Європа розробляє плани захисту України незалежно від можливого переобрання Трампа

Джерело: The Washington Post

За 20 місяців повномасштабного вторгнення Росії в Україну союзники спрямували Києву військової та іншої допомоги на суму понад 230 мільярдів доларів. У наступні 20 місяців шанси на те, що Україна отримає подібну суму, дорівнюють нулю.

А якщо Дональд Трамп повернеться в Білий дім, допомога, ймовірно, зменшиться ще більше.

Ця сумна математика разом із політичним календарем США спонукала стурбованих західних лідерів почати розробляти стратегії спрямовані на те, щоб захистити Україну від безжального наступу президента Володимира Путіна незалежно від Трампа. Зараз у європейських столицях мало говорять про «перемогу» Києва, принаймні найближчим часом. Потрібен реалістичний план виживання України.

У Європі зростає тривога щодо можливого скорочення допомоги Трампом, але конкретних кроків на цей випадок ніхто не розробляє. Ніко Ланге, колишній керівник апарату міністерства оборони Німеччини, сказав мені, що “всі стурбовані” можливим приходом Трампа.

Але окрім цього занепокоєння, ніхто нічого не робить. Це безвідповідально.

У зв’язку з тим, що Трамп і Байден за результатами ряду останніх опитувань мають по суті однакові показники, європейські лідери нарешті зрозуміли, що другий термін Трампа можливий. На початку цього року регулярно ставили запитання: чи це дійсно може статися? Подорожуючи Європою зараз, я більше не чую таких питань.

Натомість європейські лідери більше не вважають можливе обрання Трампа сюрпризом, як це було в 2016 році. Минулого місяця міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок відвідала Техас перед тим, як прибути на відкриття Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. В Остіні вона зустрілася з губернатором Грегом Ебботтом – рідкісна зустріч між прихильником екологічної політики Європейської партії зелених і лідером Республіканської партії, який заперечує кліматичні зміни.

Метою зустрічі, за словами одного німецького чиновника, було оцінити позицію республіканців на випадок, якщо Трамп повернеться в Білий дім.

В Європі також формується консенсус щодо підходів до республіканців у Конгресі. Ідея полягає в тому, що для продовження допомоги США Україні, потрібно менше говорити про Україну, а більше про Китай і стримування можливого нападу на Тайвань.

Високопоставлений представник європейської служби безпеки сказав мені, що послання до законодавців Республіканської партії було таким: “Якщо ви хочете зберегти позиції щодо Китаю, ви повинні досягти успіху в Україні”.

Ніхто не вірить, що європейські союзники зможуть забезпечити потреби України за відсутності військової допомоги США, яка становить майже половину усіх поставок. Але навіть оптимістичний сценарій – якщо Вашингтон продовжить допомогу після президентських виборів 2024 року, хоча й на значно нижчому рівні – може становити серйозну загрозу для України.

Путін перебільшував, але не сильно, коли нещодавно заявив, що якщо Захід скоротить поставки, боєприпаси у Києва закінчаться за тиждень.

Європа справді має плани забезпечити Україну, але у довготривалій перспективі. Тим часом Кремль, який перевів російську економіку в режим воєнного стану, відновлює свої виснажені сили швидше, ніж багато хто уявляв можливим.

По суті, між Росією та Заходом точиться гонка озброєнь, а ставка для України є екзистенційною. І ця гонка розгортається саме тоді, коли ключовий постачальник зброї для Києва, Сполучені Штати, здається все більш ненадійним союзником.

Навіть якщо Байден зможе просунути в Конгресі свій останній рятівний круг для України – 61,4 мільярда доларів, прив’язаних до меншого пакету для Ізраїлю, ситуація залишиться важкою. Послаблення підтримки Києва Республіканською партією ставить під сумнів перспективи майбутніх вливань, навіть якщо Байдена буде переобрано.

Європейський Союз виділяє мільярди євро на озброєння України в довгостроковій перспективі. Окремо найбільші союзники Києва розробляють двосторонні угоди, які б підтримували потік зброї роками. Сама Україна має амбітні плани щодо розвитку власного виробництва боєприпасів через спільні підприємства із західними виробниками зброї. Вона мріє про нові заводи, які вироблятимуть безпілотники, бронетехніку та боєприпаси.

Однак ці стратегії не принесуть швидких плодів. Натомість потреби України є негайними, а перешкоди стають більшими.

Німеччина та Велика Британія, дві найбільші економіки Заходу після Сполучених Штатів, важко відновлювалися у фінансовому плані після пандемії. Франція постачала деякі ключові види зброї в Україну, але відстає за загальним внеском. У деяких частинах Європи з’явилися тріщини в громадській підтримці України, які можуть перетворитися на прірву, якщо Вашингтон порушить свої власні зобов’язання.

Європейці повинні посилити свою підтримку України, – сказала Александра де Хооп Схеффер з Німецького фонду Маршалла США. – І це буде дуже складно.

Мета допомоги США Києву полягає не в тому, щоб зробити українців чи європейців щасливими. Йдеться про збереження позиції Сполучених Штатів у світі. Але оскільки цей аргумент втрачає силу серед деяких американців, для Європи постає питання, як допомогти Україні вижити. Відповідь залишається туманною, а час грає на боці Путіна.

Росія почала застосовувати північнокорейських солдатів у штурмових операціях на Курщині. Вони діють у складі зведених підрозділів морської піхоти та повітряно-десантних військ РФ.

У Бразилії завдяки сучасним криміналістичним технологіям розкрили масштабну схему незаконного видобутку золота в Амазонії. Як стало відомо, пастор, агент з нерухомості та підприємець у галузі видобутку корисних копалин Харлі Сандовал у липні 2023 року був затриманий за незаконний експорт 294 кг золота до США, Дубая та Італії.

Гренландська акула, відома своєю унікальною здатністю виживати у холодних водах Арктики та Північної Атлантики, може виявитися ключем до розкриття секретів довголіття, стверджують науковці. Цей вид акул здатен витримувати низькі температури протягом усього року, а окремі особини могли жити ще з колоніальних часів.  

Жінка, яка заявила, що у 2000 році, коли їй було 13 років, зазнала сексуального насильства…

У Харкові поліцейські допомогли жінці поважного віку, яка опинилася у безпорадному стані у своєму помешканні. Про це повідомили в Патрульній поліції України.