За допомогою штучного інтелекту вдалося прискорити розробку ліків від хвороби Паркінсона

Джерело: MedicalXpress

Дослідники з Кембридзького університету вдало використали штучний інтелект, щоб прискорити пошук потенційних ліків проти хвороби Паркінсона.

Хвороба Паркінсона, яка впливає на понад шість мільйонів людей по всьому світу, залишається однією з найбільш серйозних викликів для медичної науки. Досі не існує жодного ефективного методу лікування хвороби, що покращує її перебіг.

У своїй останній роботі, опублікованій в Nature Chemical Biology, команда дослідників представила стратегію, що базується на штучному інтелекті, для ефективного виявлення сполук, які можуть блокувати формування або розповсюдження агрегатів білка альфа-синуклеїну, ключового у формуванні цієї хвороби.

“Один із шляхів пошуку потенційних методів лікування хвороби Паркінсона вимагає ідентифікації невеликих молекул, які можуть пригнічувати агрегацію альфа-синуклеїну, який є білком, тісно пов’язаним із захворюванням”, — сказав професор Мікеле Вендрусколо з кафедри хімії Юсуфа Хаміда, який керував дослідженнями. “Але це надзвичайно трудомісткий процес — просто визначення провідного кандидата для подальшого тестування може зайняти місяці або навіть роки”.

Завдяки методам машинного навчання, дослідники вдалися швидко просіяти величезні хімічні бібліотеки, складені з мільйонів сполук, і виділити п’ять найпотужніших кандидатів для подальших досліджень.

“Замість експериментального скринінгу ми перевіряємо комп’ютерно”, — сказав Вендрусколо, який є співдиректором Центру захворювань неправильного складання. “Використовуючи знання, отримані під час початкового скринінгу за допомогою нашої моделі машинного навчання, ми змогли навчити модель ідентифікувати конкретні регіони на цих малих молекулах, відповідальних за зв’язування, а потім ми можемо повторно перевірити та знайти більш потужні молекули”.

За допомогою цього методу, команда з Кембриджа створила сполуки для націлювання на кишені на поверхні агрегатів, які відповідають за експоненціальне поширення самих агрегатів. Ці сполуки виявилися в сотні разів потужнішими та набагато дешевшими у розробці, ніж ті, про які повідомлялося раніше.

“Машинне навчання справляє реальний вплив на процес відкриття ліків — воно прискорює весь процес виявлення найперспективніших кандидатів”, — сказав Вендрусколо. “Для нас це означає, що ми можемо розпочати роботу над кількома програмами відкриття ліків — замість однієї. Так багато можливо завдяки значному скороченню як часу, так і витрат — це захоплюючий час”.

Хоча ще потрібно провести додаткові дослідження та клінічні випробування, цей відкритий підхід до пошуку ліків може принести значний прогрес у лікуванні хвороби Паркінсона та подібних нейродегенеративних захворювань.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.