З початку року в Україні зафіксували три випадки правця: у МОЗ нагадали про щеплення
Джерело: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України
За початку 2025 року в Україні зафіксували три випадки зараження правцем, два з яких летальні.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ наголосили, що правець – небезпечна інфекційна хвороба, що уражає нервову систему, спричиняє сильні судоми та проблеми з диханням і ковтанням.
Щороку у нашій країні реєструються випадки правця. Протягом 2024 року зафіксовано 12 випадків — удвічі більше, ніж у 2023 році.
Спори бактерій Clostridium tetani, що спричиняють правець, є всюди: у ґрунті, пилу, перегної. Інфікування може статися під час поранення забрудненим предметом, роботи з деревом чи землею, навіть від незначної подряпини.
Зауважується, що від людини до людини правець не передається, тож і колективного імунітету від нього не існує, тому вакцинація — єдиний надійний захист проти правця.
Ефективність вакцинації проти правця — 100% (повний курс щеплень), одначе, набутий імунітет від цієї хвороби потрібно періодично поновлювати, тому вакцинуватися проти правця необхідно регулярно протягом усього життя.
Дітей вакцинують, починаючи з 2 місяців від народження, комбінованою вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця. Дорослим вакцинуватися проти правця потрібно раз на 10 років, починаючи з 16 років, за умови дотримання Календаря профілактичних щеплень. Для цього використовується вакцина АДП-М від одразу двох хвороб: правця і дифтерії.
Якщо ви пропустили планову вакцинацію або не знаєте свого вакцинального статусу, зверніться до свого сімейного лікаря, який складе для вас індивідуальний графік, щоб отримати всі дози вакцини з мінімальними інтервалами. Також можна звернутися в будь-який найближчий заклад охорони здоров’я, – нагадали у Центрі.
За даними ВООЗ, щороку у світі від правця помирає близько 30 000 новонароджених та 15 000 дорослих.
Симптоми правця:
- головний біль;
- порушення сну, дратівливість;
- спазми м’язів (це найвідоміший симптом правця, який може призвести до “сардонічної посмішки” (спазм м’язів обличчя) та “опістотонусу” (вигинання спини дугою));
- труднощі з ковтанням (через спазм м’язів горла);
- можлива лихоманка;
- підвищена чутливість до подразників: світло, звук.
Симптоми правця зазвичай з’являються протягом 3-21 днів після інфікування, але можуть проявитися як раніше, так і пізніше цього періоду.
Важливо негайно звернутися за медичною допомогою, якщо ви підозрюєте у себе або когось із близьких правець.
Лікування правця
Лікування правця включає:
- Введення вакцини: це допомагає нейтралізувати токсин, який виробляють бактерії правця.
- Хірургічна обробка ран: це важливо для видалення будь-яких джерел бактерій правця.
- Підтримувальна терапія: наприклад введення ліків для розслаблення м’язів, контроль артеріального тиску та дихання, а також годування через зонд, якщо людина не може ковтати.
Завдяки вакцинації та дотриманню заходів профілактики можна значно знизити ризик зараження правцем.
- В Україні фіксують збільшення випадків зараження сказу. Сказ – це смертельно небезпечна хвороба, але вакцинація може зберегти людині життя.
- Вчені заявили, що до кінця століття більшість населення світу може бути під загрозою зараження хворобами, які переносять комахи, такими як малярія та денге.
- У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, що таке предіабет та які симптоми допоможуть розпізнати загрозливий стан.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.