Європейський Союз розробляє схему отримання більшого прибутку із заморожених активів РФ
Джерело: “Суспільне” з посиланням на “Politico”
Європейський Союз планує отримати додаткові мільярди євро із заморожених російських активів, інвестуючи їх у більш ризиковані фонди. Цей план передбачає збільшення фінансової підтримки Україні, при цьому уникаючи звинувачень у привласненні грошей Росії.
За даними чотирьох чиновників, обізнаних з процедурою, Єврокомісія розглядає можливість переведення близько 200 мільярдів євро заморожених державних активів Росії, що наразі зберігаються у Бельгії, у новий інвестиційний фонд із вищою ступенем ризику та відповідно вищою прибутковістю.
Метою є отримання більшого прибутку для підтримки економіки України на тлі загроз президента США Дональда Трампа припинити фінансування. Заморожені активи були заблоковані у 2022 році у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Водночас цей крок не передбачає повної конфіскації російських активів, чому протистоять кілька країн ЄС, зокрема Німеччина та Італія, через фінансові та юридичні складнощі.
Використовуючи лише доходи від інвестицій, залишаючи при цьому основний капітал недоторканим, ЄС прагне уникнути звинувачень у порушенні міжнародного права.
Група G7 минулого року погодила виділення Україні 45 млрд євро, отриманих від інвестування заморожених активів. Частка ЄС у цій сумі становить 18 млрд євро, які мають бути виплачені до кінця цього року, що викликає питання щодо джерел фінансування України у 2026 році.
Міністри фінансів 27 країн ЄС розпочнуть ці обговорення у четвер, 19 червня, на неформальній вечері в Люксембурзі.
“Важливо, щоб ми почули від Комісії про доступні варіанти, особливо щодо потенційного використання заморожених російських активів та подальших кроків щодо режиму санкцій”, – зазначила Польща, яка головує в ЄС.
Також Польща запропонувала впровадити нову схему зовнішнього фінансування оборони SAFE для закупівлі зброї Україні.
Зазначається, що зустріч у четвер стане початком тривалих і напружених дискусій, адже європейські столиці з обмеженими бюджетами дедалі більше опиняються у складному виборі між продовженням підтримки України та задоволенням власних внутрішніх потреб.
Обхідний шлях ЄС
Посадовці Європейського Союзу розглядають можливість передачі активів із системи Euroclear у Бельгії до “спеціальної цільової компанії”, створеної під егідою ЄС.
Головною перевагою швидкого створення нового фонду є те, що активи потім можна буде спрямувати на ризикованіші інвестиції, здатні принести Україні набагато вищу прибутковість. Чиновники не уточнили, які саме інвестиції це можуть бути.
Згідно зі своїми правилами, Euroclear зобов’язаний інвестувати активи, багато з яких вже досягли терміну погашення та перетворені на ліквідні кошти, у Бельгійському центральному банку, який пропонує найнижчу безризикову норму прибутковості.
У 2024 році прибутки, отримані від таких інвестицій, склали 4 мільярди євро, які пізніше були спрямовані на обслуговування кредиту G7 Україні.
Прихильники нового інвестиційного фонду стверджують, що ЄС має отримувати більше доходів із суверенних фондів Росії, щоб підтримати Україну в довгостроковій перспективі “на тлі затяжного протистояння в мирних переговорах з Москвою”.
Ще однією потенційною перевагою є те, що це може виявитися корисним захистом від ризику того, що Угорщина може накласти вето на поновлення санкцій і фактично повернути гроші Росії.
Російські активи заблоковані відповідно до режиму санкцій ЄС, який має одноголосно поновлюватися кожні шість місяців, а угорський уряд неодноразово погрожував використати своє право вето як знак доброї волі щодо Кремля.
Протягом останніх тижнів Комісія провела неофіційні переговори з групою країн, включаючи Францію, Німеччину, Італію та Естонію, щоб вивчити юридичні способи замороження активів, якщо Угорщина заблокує продовження санкцій, повідомили два чиновники, обізнані з процедурою.
Для створення нового інвестиційного фонду ЄС планує використовувати голосування простою більшістю, що обійде вето Угорщини. Однак критики нового механізму фінансування попереджають — якщо інвестиції виявляться збитковими, витрати ляжуть на плечі платників податків.
ЄС шукає креативні рішення, оскільки його центральний грошовий фонд у розмірі 1,2 трильйона євро, який регулює всі державні витрати, перевантажений, а новий бюджет набуде чинності лише у 2028 році.
“Нелегко буде знайти гроші в рамках поточної багаторічної фінансової програми”, – сказав європейський дипломат.
Значна частина фінансового пакета ЄС для України у розмірі 50 мільярдів євро, який був узгоджений у 2023 році та мав тривати до кінця 2027 року, вже витрачена.
Окрім економічних обмежень, чиновники скептично ставляться до ідеї подальшого поповнення центрального бюджету ЄС, оскільки це вимагає одноголосності, а Угорщина, ймовірно, блокуватиме цей крок.
- Україна отримала від Європейського Союзу ще 1 млрд євро коштом російських активів.
- За даними ЗМІ, депозитарій цінних паперів Euroclear планує конфіскувати і перерозподілити близько 3 мільярдів євро (3,4 мільярда доларів) заморожених російських коштів.
Генеральний прокурор України Руслан Кравченко заявив, що посадовці Департаменту транспортної інфраструктури КМДА і “Київського метрополітену” знали про аварійний стан тунелю між станціями метро “Деміївська” та “Либідська”, але нічого з цим не робили.
Імовірно, президент США Дональд Трамп зрозумів урок, який так само важко давався всім його попередникам у XXI столітті: неможливо перезавантажити стосунки США з президентом РФ Володимиром Путіним.
Зранку 11 липня російські війська з артилерії обстріляли заклад охорони здоровʼя у Білозерці, що на Херсонщині. Пошкоджено будівлю медзакладу, постраждав пацієнт та двоє працівників.
Міністр міграції Швеції Юган Форсселл заявив, що “шокований і наляканий” крайньо правим активізмом свого сина-підлітка.
Посол України в Туреччині Наріман Джелялов подарував президенту Реджепу Таїпу Ердогану керамічний “Dostluk Kalkanı” (“Щит дружби”).