Як російські блогери малюють райдужну картину життя в окупованому Маріуполі – матеріал CNN
Джерело: CNN
Розслідування журналістів CNN виявило, як російська пропаганда використовує блогерів для просування пропаганди про нібито “щасливе” життя в окупованому Маріуполі.
Зокрема, з’ясувалось, що мешканці тимчасово окупованого Маріуполя, включно зі школярами, проходять навчання за новими медіапрограмами та “школами блогерів”, пов’язаними з російською державою.
Хоча кількість їхніх підписників досить скромна, експерти кажуть, що Кремлю потрібні місцеві голоси для ефективної пропаганди життя під російським правлінням.
“Подивіться, що Росія робить у Маріуполі. Зачекайте, вони будують, а не зносять… це ж Маріуполь, наше російське місто!”, – сказав Павло Карбовський, викладач однієї зі шкіл блогерів, у нещодавньому відео в TikTok, присвяченому будівництву нових багатоквартирних будинків.
Карбовський є одним творців контенту, які змальовують картину буцімто відбудови на окупованих територіях.
Водночас сам він у відеоінтерв’ю CNN сказав, що не працює як пропагандист. Натомість його місія – “показувати правду” про життя на окупованих Росією територіях.
Але підтримувані Росією окупаційні чиновники активно заохочують таких творців, як Карбовський, публікувати пости про відновлення “звільнених” територій, у тому числі на офіційних зустрічах. Для прикладу, у січні Карбовського запросили на зустріч з так званим главою “ДНР” Денисом Пушиліним.
CNN проаналізувала понад десяток профілів місцевих впливових осіб, які просувають русифікацію в Маріуполі в соціальних мережах. Деякі з них є відверто проросійськими, частина видає себе за “аполітичних”. Попри скромну аудиторію — від 3 000 до 36 000 у TikTok – їхній контент, присвячений реконструкції, може збирати сотні тисяч переглядів.
Однак, в їхніх відео відсутній будь-який контекст щодо причин відбудови.
Для Москви збереження контролю над Маріуполем залишається стратегічним пріоритетом і сферою значних інвестицій.
У березні 2023 року президент РФ Володимир Путін влаштував ретельно зрежисовану поїздку до міста. На відео, яке поширилося в інтернеті, де він зустрічається з жителями, можна почути голос за кадром, який вигукує: “Це все брехня, це все для галочки”.

Джерело: AP
Школи пропагандистів
У вересні організація під назвою “Донбаський медіацентр” (ДМЦ) відкрила в Маріуполі “школу блогерів”. Вона пропонує безкоштовні двотижневі курси, покликані дати майбутнім інфлюенсерам технічні навички знімання та монтажу, а також розуміння того, як здобути популярність і заробляти гроші в інтернеті.
Подібні курси вже були проведені в Донецьку та Луганську, а ще один відбувся в Мелітополі. Карбовський був одним із викладачів.
“Я знаю, як збирати думки, робити контент, тому мене запросили навчати дітей віком від 16 до 22 років”, – сказав він в інтерв’ю CNN.

