Засновнику WikiLeaks Ассанжу відклали екстрадицію до США

Джерело: The Guardian

Високий суд Лондона поставив низку умов американському уряду для екстрадиції Джуліана Ассанжа – засновника Wikileaks, якого у США звинувачують у шпигунстві. На виконання цих умов дали три тижні, і, якщо умови не будуть виконані, Ассанжу дозволять подати апеляцію проти екстрадиції.

У рішенні суду зазначається, що, у випадку екстрадиції, США повинні гарантувати, що Ассанж не постраждає під час судового процесу через свою національність (Ассанж є громадянином Австралії), що він зможе посилатись на Першу поправку Конституції США, яка гарантує свободу слова, а також, що йому не загрожуватиме смертна кара.

Якщо Велика Британія не отримає цих гарантій до 16 квітня – Ассанжу дозволять подати апеляцію.

У випадку, якщо до цього часу США погодяться на умови британського суду, сторонам буде запропоновано подати додаткові письмові заяви щодо дозволу на апеляцію з іншим слуханням, попередньо призначеним на 20 травня.

Якби не сьогоднішнє рішення суду, то Ассанжа б екстрадували до США протягом кількох днів.

Протягом дводенних слухань адвокати Ассанжа стверджували, що звинувачення проти засновника WikiLeaks – політично мотивовані, і запит про екстрадицію – незаконний.

ДОВІДКА: У США Джуліану Ассанжу висунуто 18 звинувачень, з яких 17 – звинувачення у шпигунстві, та одне – у незаконному використанні комп’ютера через публікацію секретних документів про дії США в Афганістані та Іраці.

Прокурори США наполягають, що Ассанж допоміг колишній американській військовослужбовиці Челсі Меннінг викрасти воєнні документи, які згодом опублікували на WikiLeaks.

За всіма звинуваченням Ассанжу у США загрожує 175 років ув’язнення. Аби уникнути екстрадиції, Ассанж 7 років жив у посольстві Еквадору у Лондоні, а останні 5 років – у в’язниці.

Всі ці роки захист Ассанжа стверджує, що екстрадиція означатиме покарання за політичні погляди та порушення права на свободу слова.

  • Суддя, яка головує у справі про неналежне поводження колишнього президента Дональда Трампа із секретними документами, відхилила одне з клопотань про зняття з нього звинувачень.

Ввечері 17 вересня російські війська масовано атакували Запорізьку область. Внаслідок обстрілу загинуло двоє осіб та пʼятеро отримали поранення, повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров.

Військовослужбовці 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” Національної гвардії України прикинулися російськими розвідниками, аби захопити у полон трьох солдатів РФ.

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови продовжує фіксувати системні порушення мовних прав громадян України в інтернеті. З початку 2024 року надійшла 421 скарга щодо порушення частини шостої статті 27 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, котра регламентує використання державної мови в мережі інтернет (що майже на 50% менше, ніж за цей період у 2023 році).

Лідер Християнсько-демократичної спілки Фрідріх Мерц буде кандидатом на пост канцлера від опозиційного блоку ХДС/ХСС.

Міністерка з питань міграції та надання притулку Нідерландів Марьолейн Фабер заявила, що уряд у Гаазі хоче оголосити надзвичайний стан, щоб призупинити дію деяких частин закону про надання притулку.