З початку повномасштабного вторгнення Росія збільшила цензуру в інтернеті в 30 разів – NYT

Джерело: New York Times

У чому різниця між російським інтернетом до і після вторгнення в Україну? Відповідь: посилення цензури в 30 разів.

Як пояснили у виданні, такий висновок міститься у звіті, опублікованому групою Citizen Lab з Університету Торонто, яка займається вивченням цензури в інтернеті в авторитарних країнах.

“Новий звіт став однією з перших спроб кількісно оцінити масштаби російської інтернет-цензури з початку війни проти України в лютому 2022 року”, – йдеться у статті.

Для підготовки своїх висновків група Citizen Lab проаналізувала понад 300 судових рішень російського уряду проти VK, де містилася вимога видалити сторінки, повідомлення, відео й інший контент. До вторгнення російський уряд видавав накази про видалення чогось з VK у середньому кожні 50 днів. Однак після початку повномасштабної війни, за даними Citizen Lab, ця кількість зросла майже до одного разу на день.

Досить часто судові розпорядження були спрямовані на те, щоб змусити VK видалити новини зі сторінок незалежних ЗМІ, а також повідомлення і облікові записи, які демонстрували невдоволення путінським режимом або війною. Уряд також використовував блокування за ключовими словами для цензури термінів, які стосуються ЛГБТ+ спільноти.

“Ці висновки вказують на надзвичайну політичну чутливість війни проти України для Росії, а також свідчать про російську потребу жорстко контролювати доступ громадян до інформації про вторгнення”, – пояснив співавтор дослідження Джеффрі Нокель.

Зазначено, що від початку повномасштабної війни Росія також заблокувала доступ до деяких міжнародних сайтів, зокрема Facebook, Instagram і Twitter. Щоб уникнути цих заборон, багато росіян почали використовувати VPN.

У звіті дослідники Citizen Lab також порівняли контент у VK, доступний у Канаді, де цей сайт менш обмежений, з тим, що було недоступне для користувачів в Росії. Citizen Lab виявила особисті облікові записи, відео і групи спільнот, вміст яких так чи інакше стосувався війни. І всі ці матеріали були заблоковані для російських користувачів.

Як повідомляється, масштаби зачистки онлайн-контенту в Росії невеликі порівняно з іншими авторитарними країнами, такими як Китай та Іран. Натомість методи, яким послуговуються ці країни, схожі.

Відтак, основним способом російських цензорів для видалення контенту з VK було блокування спільнот і особистих сторінок. При цьому російська влада також вдавалася й до інших методів, поширених в Китаї, зокрема до заходів, спрямованих на те, щоб користувачі не могли шукати певні слова на сайті.

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

22 квітня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про інцидент з побиттям підлітка у київській школі №81. Школяр зазнав тяжкої травми, водночас дитину прооперували лише на десятий день після побиття, оскільки хлопчик нічого не сказав батькам.

Російські війська шість місяців штурмували невелике село Новомихайлівка, водночас втративши понад 250 одиниць бронетехніки.

Ввечері 22 квітня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про вибухи.

Україна продовжує залишатися основною країною-отримувачем німецького експорту озброєння. На перший квартал року понад 70% схвалених урядом ФРН коштів отримає наша країна.