Джерело: CNN
Ні Карбовський, ні координатор школи не сказали CNN, хто фінансує програму. Однак, журналісти з’ясували, що програма частково фінансується коштом гранту президента Росії на суму близько $12 000.
У березні Rutube – альтернатива YouTube, що належить російському “Газпром-Медіа”, – оголосив про створення “студій” на окупованій території, у тому числі в Маріуполі, де творці контенту зможуть отримати доступ до високотехнологічного обладнання та навчальних програм. Ця ініціатива є частиною спільного проєкту з Російським військово-історичним товариством, яке Путін створив у 2012 році для “протидії спробам спотворення” військової історії Росії.
Основні меседжі “блогерів”
Більшість акаунтів у соціальних мережах, які проаналізувала CNN, почали публікувати пости після російського вторгнення і ділитися контентом зі спільною темою: зображати російські зусилля з відродження Маріуполя в позитивному світлі.
“Коли я почула, що люди говорять, що Маріуполь — погане місто, що від нього нічого не залишилося, я захотіла показати, що місто живе, відновлюється, і тому почала показувати, що тут насправді відбувається”, – розповіла CNN Єлизавета Червякова, 21-річна випускниця ДМЦ з Маріуполя.
Одне з її найпопулярніших нещодавніх відео, яке набрало понад 177 000 переглядів, — це монтаж пошкоджених і відбудованих будівель міста, що супроводжується закадровим голосом, який говорить: “Маріуполь — це море, море, море”: “Маріуполь — приморська столиця Південної Росії”.
Вона розповіла CNN, що публікації про відновлення регіону стають трендом.
“Подивіться, як красиво. Ці квартири наповнені щасливими людьми… чудовий регіон для сімейного життя”, – каже інша авторка контенту, відома як “Маша з Маріуполя”, у відеоролику в TikTok, що демонструє новозбудовані багатоквартирні будинки на заході сонця.
В інших відео вона позує перед військовим меморіалом, проводить екскурсію відновленим залізничним вокзалом і демонструє будівництво драматичного театру, де в результаті російського авіаудару загинули сотні мирних жителів.
“Це тим, хто вважає Маріуполь українським. Пам’ятайте, що він назавжди російський”, – йдеться у підписі до одного з постів.
“Потьомкінське” село
Супутникові знімки, переглянуті CNN у період з квітня 2022 року по березень 2025 року, показують, що Москва вкладає ресурси у відбудову та русифікацію частин міста, будує нову військово-морську академію, пов’язану з військово-морською академією в Санкт-Петербурзі, великий меморіал на честь “визволителів Донбасу”, а також абсолютно нові райони.
На супутникових знімках кінця 2024 року видно блискучі дахи відреставрованих, а в деяких випадках і новозбудованих багатоквартирних будинків, які здебільшого замінили зруйновані під час війни будівлі. Але в інших районах сліди війни все ще помітні.
“Вони створили якусь потьомкінську картинку… Люди там не живуть, у багатьох будинках, вони там не живуть”, – сказав один маріуполець, маючи на увазі фальшиві села, побудовані Григорієм Потьомкіним у Росії у 18 столітті, щоб справити враження на Катерину ІІ.
Джерело: Alexander Ermochenko/Reuters
У грудні Путін заявив, що до Маріуполя повернулися щонайменше 300 000 людей, і сказав, що “населення продовжує зростати швидкими темпами”. У березні він підписав указ, що зобов’язує всіх жителів окупованих регіонів отримати російський паспорт до 10 вересня або виїхати.
Український мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив CNN, що, за оцінками, в місті залишилося близько 100 000 українців — включно з тими, хто виїхав під час облоги і повернувся.
Бойченко сказав, що він вважає, що росіян заманюють туди не лише позитивними новинами та публікаціями в соцмережах, але й пільговою іпотечною ставкою у 2% для “нових територій”, що є значною перевагою для громадян РФ, де ринкові ставки наразі сягають 29%.
Росія пообіцяла надати “компенсаційне житло” всім, хто постраждав від війни, але у відео, що поширюються переважно в Telegram, групи мешканців Маріуполя стверджують, що досі не отримали своїх квартир, і звертаються до Путіна з прямими проханнями про надання житла.
Призначений Росією очільник Маріуполя заявив, що деяким мешканцям нададуть “покинуте” майно, фактично позбавляючи тих, хто виїхав, можливості повернутися.
CNN проаналізувала супутникові знімки адрес, згаданих у відео. В одному місці, менш ніж за кілометр від “Азовсталі”, розчистили цілий квартал будівель, залишивши лише залишки фундаментів. Але на сусідніх вулицях триває будівництво.
Подружжя маріупольців розповіло, що ціни на нові квартири часто настільки високі, що жоден українець не може собі їх дозволити, а з якістю є серйозні проблеми. Наприклад, новозбудований Невський мікрорайон, який Путін відвідав у 2023 році, не під’єднаний до каналізації, сказали вони.

Невський мікрорайон Джерело: CNN
Вони додали, що пости від блогерів взагалі не відображають реальність у Маріуполі.
“Це розраховано на людей, які не живуть (у Маріуполі) і не знають всієї цієї ситуації”, – сказала жінка.
- Зйомки російського художнього фільму про події 2022 року у Маріуполі призвели до відключення зв’язку та інтернету в тимчасово окупованій частині Донецької області.
- В Маріупольському драматичному театрі, який у 2022 році бомбардували окупанти, росіяни у величезних кокошниках поставили шоу “Аленький цветочек” (“Червоненька квіточка”) на основі російської казки.
Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший виступив перед Конгресом на тлі масштабного спалаху кору у країні, масових звільнень у федеральній системі охорони здоров’я та суттєвих скорочень бюджету відомства, яке він очолює.
Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.
У Мінфіні підрахували, що на повне відновлення Нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС після російського удару може знадобитися понад 100 мільйонів євро.
Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.
Президент США Дональд Трамп зустрівся з главою Сирії Ахмадом аль-Шараа у Саудівській Аравії 14 травня, закликавши нормалізувати відносини з давнім ворогом Ізраїлем після несподіваної заяви про скасування всіх санкцій.