З України до США намагалися незаконно вивезти старовинні ікони ХІХ-XX століття

Фото: Державна митна служба України
Джерело: Державна митна служба України
З Кропивницького до США намагалися вивезти п’ять старовинних ікон кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Відтак, працівники Державної митної служби виявили ікони під час митного контролю трьох міжнародних поштових відправлень, які прямували за межі України, з Кропивницького до США.
З огляду на явні ознаки старовини, митники скерували частину ікон до Національного художнього музею України та частину – до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо можливої належності святинь до культурних цінностей. Як визначили фахівці музеїв, усі ікони мають культурну та історичну цінність.
З п’яти ікон, наданих на дослідження, одну ідентифіковано як “Святий Миколай Чудотворець” початку ХХ століття. Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Варто нагадати, що слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – крупний іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище. Борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування.
- Фото: Державна митна служба України
- Фото: Державна митна служба України
- Фото: Державна митна служба України
Другу експерти визначили як старообрядницьку металеву ікону “Образ святого пророка Іллі” ХІХ ст., прикрашену блакитною емаллю. Також фахівці визначили ікону “Воскресіння Господнє” кінця ХІХ ст., яка виготовлена в техніці сріблення. Решта дві – ікони “Святий Архангел Михаїл” кінця ХІХ-початку ХХ ст. та “Святий Іоанн воїн” початку ХХ ст. – виготовлені в іконописно-ремісничих майстернях за встановленим зразком відповідно до іконографічних канонів в російській імперії.
- Фото: Державна митна служба України
- Фото: Державна митна служба України
- Фото: Державна митна служба України
Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи Міністерства культури України. Таких митникам надано не було. Ікони вилучено.
- Прикордонники Білгород-Дністровського загону під час огляду автомобіля в пункті пропуску “Серпневе” виявили стародрук “Кобзар” 1939 року випуску.
- У Чернівецькій області на кордоні з Румунією прикордонники запобігли вивезенню з України колекції старовинних монет та книги 18-20 століть.
- 20 березня директор Інспекції інформації та спадщини Міністерства освіти, культури і науки Нідерландів Альфред Рус передав посольству України в Нідерландах 8 предметів археології, які раніше незаконно вивезли з території України.
TikTok обмежив пошукові запити, повʼязані з відео з лідерами Німеччини та Франції під час їхньої поїздки до Києва, через російський фейк про те, що вони нібито вживали наркотики в потязі.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що українську делегацію на переговорах з Росією в Стамбулі 15 травня очолить міністр оборони Рустем Умєров. Разом з ним будуть військові та розвідники.
15 травня Україна приєдналася до Рамкової конвенції Ради Європи про штучний інтелект, права людини, демократію та верховенство права — перший у світі міжнародний договір, котрий визначає принципи етичного впровадження та регулювання ШІ.
Аукціонний дім Sotheby’s у Гонконзі відклав продаж сотні коштовностей, пов’язаних з останками Будди, після погрози судовим позовом з боку уряду Індії.
Німеччина екстрадувала до України громадянина Тунісу, якого підозрюють у шахрайстві на 4 мільйони гривень.