Як українські посадовці заробляють на похованнях військових: матеріал WSJ

Джерело: The Wall Street Journal

Журналісти видання WSJ розповіли, як посадовці у різних регіонах України наживаються на похованнях загиблих захисників.

Весною 2023 року у Полтаві директор похоронного бюро та місцевий посадовець уклали угоду на право перевезення 23 загиблих на війні військових.

За даними прокуратури, посадовець погодився надати директору похоронного бюро контракт на перевезення тіл з моргу у Дніпрі. Взамін він попросив віддати йому частину коштів виділені міською владою, яка оплачує поховання військових.

Згодом посадовець та директор знову зустрілись, і останній віддав можновладцю 13 200 гривень. Тепер цю справу про хабарництво розбирають у суді.

У виданні зауважили, що дрібна корупція в Україні – розповсюджене явище, але цей випадок яскраво демонструє, що вона переслідує громадян всюди, і навіть після смерті.

Поліція, екстрені служби та медики регулярно отримують кошти від похоронних бюро, аби отримати інформацію про смерті: нещодавні або прийдешні.

І хоча в Україні шанують загиблих воїнів, вони теж стали джерело доходу для корумпованих посадовців.

Деякі похоронні бюро платять місцевим депутатам за отримання великих контрактів на перевезення або поховання загиблих військовослужбовців, розповіли інші посадовці, обізнані з цими угодами. Похоронні бюро завищують ціни з міських рад за надгробки та труни для захисників і ділять різницю з посадовцями, які їм допомогли отримати контракт, кажуть у поліції.

Коли війна зрештою закінчиться, боротьба з корупцією стане одним із найважливіших завдань для України. Невиконання цього зашкодить економічному відновленню та ускладнить для України досягнення її амбіцій щодо вступу до Європейського Союзу, який ставить перед країнами-членами конкретні цілі щодо боротьби з корупцією.

Роки війни посилили проблему, особливо коли звинувачення в корупції пов’язані з військовими закупівлями або хабарями, сплаченими для уникнення набору до збройних сил.

“Війна створює благодатний ґрунт для нових корупційних схем, у яких злочинці наживаються на горі людей”, – сказав Микола Лиско, старший слідчий Національної поліції України.

За оцінками, кількість убитих українців з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року коливається від понад 40 000 до 100 000. У Полтаві місцевому урядовцю Сергію Нечипоренку потрібна була допомога з перевезенням деяких загиблих з-під лінії фронту для поховання в їхньому рідному регіоні. Він звернувся до директора похоронного бюро Олександра Бургардта.

Прокурори стверджують, що на зустрічі на міському кладовищі двоє чоловіків обговорили свою угоду: Бургардт отримає контракт на вивезення тіл з моргу, а Нечипоренко, тодішній заступник керівника похоронних служб, отримає частину гонорару, який отримуватиме Бургардт.

Пізніше того ж місяця вони знову зустрілися на тому ж кладовищі, де Бургардт вручив Нечипоренку свою частку.

Сам Нечипоренко не відповів на запит журналістів про коментар, але звинувачення у хабарництві заперечує. Його адвокат каже, що контрак з похоронним бюро було підписано ще до того, як Нечипоренко обійняв державну посаду.

Нечипоренка було відсторонено від роботи, поки триває розгляд справи. Бургардт, якому не було висунуто звинувачень, сказав, що звернувся до поліції після того, як Нечипоренко вимагав більше відкатів.

“Ніхто з нас не без гріха, але я вважаю, що повинні бути межі… особливо коли молоді хлопці гинуть на війні”, – сказав Бургардт. Деякі травми загиблих були настільки важкими, що їхні останки були “лише те, що від них залишилося”, – сказав він.

Практика виплати хабарів за проведення військових похоронів не обмежується Полтавою. Зокрема цьогоріч у квітні поліція Кривого Рогу повідомила про арешт восьми місцевих посадовців і власника похоронного бюро. Звинувачення аналогічні з ситуацією у Полтаві: хабарництві щодо перевезення тіл солдатів та інші злочини, пов’язаних з похоронними послугами.

