З початку повномасштабного вторгнення Росія збільшила цензуру в інтернеті в 30 разів – NYT
Джерело: New York Times
У чому різниця між російським інтернетом до і після вторгнення в Україну? Відповідь: посилення цензури в 30 разів.
Як пояснили у виданні, такий висновок міститься у звіті, опублікованому групою Citizen Lab з Університету Торонто, яка займається вивченням цензури в інтернеті в авторитарних країнах.
“Новий звіт став однією з перших спроб кількісно оцінити масштаби російської інтернет-цензури з початку війни проти України в лютому 2022 року”, – йдеться у статті.
Для підготовки своїх висновків група Citizen Lab проаналізувала понад 300 судових рішень російського уряду проти VK, де містилася вимога видалити сторінки, повідомлення, відео й інший контент. До вторгнення російський уряд видавав накази про видалення чогось з VK у середньому кожні 50 днів. Однак після початку повномасштабної війни, за даними Citizen Lab, ця кількість зросла майже до одного разу на день.
Досить часто судові розпорядження були спрямовані на те, щоб змусити VK видалити новини зі сторінок незалежних ЗМІ, а також повідомлення і облікові записи, які демонстрували невдоволення путінським режимом або війною. Уряд також використовував блокування за ключовими словами для цензури термінів, які стосуються ЛГБТ+ спільноти.
“Ці висновки вказують на надзвичайну політичну чутливість війни проти України для Росії, а також свідчать про російську потребу жорстко контролювати доступ громадян до інформації про вторгнення”, – пояснив співавтор дослідження Джеффрі Нокель.
Зазначено, що від початку повномасштабної війни Росія також заблокувала доступ до деяких міжнародних сайтів, зокрема Facebook, Instagram і Twitter. Щоб уникнути цих заборон, багато росіян почали використовувати VPN.
У звіті дослідники Citizen Lab також порівняли контент у VK, доступний у Канаді, де цей сайт менш обмежений, з тим, що було недоступне для користувачів в Росії. Citizen Lab виявила особисті облікові записи, відео і групи спільнот, вміст яких так чи інакше стосувався війни. І всі ці матеріали були заблоковані для російських користувачів.
Як повідомляється, масштаби зачистки онлайн-контенту в Росії невеликі порівняно з іншими авторитарними країнами, такими як Китай та Іран. Натомість методи, яким послуговуються ці країни, схожі.
Відтак, основним способом російських цензорів для видалення контенту з VK було блокування спільнот і особистих сторінок. При цьому російська влада також вдавалася й до інших методів, поширених в Китаї, зокрема до заходів, спрямованих на те, щоб користувачі не могли шукати певні слова на сайті.
- Національна рада з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) ухвалила рішення закрити доступ до трьох російських сайтів – wagner2022.ru, dentv.ru і yapolitic.ru.
- На тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей росіяни не можуть запустити філії свого пропагандистського холдингу через відсутність достатньої кількості персоналу.
Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.
Нардеп від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поінформував, що Міністерство оборони розробило новий механізм ротації на фронті, котрий передбачає “кілька місяців відпочинку” після 90 днів безперервної служби та участі у бойових діях.
Адміністрація президента США Дональда Трампа дійшла висновку, що укласти мирну угоду щодо України найближчими місяцями не вдасться, підтвердили двоє американських посадовці. У зв’язку з цим Білий дім розробляє механізми тиску як на Москву, так і на Київ.
Україна надала США підтвердження ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, що порушує домовленості про перемир’я, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.