З України до США намагалися незаконно вивезти старовинні ікони ХІХ-XX століття

Фото: Державна митна служба України

Джерело: Державна митна служба України

З Кропивницького до США намагалися вивезти п’ять старовинних ікон кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Відтак, працівники Державної митної служби виявили ікони під час митного контролю трьох міжнародних поштових відправлень, які прямували за межі України, з Кропивницького до США.

З огляду на явні ознаки старовини, митники скерували частину ікон до Національного художнього музею України та частину – до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо можливої належності святинь до культурних цінностей. Як визначили фахівці музеїв, усі ікони мають культурну та історичну цінність.

З п’яти ікон, наданих на дослідження, одну ідентифіковано як “Святий Миколай Чудотворець” початку ХХ століття. Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Варто нагадати, що слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – крупний іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище. Борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування.

Другу експерти визначили як старообрядницьку металеву ікону “Образ святого пророка Іллі” ХІХ ст., прикрашену блакитною емаллю. Також фахівці визначили ікону “Воскресіння Господнє” кінця ХІХ ст., яка виготовлена в техніці сріблення. Решта дві – ікони “Святий Архангел Михаїл” кінця ХІХ-початку ХХ ст. та “Святий Іоанн воїн” початку ХХ ст. – виготовлені в іконописно-ремісничих майстернях за встановленим зразком відповідно до іконографічних канонів в російській імперії.

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи Міністерства культури України. Таких митникам надано не було. Ікони вилучено.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 1 лютого. Наразі на фронті відбулося 71 бойове зіткнення. Окупанти продовжують зосереджувати зусилля на Покровському, Куп’янському, Лиманському напрямках та на Курщині.

Берлінське рекламне агентство Lure зробило безкоштовну кампанію для російського медіа Meduza, в якій використало кадри наслідків російського вторгнення в Україну.

Депутата Київради від “Європейської Солідарності”, офіцера ЗСУ Олександра Погребиського знову викликають в суд у справі про нібито напад на колишнього народного депутата від ОПЗЖ Олега Волошина, який нині живе у Білорусі.

Компанія “Молдовагаз” почала постачати газ невизнаному Придністров’ю.

Мільярдер та винахідник Ілон Маск витратив не менше 288 млн доларів на передвиборчу кампанію Дональда Трампа та інших республіканців.