Є чіткий сигнал держави: «Ви маєте бути слухняними!» – Портников про цензуру в Україні
Джерело: Суспільне Культура/YouTube
Український письменник, журналіст і публіцист Віталій Портников і депутат Верховної ради, член комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв подискутували щодо телемарафону “Єдині новини” і цензури.
Портников розповів, що підтримує ідею воєнної цензури. Однак, на його думку, наразі в Україні є політична, а не воєнна цензура.
“Замість того, щоб не з’являлись у Телеграм-каналах фотографії об’єктів, щоб не з’являлись в реєстрах координати військових заводів, щоб ворог не мав точних адрес, що знищити і що вже знищив, ми займаємось тим, що шукаємо інформацію, яка може зробити проблему з рейтингом президента”.
Потураєв же каже, що політичної цензури немає, є тільки політична самоцензура. За його словами, прямого тиску на медіа немає, оскільки про це одразу дізнається суспільство.
“Є наші риси, які не змінюються навіть під час війни – ти ніколи нічого не можеш сховати. “Темники” Укрінформу оприлюднили через два тижні після того, як вони вперше з’явились. Два тижні минуло – країна вже знала, що там відбувається”.
Портников нагадав, що з початком війни влада відібрала перелік телеканалів для свого телемарафону, а решту відключила від цифрового мовлення. Він згадав, що Микита Потураєв збирав засідання комітету Верховної Ради, де запитував, на яких підставах відключили “5 канал”, “Прямий”, Еспресо”. Тоді жоден член комітету не взяв на себе відповідальність. Концерн, що керує телевежами, механічно відключив телеканали і відмовився відповісти, за чиїм рішенням це зроблено.
“Якщо ти це демонструєш, що можеш одним поворотом рубильника вимкнути з цифрового мовлення, а іншим ти говориш “ми можемо вас демонструвати на всіх частотах, на всю країну”. На відібраних у “5-го”, “Прямого” і “Еспресо” частотах транслюється марафон, за ті гроші, які були заплачені цими каналами для своєї трансляції. Інші канали за чужі гроші транслюють себе на їхніх частотах і держава при цьому платить їм гроші з державного бюджету. Навіщо тоді займатися самоцензурою? Держава показує, що ти можеш мати пріоритет, державні гроші, можливість показуватись на чужих частотах, тільки потрібно чітко розуміти, як себе поводити. Спеціально відключають або опозиційні канали, або канали, які прямо не пов’язані з провідними українськими олігархами. Немає ніякої самоцензури. Є чіткий сигнал держави : “Ви маєте бути слухняними!”.
- Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький заявив, що телемарафон “Єдині новини” припинять транслювати лише з закінченням війни.
- При плануванні бюджету на 2025 рік народні депутати заклали витрати в 1,6 мільярда гривень на телемарафон “Єдині новини” та телеканал “Рада”.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.