Виплату 1 млн грн можуть отримати й ті, хто раніше приєднався до війська у віці 18-24 років

Джерело: Міноборони

Уряд поширив дію ініціативи “Контракт 18-24” на військовослужбовців, які добровільно долучились до лав ЗСУ у віці до 25 років після початку повномасштабного вторгнення РФ.

Постанова уряду, що набрала чинності 13 лютого 2025 року, визначає умови отримання виплати та особливості її нарахування.

Хто має право на виплату

Право на отримання винагороди в 1 мільйон гривень мають військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу Збройних сил України, які відповідають таким критеріям:

  • були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;
  • брали безпосередню участь у бойових діях у районах ведення бойових дій сукупно не менше 6 місяців (станом на 13 лютого 2025 року);
  • продовжували службу у війську на момент набрання чинності урядовою постановою (13 лютого 2025 року);
  • не притягувалися два або більше разів до кримінальної чи адміністративної відповідальності за військові правопорушення та не мають чинних дисциплінарних стягнень.

Як виплачуватимуть гроші

Якщо військовий брав участь у бойових діях понад 6 місяців, він може отримати одразу всю суму.

Якщо ж військовослужбовець брав участь у бойових діях менше, ніж 6 місяців — то сума ділитиметься на 6 рівних частин і виплачуватиметься за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях.

Повний розмір виплати також передбачено для військовослужбовців, які брали участь у бойових діях менш як 6 місяців, але отримали поранення або потрапили у полон (крім випадків добровільної здачі) під час захисту України.

Водночас особи, які звільнилися з військової служби до 13 лютого 2025 року, права на виплату не мають, навіть якщо відповідали віковим критеріям.

“Чимало молодих людей добровільно стали на захист країни ще до появи контракту 18-24, і наша задача – віддати належне їхній відвазі. Процес отримання виплат є максимально зручним. Військовослужбовцю не потрібно ініціативно звертатися з цим питанням. Оформлення виплат доручено командирам військових частин, які мають зібрати весь пакет документів, у тому числі через направлення запитів в інші частини, де військовий проходив службу раніше”, – зазначив заступник міністра оборони України бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

Як підтвердити участь у бойових діях

Факт участі у бойових діях підтверджується на підставі документів, зокрема бойового наказу (розпорядження), журналу бойових дій, оперативної обстановки, бойового донесення або рапорту командира підрозділу.

Пакет документів

Виплата здійснюється на підставі наказів командирів військових частин. Для їх підготовки служби персоналу формують пакет документів, що включає:

  • витяги з послужних списків та довідки про проходження служби;
  • копію послужної картки;
  • довідки про участь у бойових діях (включно з попередніми місцями служби);
  • довідки про відсутність чи наявність притягнень до відповідальності.

В Міноборони наголошують, що оформлення виплат для молодих захисників, які стали на захист України на початку повномасштабного вторгнення, є частиною урядової політики підтримки військовослужбовців та вшанування їхнього внеску у боротьбу за незалежність.

14 липня Кабмін затвердив переліки критичних і стратегічних мінералів та об’єктів надрокористування для надання в користування на умовах конкурсів укладення угод про розподіл продукції та аукціонів.

Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.

Росія почала будувати захисні споруди на деяких своїх військових авіабазах після масованої атаки українських безпілотників 1 червня, відомої як операція “Павутина”. Про це свідчать нещодавні супутникові знімки, які проаналізувала українська розвідувальна організація Frontelligence Insight.

Європейська комісія погодила приєднання України до режиму мобільного звʼязку Roam like at Home – так званого «роумінгового безвізу». Це означає, що українці зможуть користуватися мобільним звʼязком у країнах ЄС без додаткових доплат за роумінг. За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, запуск запланований на 1 січня 2026 року.

Головний переговірник Євросоюзу з питань торгівлі Марош Шефчович заявив, що погроза Дональда Трампа ввести 30-відсоткові мита на європейські товари з 1 серпня фактично ставить під загрозу існування трансатлантичної торгівлі. На його думку, такі тарифи зроблять її “майже неможливою”, адже йдеться про обсяги понад 4 мільярди євро на день.