Деякі посадовці кажуть, що така проблема відчувається по всій країні.

Родини загиблих військових можуть отримати від держави близько 15 000 гривень на поховання захисника. Ті, хто отримує ці гроші, можуть вирішувати, де відбудеться церемонія, але не хто її проводитиме.

Натомість місцева влада виставляє померлих на тендер, а похоронні бюро беруть участь у торгах за право проводити церемонії партіями. За словами трьох посадовців, обізнаних з тендерним процесом у Запоріжжі, похоронні бюро іноді платять владі за те, щоб вони виграли цей контракт.

Часто умови тендеру такі, що виграти може лише один учасник торгів, наприклад, труни визначають за стандартом, якого дотримується лише одна компанія.

Лариса Овчаренко не мала вибору, хто проводить похорон її сина-піхотинця в Дніпрі у жовтні 2024 року. Похоронне бюро, обране для неї, надало дешеву труну та пам’ятний хрест, а також букет штучних квітів, сказала вона.

“Кожен повинен мати можливість вибирати. Поховати свого сина з честю”, – сказала вона, стоячи біля його могили.

Овчаренко, яка виховала свого єдиного сина як самотня мати, витратила 30 000 гривень власних коштів на кращий хрест та кольоровий гравій, щоб покрити могилу.

“Якби в мене був вибір, я б зараз була поруч із ним”, – сказала Овчаренко, вказуючи на могилу свого сина.

В Одесі міська влада також оплачує надгробки для місцевих солдатів. Але поліція розслідує, чи деякі похоронні бюро завищують ціни з міських рад за пам’ятники та віддають частину виручених коштів чиновникам, за словами старшого слідчого поліції Лиско.

Україна реформувала свою судову систему та вжила інших заходів для боротьби з корупцією.

Але з 2021 року, за рік до вторгнення Росії, кількість кримінальних вироків у справах про корупцію зросла майже на 10% до 5235 минулого року, за даними дослідника боротьби з корупцією Андрія Білецького.

Бізнес з поховання загиблих українських солдатів і цивільних осіб залишається осередком корупції, і ті, хто відмовляється брати участь, часто програють.

Серед них – похоронне бюро “Скорбота” у місті Родинське, останнє, яке пропонувало послуги місту Покровськ, що перебуває під обстрілом, на східній лінії фронту. Воно ніколи не дає хабарів і отримало б вдвічі менше замовлень, ніж інше місцеве похоронне бюро, сказав його власник Артем Попов.

Раніше цього року його колега Віталій Валуйко, який зараз є останнім могильником у районі Покровська, копав могилу за мінусової температури без рукавичок та під постійний гуркіт артилерії. Ракети пронизували над цвинтарем, залишаючи за собою сліди пари.

У похоронному бюро Валуйко сказав, що знає про існування корупції в цій галузі, але зосереджується на роботі, яка і так досить складна.

Хоча російські війська зараз перебувають дуже близько до міста, Валуйко не планував їхати і ховав тіла, поки вони продовжували надходити.

“Я сам хочу бути похованим тут”, – сказав він, коли вибухи трясли будівлею.

  • В Хмельницькому правоохоронці затримали афериста, який запевнив матір загиблого військовослужбовця, що її син живий і намагався видурити в неї гроші.

Головна редакторка hromadske Христина Коціра розповіла історію Тетяни Клещукової — дружини важкопораненого бійця.

Фракція “Європейська Солідарність” ініціює ухвалення спеціальної Заяви парламенту щодо ратифікації Угоди про інвестиційний фонд між Україною і США.

Доки більшість країн цивілізованого світу 8 травня вшановує пам’ять жертв Другої світової війни, РФ, Білорусь та низка пострадянських країн чекають 9 травня, щоб відсвяткувати День Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Європейський Союз виділив Україні новий транш кредиту розміром мільярд євро.

Під час голосування вранці 8 травня кардинали не змогли обрати нового Папу Римського. З труби над Сикстинською капелою піднявся чорний дим.