Запропонована Росією мирна угода після вторгнення у 2022 нагадувала «капітуляцію» — ЗМІ
Джерело: “Радіо свобода”
На початку березня 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення, Росія запропонувала Україні проєкт “мирної угоди”, що нагадував умови капітуляції. Проєкт під назвою “Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України” передали українській делегації 7 березня, під час третього раунду переговорів у Біловезькій пущі в Білорусі.
“Радіо Свобода” стверджує, що отримало текст договору від українського джерела. Російське джерело, близьке до переговорів, підтвердило його справжність.
Переговори між Україною та Росією розпочалися 28 лютого 2022 року. Деякі зустрічі проходили очно, інші – онлайн. Українська делегація під керівництвом Давида Арахамії прибула до резиденції “Лясковичі” у Білорусі для переговорів з російською делегацією, яку очолював Володимир Мединський. Переговори припинилися наприкінці квітня.
Що саме вимагали від України
Документ, що складається з шести сторінок основного тексту та чотирьох сторінок додатків, включає 18 статей. Вони охоплюють питання нейтралітету України, військові та міжнародні зобов’язання, визначення кордонів, гуманітарні аспекти (мова, релігія, історія) та скасування санкцій проти Росії.
У проєкті передбачалося скорочення української армії до 50 тисяч осіб і суттєве зменшення кількості військової техніки. Україні пропонували відмовитися від розробки, виробництва та розміщення ракет із дальністю понад 250 км. Росія залишала за собою право визначати, які види озброєнь можуть бути заборонені в майбутньому.
Документ також вимагав від України визнання незалежності так званих Донецької та Луганської “народних республік” у межах адміністративних областей, фінансування відновлення Донбасу, скасування санкцій і міжнародних позовів проти Росії. Російська мова мала отримати статус державної, а майнові права Української православної церкви (Московського патріархату) – мали відновити.
Також Росія наполягала на скасуванні заборон на радянську та комуністичну символіку, вважаючи відповідні закони України проявами “нацифікації”. Водночас під час переговорів російська сторона висувала й інші умови, зокрема відновлення постачання води до Криму, від чого згодом відмовилася.
- Україна та Росія ведуть конфіденційні переговори з метою досягнення компромісів, повідомляє редакторка політичного відділу німецького видання Die Zeit Аліса Бота.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 28 травня. З початку доби відбулося 197 бойових зіткнень.
28 травня Україна та Фінляндія започаткували міжнародну Коаліцію укриттів цивільного захисту на підтримку нашої держави. Відповідну заяву підписали в Києві глава українського уряду Денис Шмигаль з прем’єр-міністром Фінляндії Петтері Орпо.
Росія спробує використати можливий прорив у прикордонних районах Сумської та Харківської областей не для захоплення міст, а як інструмент політичного тиску. Про це заявив підполковник Збройних сил України, заступник командира Третьої окремої штурмової бригади Максим Жорін.
Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що після зустрічі у Туреччині 16 травня міжнародна спільнота очікувала від Росії надання офіційного документа з викладенням бачення кроків щодо припинення вогню в Україні. Однак, за його словами, російська сторона навмисно затягувала цей процес.
Президент США Дональд Трамп заявив, що за два тижні стане зрозуміло, чи справді російський лідер Володимир Путін хоче покласти край війні проти України.