Цензура «Європейської солідарності» на телемарафоні є впливом Офісу президента на ЗМІ
Джерело: редакторська колонка в “Детектор медіа”
Офіс Президента України зазнав критики через підходи до медійної політики, які, на думку оглядачів, мають ознаки надмірного контролю над інформаційним полем. У статті “Детектор медіа” йдеться, що влада використовує медійні ресурси для просування власної позиції, а з іншого боку – обмежує доступ до висвітлення незалежним й опозиційним джерелам.
Ключовим інструментом контролю стала консолідація телеканалів в межах проєкту “Єдині новини”. Цей інструмент поступово трансформувався з платформи єднання та оперативного інформування на піар-майданчик для представників “Слуги народу” та наближених до Офісу Президента осіб.
З травня 2022 року канали, що беруть участь у телемарафоні, фактично не запрошують представників опозиційної партії “Європейська солідарність” до ефірів. А це, своєю чергою, обмежує дискусії та звужує репрезентацію опозиційних поглядів. Крім того, представники Офісу президента та провладної фракції “Слуга народу” з’являються частіше, ніж будь-яка інша парламентська фракція.
Ще один напрям критики стосується взаємодії влади з іншими каналами комунікації, зокрема державними медіа. Наприклад, канал “Рада”, що працює під наглядом Офісу Президента. Медіа висвітлює виступи представників влади як “історичні події”, залучаючи лише експертів, що підтримують позицію влади.
Оглядач вказує на випадки, коли важливі новини про тих, хто критикує дії влади, взагалі не з’являлися на телеканалах, які беруть участь у марафоні. Наприклад, новини щодо розслідувань і політичних скандалів.
Офісу президента також приписують непряму взаємодію з низкою анонімних Telegram-каналів, серед яких, за твердженням джерел, – “Вертикаль”. За даними медіааналітиків, канал публікує повідомлення, що містять некритичну оцінку діяльності представників влади, а часом – критику опозиції.
Влада, своєю чергою, не лише підтримує контрольовані джерела, а й відповідає на критику з боку незалежних розслідувачів у різкий спосіб. Telegram-канали, що підтримують Офіс Президента, неодноразово публікували негативні дописи про незалежних журналістів і медіа, як-от Юрія Ніколова та команду Bihus.info.
Також президент Володимир Зеленський звинувачував “Українську правду” у роботі за “темниками”. Коли розслідувач Юрій Ніколов назвав президента в етері “ухилянтом” – невідомі прийшли до нього додому. Майже одночасно інші “невідомі” атакували команду розслідувачів Bihus.info, зливаючи компрометуючі відео, що вказало на стеження за медіа. Невдовзі журналістів запросили на зустріч із послами G7.
Читайте також: Напади на українські ЗМІ кидають тінь на правління Зеленського – FT
Крім того, внаслідок “жорсткого контролю” над медійним простором, страждає репутація національних державних ЗМІ. Зокрема “Укрінформу”, керівництво якого змінювалося двічі за неповний рік.
Ці зміни розглядаються як спроба посилити вплив Офісу Президента на інформаційну політику. Аналітики висловлюють побоювання, що обмеження в медіапростор спричинить переорієнтацію аудиторії на анонімні Telegram-канали. А що такі ресурси не завжди дають точну та перевірену інформацію, це може мати тривалі негативні наслідки для суспільства.
Водночас медіаексперт закликає реформувати підходи до іномовлення. Як-от закрити державні канали у Telegram, зокрема контрольовані анонімні ресурси, і надати доступ до медійних платформ різним політичним силам.
- Європейська комісія вперше публічно розкритикувала телемарафон “Єдині новини” в Україні, зазначивши, що країна повинна працювати над відновленням плюралізму в медіа.
- Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький прокоментував звіт Єврокомісії, в якому вона розкритикувала телемарафон “Єдині новини”. Він заявив, що рекомендації “взято до уваги”.
15 січня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав у період дії воєнного стану (реєстр. №12378).
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що якби Київ запросив розміщення військ деяких західних країн, включно з Литвою, в Україні, це питання обговорювалося б із союзниками, і литовський прапор там був би присутній.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі з Володимиром Зеленським запевнив у гарантіях безпеки для України.
Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.
15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.