потенційними виконавцями?

Якогось стандартного алгоритму, вони не мають. Кожне вербування, починається з індивідуального підходу до людини з якою планується встановити контакт. Це може бути пряма пропозиція по заробітку легких грошей за пару фотографій. Це можуть бути провокації на тему: “Тобі слабо”. Існують випадки щодо проведення соціальних досліджень, таким чином вони збирають необхідну інформацію для проведення підривної діяльності надалі.

– Які психологічні методи впливу застосовуються для залучення людей?

До кожної особи здійснюється індивідуальний підхід. Важливо зазначити, що значна більшість громадян, отримуючи подібні пропозиції щодо заробітку або спілкування на сумнівні теми з незнайомими їм людьми, припиняють будь-яке спілкування. 

– Чи використовують шантаж або погрози для примусу до виконання завдань?

Так і на регулярній основі. Не всі громадяни готові вчинити терористичний акт свідомо, розуміючи всі наслідки для себе. Але, враховуючи методи вербування російських спецслужб, то на перших етапах вони пропонують виконувати протиправні дії, які з першого погляду такими не здаються. 

Це можуть бути фотографії блокпостів, фотографії будівель, які належать до силових структур, фото та відео пошкоджень з місць ракетних ударів, зйомки роботи ППО та інше. І вже, якщо особа, якій пропонують вчинити протиправні дії, тяжчого характеру, такого як диверсія або терористичний акт, відмовляється, то до них застосовуються шантаж та погрози. Основною погрозою вважається передача інформації співробітникам СБУ щодо вже виконаних завдань з фотографування.

Яку винагороду обіцяють виконавцям диверсій?

Зазначати винагороду вважаю не зовсім доцільно, щоб зайвий раз не заохочувати ваших читачів до вчинення протиправної діяльності.

– Чи є випадки, коли обіцяна винагорода не виплачувалась?

Так, у більшості випадків обіцяні кошти не виплачуються.

– Як часто підлітки погоджуються на такі дії через фінансові труднощі?

Важко сказати, адже немає загальної статистики, яка могла б показати відношення кількості підлітків, які погодились на вчинення протиправної діяльності до кількості пропозицій отриманих спецслужбами рф. У зв’язку з цим прошу кожного українця, який потрапив до рук спецслужб рф, повідомляти про спроби вербування у спеціальний чат-бот “Спали ФСБшника”. Деталі щодо користування чат-ботом зазначені на офіційному сайті СБУ.

– Яка відповідальність передбачена для неповнолітніх, залучених до диверсій?

Відповідальність за участь у диверсійній діяльності регулюється Кримінальним кодексом України. Діти від 14 до 16 років можуть притягатися до відповідальності лише за окремими статтями. 

Довідка. До переліку статей, відповідальність за якими настає з 14 років, відносяться: 

  • посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави (статті 112, 348, 379, 400, 443), 
  • жорстоке поводження з тваринами (стаття 299), 
  • пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (стаття 277), 
  • угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (стаття 278), 
  • незаконне заволодіння транспортним засобом (частини друга, третя статті 289), 

З 16 років настає повна кримінальна відповідальність. 

До дітей до 14 років застосовують примусові заходи виховного характеру за статтею 497 КПК (лише для кримінальних проступків та необережних нетяжких злочинів, тобто тих, відповідальність за які не перевищує штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15 140 000 грн) або позбавлення волі на строк не більше п’яти років – ред.). А до батьків, якщо дитині до 14 років, застосовується 184 стаття КУпАП (штраф від 75 700 грн до 454 200 грн – ред.).

Надалі повідомляють Службу у справах дітей та соціальну службу. Потім сімʼя стає на облік, якщо будуть вчинені ще будь-які протиправні дії дітьми.

Був випадок коли 10 річна дитина підпалила авто, відкрили  кримінальне провадження як пошкодження. Все залежить від ситуації і від віку дитини.

– Чи враховується вік та ступінь усвідомлення дій при призначенні покарання?

Так, вік, рівень розвитку, здатність усвідомлювати свої дії та обставини вчинення злочину — є вирішальними при призначенні покарання неповнолітньому. У кожному випадку суд підходить індивідуально.

– Чи є програми реабілітації для таких людей та підлітків?

Є, зробили спільно з МОН та МВС “Безпечна школа”. Також, психологічна підтримка дітей. Співробітники ювенальної превенції НП України проводять профілактичні заходи по закладах освіти та розповідають причини, наслідки, що робити і інше.

– Чи є випадки, коли виконавець сам зізнавався або звертався в поліцію через почуття провини?

