Як блуза з бантом стала політичною частиною для впливових жінок

Джерело: CNN

Блуза з бантом стала елементом одягу, який для себе обирають впливові жінки цього світу.

Колишня прем’єр-міністрка Великої Британії Маргарет Тетчер в інтерв’ю телелікарці Міріам Стоппард у 1985 році сказала, що посада очільниці уряду не змушує її втрачати свої жіночі якості.

“Я часто ношу банти, вони швидше пом’якшують… (і) доволі красиві”, – сказала вона.

Тетчер була першою жінкою, яка очолила британський уряд. Залізна леді, як її охрестили журналісти, розуміла, що одяг був інструментом, який міг пом’якшити її різкі кроки, якими вона запам’яталась за 11 років свого правління.

Ідея додавати бант до блузок бере свій початок кілька століть назад. Іноді такий аксесуар називають краваткою Lavalière на честь герцогині Луїзи де Лавальєр, яку вважали першою “офіційною” коханкою короля Людовіка XIV. За легендою, герцогині так сподобалась хустка для шиї короля, що вона самостійно зшила з нього краватку та пов’язала Людовіку XIV.

Навряд чи вона тоді могла уявити, що через три століття жінки використовуватимуть її спосіб у сфері моди, зокрема аби заслужити повагу чи навіть передати певні повідомлення.

Блуза з бантами стала фаворитом віцепрезидентки США, кандидатки на пост президента Камали Гарріс. Блузу з цим аксесуаром вона носить протягом своєї передвиборчої кампанії, зокрема на дебатах з суперником-республіканцем Дональдом Трампом, в телевізійних інтерв’ю тощо.

Хоча для Гарріс така блуза, наймовірніше, стала чимось на зразок уніформи, саме в середині минулого століття вона вперше стала головним предметом гардероба для працюючих жінок.

У США з 1950 по 1970 роки часка заміжніх жінок віком 35-44 роки, які мали роботу, різко виросла з 25% до 46%. Тоді ж виникло питання, що жінки повинні одягати на роботу.

У напрочуд популярній книзі 1977 року “Жіноча мода для успіху”, авторства Джона Маллого рекомендували блузки з бантами, як елемент уніформи для амбіційних жінок. Їх рекомендували носити зі спідницями, адже штани “не підходять для роботи в офісі”.

Жінки, які вийшли на роботу у 1970-1980-х роках погодились з думкою автора і тоді в офісах почали майоріти працівниці у блузах з бантами. Та водночас жінок тоді не вважали рівними і їхні колеги-чоловіки мали вимоги до того, як має одягатись жінка. Відомий випадок, коли у 1973 році на той час президент США Річард Ніксон дорікнув репортерці Гелен Томас за те, що вона одягла штани, наголосивши, що йому подобаються сукні.

Мег Вітман, одна з перших жінок-керівниць Proctor and Gamble у документальному фільмі PBS “Творці: жінки, які створюють Америку” від 2013 року розповіла, що раніше жінки одягали костюми з піджаком та спідницею, сорочкою на ґудзиках та маленьким бантом.

“Це була наша інтерпритація чоловічої краватки… Наша спроба бути жіночними, а не вписуватись у чоловічий світ”, – сказала вона.

Навіть через десятиліття, коли права жінок на роботі значно кращі, бант залишається основою гардероба для впливових жінок.

“Це спосіб сказати: “Я професіонал” та пом’якшити це. Якщо ви занадто “мужня”, вас вважають загрозою”, – вважає дизайнерка жіночого одягу Ніна МакЛемор, яка створювала одяг для Гіларі Клінтон, Елізабет Воррен, Максін Вотерс, Елени Кейґан.

Бант на шиї також може вважатись як спосіб показати свою думку за межами робочого місця. У 2016 році коли Меланія Трамп одягнула яскраво-рожеву блузу з бантом, спостерігачі зауважили, що це може бути її відповіддю на скандал з її чоловіком Дональдом Трампом про домагання жінок, про який стало відомо за кілька днів до цього.

Модель Кейт Мосс у 2022 році обрала білий бант у горошок на засідання суду, де давала свідчення у справі про наклеп свого колишнього хлопця Джонні Деппа.

У 2018 році Сара Даніус – перша жінка, яку обрали головою Шведської академії, яка присуджує Нобелівську премію – одягла білий шовковий бант на пресконференцію після того, як її звільнили через справу про сексуальне насилля. Тоді чоловіка однієї з членкинь академії звинувачували у серійному сексуальному насиллі протягом 20 років.

Жінки по всій Швеції були проти звільнення Даніус та вийшли на протест з гаслами, що жінка не може бути покарана за злочини чоловіка. На протест жінки одягли банти на знак солідарності.

“Її фірмова блузка стала вірусною… Цей одяг (став) феміністським символом”, – сказала Дженні Сунден, професорка гендерних досліджень в Університеті Седертерна у Швеції.

Попри різні контексти, можна вважати, що Трамп, Мосс та Даніус використали жіночність банта аби показати різницю між ними та чоловіками, з якими їх асоціювали. Їх одяг говорив про те, що вони жінки – серйозні, та водночас теплі, відповідальні, але доступні – яким можна довіряти.

Але все ж блуза з бантом продовжує поділяти думки. Чи це емблема жіночого визволення, чи застаріле нагадування про тиск, з яким стикаються жінки, щоб виявляти жіночність навіть у місцях, де вони нібито рівні?

“Те, що жінки носили її як частину професійного гардероба чи уніформи, саме по собі не робить її феміністською”, — сказала Сунден, яка назвала блузку “громіздким одягом”.

Не переконана в її нібито феміністичних ознаках, Сунден вважає, що блузка водночас невинна та кокетлива, оскільки вона “приховує, але також підкреслює тіло того, хто її носить”.

“Я думаю, що стосується феміністичних символів, це дивний вибір. «Це безглуздий одяг, у певному сенсі це абсурдно. Але це також дуже весело”, — сказала вона.

МакЛемор погоджується з такою думкою.

“Мені здається, це змушує посміхнутися. Я думала про жінок, яких я знала, які були дуже успішними в корпоративній Америці, генеральні директори компаній зі списку Fortune 500, і всі вони мали одну спільну рису — почуття гумору”, – додала дизайнерка.

У центрі Києва водій, який припаркувався з порушеннями, напав на інспекторку з паркування.

Президент РФ Володимир Путін провів перемовини з президентом Ірану Масудом Пезешкіаном у межах візиту до Туркменістану.

Працівники Державного бюро розслідування затримали керівника Національного природного парку “Хотинський” у Чернівецькій області за хабар від підприємця.

Міністерство внутрішніх справ запровадило навчальні програми для екзаменаторів, які оцінюватимуть випускників автошкіл для людей з інвалідністю. 

Британський уряд розслідує діяльність 37 компаній, пов’язаних з Великою Британією, щодо ймовірного порушення нафтових санкцій про РФ.