Європа закликає Трампа підтримувати Україну та утриматись від торговельних війн

Джерело: Reuters

Європейські лідери на зустрічі в Будапешті закликали Дональда Трампа підтримувати Україну, уникати торговельних війн та утриматись від порушень світового порядку, коли він вступить на пост президента США.

Повернення Трампа у Білий дім – вагомий виклик для Європи, який відчиняє епоху невизначеності у той час, коли на континенті вже немає такої єдності, як раніше, а уряди двох потужних держав – Німеччини та Франції – ослаблені.

Стосунки Трампа з Європою були непростими ще під час його першого президентства, а його повернення зараз вносить невизначеність щодо подальшої підтримки Штатами України, яка бореться з повномасштабним вторгненням РФ.

Занепокоєння викликає і ставлення Трампа до НАТО і перспектива введення мит на експорт товарів з ЄС до США.

“Я довіряю американському суспільству. Вони знають, що у їхніх інтересах бути твердими, коли мовиться про авторитарні режими. Якби США були слабкими з Росією, що б це означало для Китаю?”, – сказав глава Євроради Шарль Мішель на зустрічі майже 50 лідерів Європи у Будапешті.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що ЄС повинен об’єднатись, оскільки тепер жоден член Євросоюзу самостійно не впорається з майбутніми викликами.

“У наших інтересах, щоб автократи цього світу отримали чітке повідомлення про те, що це не право сили, а верховенство закону є важливим”, – сказала фон дер Ляєн щодо подальшої підтримки України.

Чимало європейських лідерів сказали, що з нетерпінням очікують співпраці з Трампом. Та є і ті, хто занепокоєний його майбутнім президентством, зокрема через питання торгівлі та грубу манеру спілкування Трампа з союзниками.

“Президент Трамп відомий інколи своєю непередбачуваністю, своєю нестабільністю, тому нам потрібен діалог. Ми будемо прагнути діалогу, але не відмовимось від своїх принципів”, – сказав прем’єр-міністр Люксембургу Люк Фріден.

Прем’єр Фінляндії Петтері Орпо вислови занепокоєність перспективою торговельної війни. Він закликав не допустити цього і спробувати вплинути на політику США і Трампа, аби той зрозумів, які ризики несе такий крок.

На саміт, який триває у столиці Угорщини, запросили не лише членів Євросоюзу, а й лідерів інших країн континенту, зокрема Великої Британії, які, як очікується, скажуть про те, що продовжать підтримувати Україну.

Глава НАТО Марк Рютте сказав, що важливо, аби війна в Україні розглядалась не лише як проблема для Європи. Він додав, що співпраця Росії та КНДР є загрозою не тільки для європейських членів НАТО, а й для США.

Вже ввечері 7 листопада відбудеться зустріч лише країн-членів ЄС, де розглянуть трансатлантичні питання. Ще однією темою стане Грузія, де на нещодавніх виборах до парламенту переможцями оголосили проросійську партію “Грузинська мрія”. ЄС заморозив заявку Грузії на членство в ЄС через загрозу демократії у країні.

  • За даними ЗМІ, Дональд Трамп, якого обрали новим президентом США, попри неодноразові заяви про намір завершити війну в Україні протягом 24 годин, досі не вирішив, як він це зробить.

Згідно з даними Adobe Analytics, Чорна п’ятниця 2024 року стала історичною для споживачів у США, які витратили рекордні суми як у магазинах, так і онлайн. Загалом американці здійснили покупки на $17,5 мільярда лише за один день, що на 7% більше, ніж минулого року, за даними Salesforce.

Під час футбольного матчу між командами “Шахтар” і “Рух” перший символічний удар по м’ячу виконала захисниця України Наталія Грабарчук. Вона – колишня вихователька дитячого садка, яка нині служить стрільчинею-зенітницею у Галицько-Волинській радіотехнічній бригаді повітряного командування “Захід”.

Оксфордський словник обрав терміном 2024 року словосполучення “brain rot” (“гниття мозку”). Вислів означає надмірне споживання неякісного контенту, який шкодить людині. 

У Бельгії набув чинності перший у світі закон, який надає секс-працівникам право підписувати офіційні трудові договори, а також отримувати низку соціальних виплат.

Лейбл Universal Music Group (UMG) подав скаргу до федерального суду в Нью-Йорку, в якому стверджує, що дистрибʼютор Believe розповсюджує треки фейкових виконавців.