Так, як правило, після отримання завдання на вчинення особливо тяжкого злочину особи звертаються до правоохоронних органів з інформацією, що стосовно них проводились вербувальні заходи з боку спецслужб РФ. Відчувають провину вже після спілкування з працівниками СБУ. 

Були випадки, коли приходила людина після того, як вчинила злочин. Вона зізнавалася, казала, що розуміє наслідки своїх дій. Після цього ми документуємо всіх співробітників ФСБ або інших людей, які координували їхню діяльність, або якусь агентурну мережу. І вже потім людина, яка дає викривальні покази з нами співпрацює, тобто проводить з нами певні операційно-технічні заходи. 

Потім вже приймається рішення щодо так званої угоди зі слідством. Це вирішується на рівні суду між прокурором і обвинуваченим і затверджується ухвалою суду. Тобто якщо людина повідомляє нас щодо вербувальних дій та навіть про вчинення злочину, то отримає менше покарання, ніж коли ми заарештуємо у рамках оперативних заходів.

– Чи були випадки, коли вдалося “перевербувати” підлітка і використати його як агента для відстеження ворожих ланцюгів?

Так, звісно. Співробітники всіх підрозділів СБУ перевербовують агентів з метою документування протиправної діяльності російських спецслужб та виявлення інших громадян причетних до вчинення злочинів. 

– Можете розповісти історію, яка вас вразила найбільше? Наприклад, коли дитина працювала з куратором кілька місяців і лише потім “здала” його.

Так, такі випадки присутні, але як правило це відбувається до вчинення підпалів, диверсій або терористичних актів. 

Розповім історію, стосовно юнака, якому 17 років. Його було затримано за підпал автомобіля військовослужбовця та обрано запобіжний захід тримання під вартою. Після закінчення всіх процесуальних дій та направлення обвинувального акту до суду, підлітку було обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на час поки будуть проходити судові засідання. 

Не пройшло й місяця, як підлітка було затримано при готуванні терористичного акту після його спроби забрати саморобний вибуховий пристрій захований у лісній місцевості, підготовлений іншими виконавцями вказаної протиправної дії.

– Чи були випадки, коли підліток відмовився в останню мить і написав анонімно про спробу вербування?

Так, такі випадки присутні.

– Як саме російські куратори перевіряють, що завдання виконано? (чи просять фото/відеозвіт, геолокацію, новини в ЗМІ тощо?).

Перевіряють через надіслані фото та відео звіти виконавцями вказаних протиправних дій. Можуть залучати інших осіб із агентурного апарату спецслужб РФ для підтвердження вчинення злочину. Ну і не забуваємо про засоби масової інформації, які оперативно висвітлюють події.

– Чи існують випадки, коли “замовники” самі контролюють об’єкт, наприклад через камери або співучасників?

Існують, це можуть бути онлайн-трансляції у мережі інтернет, які на постійній основі блокують кіберфахівці СБУ, якщо такі з’являються. Можуть бути заздалегідь залишені мобільні пристрої, які ведуть пряму трансляцію для спецслужб РФ.

– Що трапляється, якщо людина “не дотискається” — наприклад, зробив спробу, але не довів справу до кінця?

Дивлячись від ситуації. Можуть залучати інших учасників протиправної діяльності. Можуть шантажувати та погрожувати, що повідомлять до правоохоронних органів. Але скажу так, все залежить від індивідуальних особливостей особи та які методи психологічного впливу можуть на неї подіяти.

У кожного, хто розуміє важливість європейської єдності та підтримки України вечір 18 травня викликав хвилювання не менші, ніж визначальні події в особистому житті чи кар’єрі. Другий і перший тури президентських виборів у Румунії та Польщі мали стати першим своєрідним тестом на стійкість європейських демократій. Румунія свій тест, поки що, пройшла, однак перелік причин для радості на цьому завершується, бо до Польщі та Румунії неочікувано додалась Португалія.

“Тобі слабо зробити кілька фото?” — так починається історія, яка може закінчитись тюрмою. Росія на повну вербує українців — для диверсій, підпалів і зйомок “страшного” контенту для пропаганди. Букви поспілкувалися зі співрозмовником з СБУ, ім’я якого не вказуємо з міркувань безпеки, про те, кого обирає ФСБ, як саме йде вербування, чому підлітки — в особливій зоні ризику, і що робити, якщо тебе або когось із близьких втягнули.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з очільником Кремля Володимиром Путіним заявив, що не посилюватиме санкції проти Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 травня. Від початку доби зафіксовано 156 бойових зіткнень.

Російська генеральна прокуратура визнала міжнародну правозахисну організацію Amnesty International “небажаною”, що фактично забороняє її діяльність на території РФ.