Завершено слідство стосовно нардепа у «газовій» справі на 2,1 млрд

Джерело: САП

12 серпня прокурор САП прийняв рішення про завершення досудового розслідування у справі стосовно народного депутата, який підозрюється в організації заволодіння майном держави (природним газом) на суму понад 2,1 млрд грн та легалізації незаконно отриманого прибутку.

Встановлено, що протягом 2013–2017 років народний депутат, залучивши п’ятьох інших осіб, організував заволодіння природним газом підконтрольними йому службовими особами Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ (Львівщина) на загальну суму понад 2,155 млрд грн.

Під його контролем підприємства-власники Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ уклали низку угод про закупівлю в НАК “Нафтогаз України” природного газу для виробництва теплової енергії населенню. З метою здешевлення тепла для цієї категорії споживачів НАК постачав комерційним ТЕЦ газ за цінами, суттєво нижчими від ринкових.

Проте одержаний “пільговий” газ ТЕЦ не постачали населенню, а використали в господарській діяльності для виробництва електрики, яку надалі реалізували ДП “Енергоринок” за тарифом, визначеним на підставі собівартості електроенергії, виробленої з газу за ринковою ціною.

Внаслідок цих дій прибутковість виробництва електрики ТЕЦ у деякі періоди перевищувала 130%.

Водночас протягом 2013–2018 років нардеп організував легалізацію частини цих коштів шляхом переказу на рахунки підконтрольної ТОВ та компаній-нерезидентів у так званій офшорній зоні, їх змішування, маскування та врешті-решт повернення в Україну під виглядом іноземних інвестицій для фінансування нового бізнесу у сфері сонячної енергетики.

10 жовтня 2023 року нардепу повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України.

Нині обвинувальні акти стосовно п’яти учасників злочину скеровано до суду, а на цілісні майнові комплекси “Новороздільська ТЕЦ” та “Новояворівська ТЕЦ” накладено арешт.

Зауважимо, ми повідомляли, що Національне антикорупційне бюро України оголосило у розшук чинного народного депутата Ярослава Дубневича, який є підозрюваним у справі про розкрадання газу.

10 жовтня 2023 року НАБУ і САП повідомили народному депутату України Ярославу Дубневичу про підозру в організації заволодіння майном держави (природним газом) на суму понад 2,1 млрд грн та легалізації незаконно отриманого прибутку.

Він є шостим підозрюваним у межах цієї справи. Іншим учасникам схеми про підозру повідомили ще у січні 2018 року (епізод щодо розкрадання газу на 1,4 млрд грн) та у серпні 2020 року (епізод щодо розкрадання газу на 729,8 млн грн).

Деталі справи Ярослава Дубневича

Внаслідок описаних дій із заволодіння природним газом прибутковість виробництва електроенергії Новояворівською та Новороздільською ТЕЦ у деякі періоди перевищувала 100% (проти 3-5%, закладених в тариф Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг на підставі поданих вказаними ТЕЦ документів та обґрунтувань).

У такий спосіб, на переконання детективів НАБУ, ТЕЦ отримали незаконний дохід (надприбутки) у сумі понад 3,5 млрд грн.

Впродовж 2013-2018 років народний депутат організував легалізацію (відмивання) частини вказаних коштів на суму понад 450 млн грн шляхом казу на рахунки підконтрольної ТОВ та компаній-нерезидентів, у тому числі зареєстрованих у Кіпрській Республіці та на Маршаллових Островах, їх змішування та маскування та врешті-решт повернення в Україну під виглядом іноземних інвестицій для фінансування нового бізнесу у Львівському регіоні.

Наразі обвинувальні акти стосовно п’яти учасників схеми скеровано до суду, а на цілісні майнові комплекси “Новороздільська ТЕЦ” та “Новояворівська ТЕЦ” вартістю близько 800 млн грн накладено арешт.

Щодо організатора схеми, вирішується питання обрання йому запобіжного заходу. Слідство триває.

У НАБУ зауважили, вказаний народний обранець також є обвинуваченим у справі НАБУ і САП щодо заволодіння 93 млн грн “Укрзалізниці”.

Народні депутати з фракцій “Європейська Солідарність” та “Голос” зареєстрували проєкт Постанови ВР з вимогою до Уряду негайно виконати норми закону і призначити керівника БЕБ, визначеного на прозорому і чесному конкурсі – Олександра Цивінського.

Головний координатор німецької військової допомоги Україні, начальник штабу планування в Міністерстві оборони ФРН генерал-майор Крістіан Фройдінг заявив, що перші українські далекобійні ракети, профінансовані Німеччиною, мають надійти на озброєння ЗСУ до кінця липня.

Триває 1235-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Різке підвищення комунальних тарифів, масові відключення інтернету і згасання надій на угоду щодо України зі США вдарили по рейтингах російської влади. Хоча, більшість росіян все ж підтримує очільника Кремля Володимира Путіна і його уряд.

У ніч на 12 липня (з вечора 11 липня) російські окупаційні війська випустили по Україні 623 засоби повітряного нападу.