Збитки від лісових пожеж у Лос-Анджелесі стали найдорожчим стихійним лихом
Джерело: Bloomberg
Лісові пожежі у Лос-Анджелесі завдали економічних збитків на суму від 95 до 164 мільярдів доларів США. Якщо остаточні оцінки підтвердяться, ця катастрофа стане другою за вартістю стихійною лихою в історії США після урагану “Катріна” 2005 року. Остання спричинила збитки у 200 мільярдів доларів з урахуванням інфляції.
Пожежі в Ітоні та Палісейдс, які почалися 7 січня, призвели до загибелі щонайменше 29 людей. Вогонь знищив понад 16 тисяч будівель, з яких 11 тисяч були односімейними будинками. Ще було випалено приблизно 15 000 гектарів землі. У звіті, підготовленому економістами UCLA Чжиюнь Лі та Вільямом Ю, зазначено, що страхові збитки становлять близько 75 мільярдів доларів.
За оцінками дослідників, катастрофа зменшить валовий внутрішній продукт Лос-Анджелеса у 2025 році на 4,6 мільярда доларів, що становить близько 0,5% від загального показника. Витрати, пов’язані з пожежами, загострюють кризу страхування в Каліфорнії, де великі компанії скорочують покриття, залишаючи багатьох власників житла без можливості отримати належні компенсації.
Методи оцінки витрат на подолання наслідків пожеж суттєво різняться. Звіт UCLA включає прямі втрати майна, витрати на очищення та відновлення інфраструктури, зокрема доріг, мостів і каналізаційних систем. Інформаційно-аналітична компанія CoreLogic минулого місяця оцінила початкові втрати нерухомості в 35–45 мільярдів доларів.
Страхові компенсації покривають лише частину витрат постраждалих. Багато власників нерухомості, які прагнуть відновити свої будинки, не мають достатнього страхового покриття.
Каліфорнійська програма страхування від пожеж FAIR обмежує виплати сумою в 3 мільйони доларів. Сума значно менше від реальної вартості нерухомості в таких районах, як Малібу та Пасіфік Палісейдс. Там середня ціна житла до пожеж перевищувала 2 мільйони доларів.
Для багатьох людей їхній будинок є основною частиною їхнього статку. Втрата житла без належного страхового покриття означає серйозні фінансові труднощі.
У звіті також зазначено, що пожежі можуть призвести до зростання вартості страхування, оренди та інших витрат на життя в Лос-Анджелесі, яке вже було складним через високу вартість житла. Додатково, страховий гігант State Farm нещодавно звернувся з проханням про підвищення тарифів для покриття збитків.
Окрім прямих економічних втрат, пожежі спричинили екологічні та соціальні наслідки. Зокрема забруднення повітря токсичними речовинами, зниження ділової активності та відтік населення.
Запобігання подальшим лихам може вимагати значних інвестицій у покращення пожежогасіння, модернізацію комунальної інфраструктури та підтримку заходів із запобігання катастрофам. У звіті наголошується, що такі вкладення можуть бути виправдані з огляду на масштаби втрат від лісових пожеж.
- Через масштабні лісові пожежі у Південній Каліфорнії десятки тисяч мешканців залишили свої домівки, серед евакуйованих – понад 50 зірок кіно та телебачення.
- Після декількох днів пожеж, які вирували у Каліфорнії, на узбережжі океану серед згорілих будинків помітили один вцілілий.
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про продовження антидемпінгових мит на цемент і металопрокат, а також розпочала нові розслідування для захисту національного виробника від агресивного імпорту.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розпочав масштабну кампанію проти ожиріння — тепер громадян можуть публічно зважувати прямо на вулицях.
З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.
Німеччина посилить свою танкову бригаду у Литві, аби зміцнити східний фланг НАТО з метою стримування Росії. До кінця 2027 року чисельність підрозділу збільшать до 5 тисяч військовослужбовців із нинішніх 500.
Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що путінська Росія змінює історію та відновлює культ злочинця — Сталіна, який наказав убити польських військовополонених. Так він прокоментував у Брюсселі осквернення й пошкодження пам’ятника на Польському військовому кладовищі в Мєдному, де поховані жертви Катинського розстрілу 1940 року.