«Виражаючи волю народу» – 33 роки тому Верховна Рада проголосила Декларацію про державний суверенітет України

Джерело: пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики

16 липня 1990 року у Верховній Раді було прийнято Декларацію про державний суверенітет України. 33 роки тому світові нагадали, що Україна — єдина і суверенна держава, що має власну історію та культуру.

12 червня 1990 було прийнято Декларацію про державний суверенітет РРФСР, основною метою якої був перерозподіл владних повноважень і власності від союзного центру до республіки.

Перебуваючи під тиском суспільних настроїв, XXVIII з’їзд КПУ прийняв резолюцію !Про державний суверенітет Української РСР! (червень 1990 р.). Оскільки більшість у Верховній Раді УРСР складали комуністи, депутати Верховної Ради УРСР прийняли Декларацію на виконання резолюції з’їзду. 16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнята Декларація про державний суверенітет України — документ про проголошення державного суверенітету України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову “Про День проголошення незалежності України!.

Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України, — було зазначено у ній.

Декларація про державний суверенітет України, відредагована депутатами від РУХу, випередила декларації Росії та прийняту на з’їзді КПУ.

За місяць Верховна рада Білоруської РСР прийняла декларацію про суверенітет республіки, яка повторювала тези української декларації про побудову самостійної держави.

Практично всі положення Декларації суперечили чинній на той час Конституції УРСР.

Проголосований документ став програмою виходу з-під влади Москви, початком творення нового етапу незалежності.

На оприлюднених Мінкультом кадрах показали, як цього дня мітингувальники з прапорами очікували ухвалення історичного рішення народними обранцями.

У преамбулі Декларації проголошувалося “верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”. Територія України у визначених кордонах проголошувалася недоторканою.

На світлинах також народні депутати очікують на рішення. Тоді, з 385 осіб, 335 проголосували за декларацію. Водночас чотири депутати виступили проти, ще 26 утрималися.

Декларація про державний суверенітет України стала основою для “Акта проголошення незалежності України”, ухваленого Верховною Радою згодом – 24 серпня 1991 року.

Незалежність країни підтримали на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук зауважив, що саме ця Декларація була основою для нової Конституції і власних законів, законів України та фундаментом для нашої незалежності.

Незалежності, з якою імперська Росія не змогла змиритися. І з імперської — РФ стала терористичною державою, — мовиться у повідомленні.

Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.

У ніч на 5 липня українські захисники вразили ворожий аеродром “Борисоглєбськ” що у Воронезькій області РФ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Джиллі – собака породи малінуа, що все своє життя до початку повномасштабного вторгнення несла службу на КПП “Чонгар” – контрольно-пропускний пункт з тимчасово окупованим Кримом. Її власник Ден, прикордонник з Херсонщини, з малечку виховував та соціалізував Джиллі, навчав на пошук наркотичних засобів для роботи. 24 лютого, коли росіяни стрімко просувались на усіх напрямках, саме КПП “Чонгар” був першим взятим об’єктом. Наряд Дена з собакою після обстрілу не змогли провести успішну евакуацію і були в оточені. Військовослужбовців взяли в полон, Джиллі наказали відпустити. Тоді вони бачились востаннє.

4 липня між Україною та РФ відбувся ще один обмін військовополоненими, про який було домовлено на зустрічі у Стамбулі. У межах цих обмінів додому повертають важкохворих та молодше 25 років.