Євросоюз відкинув пропозицію послабити санкції проти РФ заради «тиші» у Чорному морі

Джерело: Euractiv 

США нині обговорюють із Росією можливе пом’якшення економічних санкцій у межах спроб домовитися про зупинення бойових дій в Україні. Однак зняття обмежень, про які мовиться, залежить від Євросоюзу, який не має наміру знижувати тиск на Москву.

Остаточне рішення щодо цього має ухвалити Європейський Союз, проте, за оцінками дипломатів, на швидке схвалення сподіватися не варто.

США не прагнуть під’єднати ЄС до переговорів, але дали зрозуміти європейським союзникам, що залучать їх до обговорення питання про санкції, пише Bloomberg. Однак ЄС дав зрозуміти, що не готовий до їхнього пом’якшення.

Припинення нічим не спровокованої та не виправданої російської агресії в Україні та безумовне виведення всіх російських військ з усієї території України буде однією з головних умов для зміни чи зняття санкцій, – заявила речниця Європейської комісії із закордонних справ Анітта Гіппер.

Президент Франції Емманюель Макрон після зустрічі з Володимиром Зеленським також заявив увечері у середу, що вважає обговорення пом’якшення санкцій передчасним.

За умовами угоди Росія погодилася на припинення вогню, але висунула низку умов. Так, Кремль наполягає на відновленні доступу до міжнародної платіжної системи SWIFT для кількох своїх банків, зокрема Россєльхозбанку.

Москва заявляє, що санкції ускладнюють експорт добрив і зерна, однак ЄС ще у 2022 році вивів сільськогосподарські товари з-під санкцій, і Росія продовжує торгувати ними.

Європейська комісія вже наголосила, що будь-яке послаблення санкцій можливе лише за умови повного виведення російських військ з України.

ЄС не планує змінювати санкційну політику до липня, коли має бути чергове голосування про продовження обмежень. Дипломати побоюються, що навіть незначні поступки Москві можуть поступово зруйнувати санкційний режим, а також спровокувати розкол між США та ЄС у підходах до тиску на Кремль.

Вашингтон міг би відкрити рахунки для російських банків у США, що дозволило б їм працювати з доларами без SWIFT. Проте цей механізм є складним і повільним.

Дипломати в Брюсселі зберігають стриманість.

Своєю чергою, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що можливість повернення російських банків до міжнародної системи SWIFT напряму залежить від подальших дій Москви.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився приїхати до Москви на 9 травня. Про те, що Моді не прийняв запрошення глави РФ Володимира Путіна брати участь в урочистих заходах, повідомив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

Компанії McDonald’s і Coca-Cola досі розглядають російський ринок як зону підвищених ризиків і не планують повертатися до діяльності у цій країні, свідчать листи компаній до правозахисної групи B4Ukraine.