Здоров’я дев’яти органів людини пов’язане з ризиком розвитку хвороб у старшому віці
Джерело: The Washington Post
Дослідження виявили, що біологічний вік дев’яти органів людини може впливати на розвиток таких захворювань як рак, деменція та хвороби серця.
У межах дослідження, опублікованого у Lancet Digital Health, фахівці вивчали дані Whitehall II – тривалого британського дослідження старіння, у якому протягом 35 років спостерігали за понад 10 000 дорослих британців.
У період з 1997 по 1999 рік у межах Whitehall II в учасників віком 45-69 років брали зразки плазми крові.
Під час чинного дослідження результатів Whitehall II було проаналізовано ці зразки крові та дані наступного спостереження за 6 235 учасниками, яким на той час було від 65 до 89 років.
Дослідники вивчали аналізи, щоб виміряти розрив між віком людини та біологічним віком її дев’яти органів: серця, судин, печінки, імунної системи, підшлункової залози, нирок, легень, кишківника та мозку.
Згодом вони дослідили дані наступного спостереження, у яких виявили, які захворювання розвивались в учасників відповідно до старіння протягом 20 років.
Органи старіли з різною швидкістю у різних людей і навіть всередині тіла. У тих, в кого органи швидко старіли, був підвищений ризик 30 з 45 вивчених вікових захворювань.
У деяких випадках швидке старіння органу було пов’язане з його захворюванням. До прикладу, у тих, в кого швидше старіють легені, ймовірність розвитку респіраторних захворювань протягом 20 років була вищою.
Проте в інших випадках зв’язок не був таким прямим.Так, швидке старіння нирок було пов’язане і з хворобами нирок, а також з хворобами інших органів, таких як печінка та підшлункова залоза. Водночас пришвидшене старіння кількох органів збільшувало ризик розвитку захворювань нирок.
Також встановлено, що на розвиток деменції більше впливало не швидке старіння мозку, а біологічний вік імунної системи.
Автор дослідження, професор наук про мозок Лондонського університетського коледжу Міка Ківімакі зауважив, що такі тести колись зможуть допомогти визначити, про який зі своїх органів людина має турбуватись більше і про те, яка хвороба може розвинутись у неї у майбутньому.
- Вчені з Університету Південної Каліфорнії встановили, що тривале перебування в умовах екстремальної спеки може пришвидшувати біологічне старіння у літніх людей.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.