«Виражаючи волю народу» – 33 роки тому Верховна Рада проголосила Декларацію про державний суверенітет України
Джерело: пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики
16 липня 1990 року у Верховній Раді було прийнято Декларацію про державний суверенітет України. 33 роки тому світові нагадали, що Україна — єдина і суверенна держава, що має власну історію та культуру.
12 червня 1990 було прийнято Декларацію про державний суверенітет РРФСР, основною метою якої був перерозподіл владних повноважень і власності від союзного центру до республіки.
Перебуваючи під тиском суспільних настроїв, XXVIII з’їзд КПУ прийняв резолюцію !Про державний суверенітет Української РСР! (червень 1990 р.). Оскільки більшість у Верховній Раді УРСР складали комуністи, депутати Верховної Ради УРСР прийняли Декларацію на виконання резолюції з’їзду. 16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнята Декларація про державний суверенітет України — документ про проголошення державного суверенітету України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову “Про День проголошення незалежності України!.
Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України, — було зазначено у ній.
Декларація про державний суверенітет України, відредагована депутатами від РУХу, випередила декларації Росії та прийняту на з’їзді КПУ.
За місяць Верховна рада Білоруської РСР прийняла декларацію про суверенітет республіки, яка повторювала тези української декларації про побудову самостійної держави.
Практично всі положення Декларації суперечили чинній на той час Конституції УРСР.
Проголосований документ став програмою виходу з-під влади Москви, початком творення нового етапу незалежності.
На оприлюднених Мінкультом кадрах показали, як цього дня мітингувальники з прапорами очікували ухвалення історичного рішення народними обранцями.
У преамбулі Декларації проголошувалося “верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”. Територія України у визначених кордонах проголошувалася недоторканою.
На світлинах також народні депутати очікують на рішення. Тоді, з 385 осіб, 335 проголосували за декларацію. Водночас чотири депутати виступили проти, ще 26 утрималися.
Декларація про державний суверенітет України стала основою для “Акта проголошення незалежності України”, ухваленого Верховною Радою згодом – 24 серпня 1991 року.
Незалежність країни підтримали на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук зауважив, що саме ця Декларація була основою для нової Конституції і власних законів, законів України та фундаментом для нашої незалежності.
Незалежності, з якою імперська Росія не змогла змиритися. І з імперської — РФ стала терористичною державою, — мовиться у повідомленні.
- Верховна Рада України змінила дати державних свят, відтепер Різдво Христове святкуватиметься 25 грудня.
- Наприкінці червня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про застосування англійської мови в Україні та про зміну дати трьох святкових днів.
- Верховна Рада України проголосувала в першому читанні за законопроєкт про легалізацію медичного канабісу в Україні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
Міністерство оборони розробило систему кваліфікації для операторів безпілотних літальних апаратів, котра складається з чотирьох базових кваліфікаційних рівнів (БКР). Кожен з рівнів визначає можливості та обмеження для керування різними типами дронів.
У Генеральному штабі Збройних сил України підтвердили, що вночі 14 січня Сили оборони здійснили наймасовіший удар по російських військових об’єктах на відстані від 200 до 1100 км углиб РФ.
За даними ЗМІ, Сполучені Штати прагнуть конфіскувати заморожені активи Росії на суму у 300 млрд доларів, аби змусити Кремль до перемовин. Натомість у Євросоюзі ідею США не підтримують.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 січня. Ситуація на Покровському і Курському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля.