«Я хочу змінювати Україну»: історія 15-річного волонтера Данила, який розбирає завали після атак РФ й виходить на мітинги
П’ятнадцятирічний Данило Шевченко замість звичних підліткових розваг після російських обстрілів допомагає розбирати завали у Києві. Разом з однолітками та однодумцями він доєднався до волонтерської організації “Київські кажани”, яка ліквідовує наслідки терористичних атак Росії. Данило не лише працює на завалах – він виходить на мітинги, виступає проти законів, що, на його думку, загрожують незалежності антикорупційних органів, і переконаний, що змінювати країну потрібно вже зараз.
Його батько воює на фронті, і сам Данило відмовляється виїжджати за кордон і говорить прямо, що хоче працювати для України.
Букви поспілкувалися з Данилом про ризик, байдужість системи та про те, що дає йому віру у зміни.

Джерело: особистий архів Данила
– Ви займаєтеся тим, що після прильотів разом з іншими розбираєте завали.
Як ви познайомилися із людьми, з якими працюєте?
– Це не зовсім мої друзі, це просто люди, з якими ми працюємо на завалах. Наше спілкування обмежується технічними моментами, за межами цієї справи ми не контактуємо.
Моя перша локація взагалі була на Лук’янівці, де “Шахед” прилетів у перший поверх.
Я приєднався до волонтерської організації “Київські кажани” після прильоту в районі Академмістечка, коли загинув 17-річний Данило. Це була важлива людина для мого оточення, і багато моїх знайомих тоді пішли допомагати з розбором завалів.
Тоді я дізнався, що цим займаються не державні служби, а волонтери. Немає створених механізмів ліквідації наслідків обстрілів. Так, приїжджають ДСНСники, рятують людей, допомагають, проводять розбір, але далі цим займаються вже волонтери. Іноді після волонтерів ще можуть прийти комунальники, щоб прибрати залишки.
Я недавно був на місці прильоту, де вперше зустрівся з “Київськими кажанами” – і там нічого не змінилося. Вікна досі закриті фанерою, сміття з квартир так і лежить.

Джерело: особистий архів Данила

Джерело: особистий архів Данила
– А як твої батьки дізналися про те, чим ти займаєшся? Як вони відреагували?
– Тато дізнався десь через тиждень. Я попросив у нього берці, бо в тих завалах можуть бути цвяхи та скло. Він сказав, що пишається мною. Мама трохи переживала, але, думаю, в глибині душі теж пишається.
– Як реагують твої однолітки? Підтримують тебе чи, можливо, не розуміють?
– Були такі, хто казав, що цим має займатися держава. Але я відповідав: “Щоб вона цим зайнялася, треба про це постійно нагадувати. А поки цього не відбувається, то доводиться діяти самим”.
Пам’ятаю, одна людина питала, скільки вам за це платять. Я відповів, що це роблять небайдужі люди, мова про гроші взагалі не йде.
– Чи було у тебе відчуття, що ви підміняєте дорослих, закриваєте чиюсь бездіяльність?
– У цілому, так, бо це не те, чим ми мали б займатися в нашому віці. Ми мали б навчатися, ходити на якісь гуртки, гуляти, а не ліквідовувати наслідки терористичних атак з боку Росії. Але ти розумієш, що інакше ніхто цього не зробить.
Наприклад, був момент, коли на 18 поверсі мене тримають троє людей за ноги, а я з фанерою і забиваю вікно.
– Це великий ризик.
– Так, я розумію. Але ще я розумію інше, що цієї ночі людині в тій квартирі не буде задувати дощ чи вітер у вибите вікно. Вона зможе хоча б трохи спокійніше спати, і для мене це важливіше.
– А відбувається організація ваших виїздів? От, наприклад, вночі був приліт – і ви вже зранку там?
– Під час останнього масованого обстрілу по Києву ми нікуди не їхали. Не знаю, з чим це пов’язано, мабуть, просто не було запитів від людей.
Ми зазвичай публікуємо оголошення й чекаємо, де буде найбільше звернень.
Я приїжджаю, мені дають завдання, і я його виконую. Є оператори, до яких підходять місцеві, просять про допомогу з житлом чи прибиранням. Після цього туди відправляють волонтерів.

Джерело: особистий архів Данила

Джерело: особистий архів Данила
Якщо будівля аварійна, то нас туди не пускають. Лише якщо рятувальники підтвердили, що будинок більш-менш стабільний. Наприклад, коли в Києві обвалився під’їзд, то ДСНС повністю розчистили об’єкт, і тільки після цього нас туди пустили. Але це винятки лише для тих, хто повнолітній.
– А як доєднатися до Київських кажанів?
– Передусім – це підписатися на Instagram волонтерської організації. Там публікують, де саме ми працюємо після прильоту. Локацій може бути багато. Дивишся, де є потреба і приїжджаєш, кажеш: “Хочу допомогти”. Тобі тебе доєднують до груп, інструктують – і вперед.
– Ти ходив на мітинг проти законопроєкту 12414. Що саме тебе обурює в ньому як молодого українця?
– Мене навіть не стільки дратувало позбавлення НАБУ незалежності, хоча це теж серйозна проблема. Найбільше дратує те, що законопроєкт передає дуже широкий спектр повноважень Генпрокурору. Тобто, будь-яку справу можна буде забрати в НАБУ і передати куди завгодно, навіть у структуру, лояльну до самого корупціонера. А Генпрокурора, як відомо, призначає Президент. Тобто, фактично влада, яка й може бути зацікавлена в покриванні корупції.

Джерело: особистий архів Данила
– А що ти відповідаєш дорослим, які кажуть, що це “проплачені” мітинги, які нічого не змінюють?
– Я таким дорослим відповідаю просто: “Якщо ви думаєте, що це все проплачене, то так само “проплачене”, як і ви за гречку на вибори ходили”.
До мене на мітингу журналісти підходили, питали: “А як ви ставитесь до того, що кажуть, нібито це все проплачено?”, я їм відповів: “А де мої гроші, якщо все проплачено?”
Загалом, я такої думки, що просто платити податки – це замало, оскільки це мінімум, який має робити кожен українець. А я вже зараз відчуваю, що хочу робити більше. На мітингу, коли я вперше прийшов, мене вразила кількість молоді, моїх однодумців. Це додає віри, що не все втрачено.
– А що найбільше вплинуло на твоє формування? Можливо, війна чи тато, який на службі?
– Думаю, війна в цілому дуже підняла патріотизм в Україні. Те, що раніше було нормальним, наприклад, слухати російську музику на вулиці, то зараз стало табу. І це добре.
Вчора я гуляв з дівчиною ввечері, щось жартома співали «Батько наш Бандера», а з машини поруч гучно лунала російська музика. Це вже якесь дике відчуття, воно не лягає на реальність сьогодні.

Джерело: особистий архів Данила
– А не здається тобі, що суспільство якось розділилося? Одні дуже свідомі, інші – ніби “не в темі”.
– Я б не сказав, що воно розділилося. Просто є ті, хто й далі “не в темі”, і вони собі живуть, як раніше, кажуть, що все “проплачено” і так далі. Але більшість людей дуже сильно об’єдналися.
Пам’ятаю один момент, коли я ходив за матеріалами для роботи після прильоту, і бачу компанію, яка розбирає завали. Один хлопець з довгим волоссям, манікюром, а поруч з ним працюють хлопці з “Правого сектору” та “Центурії”. Здавалося б, за всіма стереотипами, вони мали б до нього «докопатися», але ні. Вони стояли разом, жартували, працювали як команда. І це було дуже круто. Ось це справжнє об’єднання.
– Як ти уявляєш Україну через 10 років?
– Я хотів би, щоб був мир, щоб історія більше не повторювалася тисячі разів. Мені хочеться бачити Україну як державу з власним, незалежним шляхом.
Я не ділю світ на чорне і біле, бо завжди є щось “сіре”. Сподіваюся, що Україна стане економічно стабільною і військово сильною. Свою роль у ній я ще шукаю, але впевнений, що знайду. Чесно кажучи, останнім часом часто чую, що система розчаровує, що важко вступити, наприклад, в академію, якщо не маєш «потрібних» знайомств чи зв’язків.
Мене злило те, що відбувається на фронті, корупція, ухвалення дивних і непопулярних законів, відчуття, що держава не займається тим, чим має. Потрібно робити конкретні речі: збільшувати відпустки військовим, проводити реформи в системі ТЦК, бо нинішня мобілізація – неефективна, як на мене. Замість корупції потрібні реальні зміни.
Зараз, дивлячись на ситуацію, у мене з’явилася віра. Віра, що зміни можливі, бо у нас є молодь, яка стоїть за своє до кінця. Я думаю, вони стануть реальністю, коли моє покоління прийде до влади.
Станом на сьогодні економіка Білорусі вже опинилася на межі застою через кризу в агросекторі, падіння експорту до Росії та вплив санкцій, інформує Служба зовнішньої розвідки України.
28 липня президент Володимир Зеленський призначив громадську активістку та колишню народну депутатку Світлану Заліщук пані послом України у Швеції.
Агента ФСБ у керівництві “Укртелекому”, котрий передавав ворогу секретні дані про зв’язок у Силах оборони, засудили до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська наголосила, що публічне виконання пісень російською мовою в Україні потребує чіткого законодавчого врегулювання, оскільки нині закон не містить відповідної заборони.
Німецький автовиробник Audi 28 липня знизив річний фінансовий прогноз. Причиною стали вищі імпортні мита та триваючі витрати на реструктуризацію.